Jump to content

FBF czy ceramika


g.pajak

Recommended Posts

Zamierzam przerobić swoją filtrację, opierając wszystko na filtrach narurowych, zamiast narurowe + kubły. I teraz chciałbym rozważyć temat, jak w tytule posta:

"FBF czy ceramika" lub może jedno i drugie razem??


Dane:

- Akwarium 840 litrów

- Obsada to ok 15-20 ryb, docelowo maksymalnie 30

- Cała instalacja na rurach klejonych, 1 cal


Część mechaniczna, już dawno przezemnie sprawdzona, czyli przed pompą 2x 100 mikronów szeregowo, za pompą 1x 50 mikronów. Mam generalnie trzy koncepcje co do części biologicznej układu, wszystko przedstawia załączony schemat, ale w skrócie:


1. Full wypas, czyli ceramika + FBF

2. Sama ceramika

3. Samo FBF


- Ceramika oraz FBF będzie na dużych korpusach czyli 20".

98rl.jpg- Filtry mechaniczne oraz dodatkowy korpus na Pirugem lub inną żywicę

lub jeszcze coś innego na standardowych 10"

uwis.jpgA teraz schemat z trzema koncepcjami, które wymieniłem wyżej:


natsl.jpgOsobiście jestem za pierwszą koncepcją, ale nie wiem, czy jest po prostu sens robić FBF jeśli jest już ceramika i na odwrót?


Jeszcze pytanie dodatkowe: czy ok 7 litrów ceramiki Matrix Seachem - bo tyle mieści się w dwóch korpusach 20" - będzie wystarczające do 840L i ilości ryb którą podałem?

post-8398-14695717787536_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kolego pierwszy układ jest dobry, tylko, że:

- za mechanikiem wszystkie korpusy montowane odwrotnie ( jak do FBF )

- zaprojektuj kranik spustowy i wlewowy najlepiej za ostatnim korpusem FBF ( ograniczy to w 100% regulacje zaworami przy podmianach wody )


7 litrów matrix seachem spokojnie wystarczy. Ja jednak poszedłbym dalej i we wszystkich 3 biologicznych korpusach dałbym matrix. Dlaczego? W przypadku braku zasilania nie masz problemu ze startem. Niektórzy mają problem i piach nie startuje.

Matrix ma jeszcze jedną mega zaletę. Dając go do 3 korpusów, jeden możesz przeznaczyć na denitryfikację. To będzie wyglądało tak, że 3 będą odpowiedzialne za nitryfikację ale jeden ze znacznie mniejszym przepływem będzie również usuwał NO3 z wody.

to takie moje skromne zdanie. Niech wypowiedzą się mądrzejsi ;)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Z brakiem zasilania to prawda piach nie startuje .

Podchodził bym bardzo ostrożnie do tego mechanika 50micro. Zobacz jaka średnica przelotowa jest na korpusie nie więcej jak1/2". Jeśli się uprzesz na na te 50 micro to zrób dwa równolegle tak jak 100-ki bo dajesz rury 1" a zdławisz do 1/2 na korpusie. Ja usprawniłem przepływ w mojej filtracji dając wylot wody bezpośrednio po filtracji mechanicznej . Podzielone jest około 50% na samą mechanikę i 50% na mechanikę z biologią. Masz takie obejście w pierwszym rysunku tylko ,że powinno iść do baniaka i z filtra wychodzić za pompą . Sprawdzone przepływ wzrasta o kilkaset litrów na pompie 40 ty masz 60 więc pewnie jeszcze więcej pociągnie. Zwróć szczególną uwagę na średnicę zaworów bo też z tym różnie bywa.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

za mechanikiem wszystkie korpusy montowane odwrotnie ( jak do FBF )

To akurat wiem, ale dzięki

zaprojektuj kranik spustowy i wlewowy najlepiej za ostatnim korpusem FBF ( ograniczy to w 100% regulacje zaworami przy podmianach wody )
;)

Zawór spustowy i napełnianie jest częścią starej instalacji, która zostaje bez zmian

Podchodził bym bardzo ostrożnie do tego mechanika 50micro. Zobacz jaka średnica przelotowa jest na korpusie nie więcej jak1/2". Jeśli się uprzesz na na te 50 micro to zrób dwa równolegle tak jak 100-ki bo dajesz rury 1" a zdławisz do 1/2 na korpusie
.

