Jump to content

podmiana wody


bartol
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie odnośnie podmiany wody w akwarium.

Czy robiąc podmiane czyścicie również tą wąską przestrzeń pomiędzy tylnią szybą a samym tłem wewnętrznym?

Pytam bo w moim przypadku nie za bardzo jest jak się tam dostać a z tego co widzę to zbiera się tam mnóstwo


rybich odchodów i innego dziadostwa.

Co robić ???


pozdrawiam

Bartek

Link to comment
Share on other sites

może nie przy każdej podmianie ale od czasu do czasu warto coś z tym zrobić. wiadomo ze za tłem będzie duzo mniej syfu niż w akwa ale zawsze, wioec można od czasu do czasu sprubowac wsadzic tam cienki wężyk i odmulić ja obecnie w jednym małym akwa gdzie takie tło mam to po podmianie leje do akwa wode nie wiaderkiem tylko z węza podłączonego do prysznica i ta wode [przepływ na mx] własnie wlewam za tło i jakieś wewntualne syfi mi przedmucha na druga stonę a tam po wlączeniu filtr mechaniczny je wyłapie.

Link to comment
Share on other sites

Co do syfu to ja przy instalacji tła zrobiłem sobie coś takiego. Przykleiłem silikonem siatkę do szyby i nic tam nie wlatuje. Jakieś drobiazgi pewnie tak, ale to przecież nieuniknione. Większym zagrożeniem były dla mnie glony. Była cała szyba oklejona. Ale poradziłem sobie tak, że nalepiłem folię samoprzylepną, szeroka na całe akwa i wysoką na wysokość akwarium.

Do kupienia w Leroy Merlin. Od tegop momentu tam mam spokój z glonami.

Link to comment
Share on other sites

Co do podmiany wody, czy 20L tygodniowo w akwarium 240L starczy ?

wszystko zależy od obciążenia baniaka - bo w zalezności od obsady a raczej jej liczebności ta liczba bedzie różna - jak bedziesz miał tam akwa jednogatunkowe z sześcioma małymi mbuniakami to wystarczy, jak piszemy o większej obsadzie dwu trzy gatunkowj z pełnym zestawem haremowym to to wtedy około 50 litrów będzie bardziej na miejscu

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

a czy przy 6 x yellow i 6 x maingano podmiana raz na 2 tygodnie w zbiorniku 200L ok 36L wystarczy? dodam, że kontrolując parametry to nigdy nie były podwyższone i NO2 zawsze 0 a NO3 20-30.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie za rzadko... raz na tydzień 20%. Większość z nas tak robi. NO3 może być mniejsze po co ma być 30 jak możesz trzymać 10-20 a to tylko 15 min roboty.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z czesterem. Ja bym się nie bawił w takie "oszczędzanie". No chyba, że to lenistwo. A to już gorzej, bo pyszczaki nie lubią leniwych właścicieli :wink:

