Skocz do zawartości

moje dwustronne 240 litrów


lary

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,


chciałbym przedstawić Wam moje akwarium, którego nabawiłem się kilka miesięcy temu (w końcu lutego je zalałem).

Przyznam, że trochę czasu zajęło mi dojście do ustabilizowanego biotopu i poukładania wszystkiego tak jakbym chciał.


Główny widok

gm9a.jpg

widok z drugiej strony

1cbn.jpg


W kilku słowach:

- akwarium 240L,120x40x50 (klejone u Przemka w Szczecinie)

- piasek kwarcowy, jakieś 28kg

- skały: łupek filitowy

- rośliny: ostały się dwa nurzańce

- oświetlenie: 14 led, 4 niezależne obwody, każdy na oddzielnym potencjometrze

- filtracja: początkowo JBL1501e, teraz narurowa na Grundfosie, kubeł podłączony jedynie "biernie" jako biolog (teraz zasypany matrixem i jeszcze czymś porowatym, do kompletu dosypany żwir koralowy)


- obsada: udało mi się kupić dorosłą obsadę od kolegi z tego forum (
dzięki Tomek
) -> 2x(3+1) Salousi, 4 dorosłe Spoty; co ważne obsadę i sporo pożytecznych informacji!!!



jrp9.jpgnmum.jpgt9rq.jpg



Generalnie jak widzicie akwarium jest widoczne z dwóch stron, więc starałem się tak zagospodarować przestrzeń, aby nie widzieć w akwarium korytarza. Do tego dochodził dość mały gabaryt ,i fakt, że akwarium wkomponowałem w gotową szafę. Ale udało się.

94qdg.jpgwufi5.jpg


Co do samego startu, poukładania nie będę ukrywał, że bardzo dużo informacji zaczerpnąłem z tego forum.

Dzięki WSZYSTKIM!!

A na początkubyło ciężko. Pomimo, że przed zakupem rybek miałem obsadę kilkunastu mieczyków + bakterie startowe, które przez miesiąc "uruchamiały" akwarium, po wpuszczeniu dorosłych osobników okazało się, że cykl się rozregulował. Więc była desperacka próba ratowania zarówno solą, jak i kulturami bakterii. Codzienne podmiany wody trwały ponad tydzień, ale opłąciło się. Wszystko się ustabilizowało.


Przyznam, że dopiero zmontowanie filtra narurowego było przełomem: nagle nastała cisza (a JBL niby był niesłyszalny), woda zrobiła się kryształowa a biologia zeszła w dolne rejestrytestów JBL.Także gorąco polecam, jeśli ktoś się waha czy się bawić w narurowiec.

No i mój przykład jest dobry na to, że można zbudować sprawnego narurowca na bardzo małej przestrzeni 38x55 <- 4 korpusy+pompa+kubeł (-> wykorzystywałem złaczki miedziane, bo są najmniejsze:))


64xh.jpg

0clc.jpg



Teraz jedynie załuje, że nie było w regale więcej miejsca. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A propos narurowca do 240l moglibyście podesłać mi jakiś sensowny projekt na stosunkowo niedrogiej pompie?


pompa, jest kwestią wtórną, bo de facto większość jest mocowana na taki sam rodzaj śrubunków, więc kwestia Twojego wyboru. Ja wybrałem Grundfosa, bo miał najlepsze opinie, akceptowalną (porównywalną z tym co na forum rekomendowane) cenę.


Co do samego schematu, to w moim przypadku mam: wejście-> dwa korpust równoległe -> pompę -> podział na 3 wyjścia -> 1) kranik, 2) kubeł, z którego jest odprowadzenie doakwa (przez deszczownię), 3) dwa korspusy szeregowe (w jednym mam purigen)

Co prawda korpusy są podłaczone "odwrotnie", ale woda płynie przez nie na tyle wartko, że sam purigen jest w siatce


U mnie działa taki układ bez zarzutu; powiedziałbym nawet, że pewnie jeden z korpusów za pompą mógłby zniknąć (ale na zaś się przyda).



p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek jak pisał elojt najładniejszy dwustronny baniak jaki widziałem ! Gratulacje .

OT

Bezprymie zakup sobie tego grundfosa. Początkowo koszt w granicach 350 zeta przy użytkowaniu za koszt prądu Ci się zwróci. A i nie ma znaczenia czy 240l czy 500l najwyżej dasz na drugi bieg ;-), innych pomp nie ma ( mniej wydajniejszych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.