Korpusu kupię takie, które faktycznie mają 1'' lub rozwierce - tak jak w obecnej instalacji :) Taki układ czyli 2x 100 mikro przed i 1x 50 mikro za pompą pracuje u mnie ok 2008 roku - sprawdził się w 100%

Ja usprawniłem przepływ w mojej filtracji dając wylot wody bezpośrednio po filtracji mechanicznej . Podzielone jest około 50% na samą mechanikę i 50% na mechanikę z biologią. Masz takie obejście w pierwszym rysunku tylko ,że powinno iść do baniaka i z filtra wychodzić za pompą . Sprawdzone przepływ wzrasta o kilkaset litrów na pompie 40 ty masz 60 więc pewnie jeszcze więcej pociągnie. Zwróć szczególną uwagę na średnicę zaworów bo też z tym różnie bywa.

Panowie, takie rzeczy to akurat ogarniam. Jestem po Inżynieri Środowiska, mało tego po specjalności "wodociągi i kanalizacja":cool: - także z hydrauliką układu sobie poradzę bez problemu.

Tak czy inaczej dzięki za rady. :D


Bardziej chodzi mi o tą część biologiczną, jak to pracuje przy naszych rybach - więc podstawowym moim pytaniem jest:


"tylko ceramika (i ile korpusów) czy tylko FBF czy może oba??"


Niektórzy mają problem i piach nie startuje.

Matrix ma jeszcze jedną mega zaletę. Dając go do 3 korpusów, jeden możesz przeznaczyć na denitryfikację. To będzie wyglądało tak, że 3 będą odpowiedzialne za nitryfikację ale jeden ze znacznie mniejszym przepływem będzie również usuwał NO3 z wody.Z brakiem zasilania to prawda piach nie startuje .


O tą biologiczną stronę przedsięwzięcia mi właśnie chodzi i o nią pytam 8-)


Może jeszcze ktoś jakieś doświadczenia???

Link to comment
Share on other sites

Tylko FBF. wg mnie ceramika nie ma sensu przy 20" korpusie z piachem.

FBF bedzie miało taka potężną powierzchnię, że wątpię aby jakakolwiek ceramika choćby się zblizyła...Czyli według Ciebie tylko FBF? Hmmmm.... skrajnie różnie koncepcje. :)

A co z tym problemem o którym piszą koledzy wyżej? Co jeśli nie wystartuje po braku zasilania i będzie tak przykładowo 2 dni stał?

Link to comment
Share on other sites

Mi zatrzymał się na około 10 godz i nic się nie stało biologia bez wachnięcia , jednak pojeńcia nie mam jak długo by to zniósł. Zapobiegawczo mam w ostatnim korpusie węgiel i tam też osiedlają sie bakterie tak więc po awari zasilania coś działającego zostanie. A najlepsze rozwiązanie to UPS z akumulatorem , ja i tak będę zakładał do CO.

Co do wyższości filtracji FBF nad tradycyjną ceramiką według literatury jest oczywista i według mnie dublowanie filtra biologiczego jest niepotrzebne.

Link to comment
Share on other sites

Jestem ciekawy czy UPS zdąży zaskoczyć i pompa nie stanie w momencie jak będzie się załączał?

UPS zdąży "zaskoczyć" bo w urządzenie podłączone do UPS-a jest zasilane cały czas poprzez baterie nic się nie musi więc przełączać. ;) Bateria jest zawsze doładowywana, w momencie zaniku napięcia znika tylko to doładowywanie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.