Link to comment
Share on other sites

I po drugie ważniejsze primo i tak musisz przeczyścić wewnętrzniaka raz na tydzień bo przy tych sraluchach rzadziej się nie da, a gdzie lepiej wypłukać gąbke jak nie w wodzie z podmiany.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Wystarczy łamanie lustra wody.  Nigdy nie używałem żadnego "  bulbulatora" ani " człap czapa". Możesz go schować  do szuflady i zapomnieć o nim.
  • łakuś
   A jeszcze jedno pytanie podczas używania protocaps wystarczy ruch tafli wody czy muszę mieć jakiś bulbulator? Pytam bo akwarium stoi w sypialni i nie wyobrażam sobie dzwięku napowietrzacza w nocy.
  • Robson79
   Jeśli na być żółto i niebiesko to na ten litraż proponował bym jednogatunkiwo Chindongo Saulosi. Zakupiłbym 20 sztuk maluchów i później zredukował nadmiar samców.  
  • pulpet
   Gotowej recepty nie ma. Zależy jakie ryby trafisz. Naczytałem się o Maingano wyrzynających w pień wszystko co się rusza, a u mnie asertywne, nie powiem, ale żadnych dramatów nie ma. Ryby mam ponad dwa lata i nie broją jakoś ponad normę. Baniak nie duży. Jak koniecznie chcesz dwa gatunki, to najlepiej klasycznie Saulisi i rdzawe, ale ja bym zrobił Saulosi jednogatunkowo z większa ilością samców. Będzie żółto -niebiesko jak chcesz. Taki baniaczek w układzie 3/10 i masz pięknie.
  • E0nNIk
   Kamienie są na pcv, piasku to na tym zdjęciu praktycznie nie było, tylko tyle co mi spadło jak sypałem trochę na silikon, aby nie rzucał się tak w oczy
  • ziemniak
   Dla mnie najlepszym rozwiązaniem to Saulosi oraz rdzawe. Maingano lubi być najbardziej charakterny z tej trójki. Rdzawe natomiast będą wolniej rosły niż Saulosi dzięki temu możesz uzyskać naprawdę ładne samce. Pamiętaj aby poszukać ładne i dobre jakościowo Saulosi.
  • matejk
   Ch. Saulosi + I. sprengerae ,  Ps. Interruptus  jednogatunkowo (roślinożerca) Ch. saulosi + Ps. cyaneorhabdos  Ch. saulosi jednogatunkowe  Ps. cyaneorhabdos  + I. sprengerae  Socolofi oraz demosoni nie do tego baniaka  
  • novi
  • Jacek_LDZ
   Witam wszystkich serdecznie. Wracam tu po kilku latach przerwy. Przeprowadzka i te sprawy spowodowały, że byłem zmuszony zlikwidować moje poprzednie akwarium. Obecne warunki pozwoliły mi wrócić do hobby i tak od 1,5 tygodnia dojrzewa sobie te niewielkie 240 l. Na prezentację przyjdzie pora w osobnym temacie. Tutaj jednak, chcąc uniknąć błędów, jakie niewątpliwie popełniłem te kilka lat temu chciałbym się zwrócić do Was o pomoc w wyborze obsady. Czasu jeszcze jest trochę, więc chciałbym wybrać gatunki z rozwagą. Tak jak pisałem akwarium to 240 zbiornik o standardowych wymiarach 120x40x50 cm, w środku polne otoczaki ~ 50-60 kg. Na czym mi zależy? Oczywiście chciałbym dobrać obsadę tak, aby poszczególne gatunki jak najlepiej do siebie pasowały zarówno temperamentem jak i wymaganiami pokarmowymi. Drugą kwestią, może nie najważniejszą ale jednak jest kolorystyka - tutaj chciałbym aby mył to taki mix koloru żółtego i niebieskiego/granatowego. Myślę o max 2 gatunkach. I teraz tak: Z żółto-niebieskich gatunków zastanawiam się nad: Chindongo saulosi, Pseudotropheus interruptus, Metriaclima msobo Magunga (ten chyba odpadł w przedbiegach po przeczytaniu co dzieje się wśród samic po kilku latach) Do któregoś z ww. chciałbym dobrać coś niebieskich gatunków, i tutaj myślę nad: Chindongo demasoni, Chindongo socolofi, Pseudotropheus cyaneorhabdos Z tych dwóch, nazwijmy to grup wyszły mi takie propozycje obsady: P. interruptus + C. demasoni; P. interruptus + C. socolofi, C. saulosi + P. cyaneorhabdos.  Ewentualnie biorę jeszcze pod uwagę połączenie P. saulosi lub P. interruptus z którymś gatunkiem z rodzaju Cynotilapia ewentualnie Iodotropheus sprengerae. Jak to wychodzi żywieniowo i kolorystycznie? Zależy mi na tym niebieskim kolorze, a takim zestawieniu chyba będzie go mało? Podpowiedzcie coś proszę, bo im więcej przeglądam tematów dotyczących obsady, tym nie ukrywam trochę większy mam mętlik w kwestii co do czego będzie pasowało Z góry dzięki za rady. Pozdrawiam.
  • Bezprym
   Po kuracji protocapsem węgla nie stosowałem, lek i tak z czasem usunie się podmianami a kuracja będzie skuteczniejsza. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.