Skocz do zawartości

jaki test na poczatek?


Darek73

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak kolega wyżej napisał te informacje znajdziesz na stronie wodociągów. Do tego co Eljot napisał dokupić musisz jeszcze testy na no2 oraz nh3. Polecam testy firmy jbl bo są w miarę przystępnej cenie a jakość ich jest bardzo dobra. Te testy wystarczą ci do prowadzenia zbiornika z naszym biotopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wodociągów to ja nie dostałem wiarygodnych info, otrzymałem parametry z no3 na poziomie 25

W granicach prawa się mieści więc jest ok tylko niekoniecznie dla ryb . Kupiłem jednak testy i niespodzianka no3 w zależności od dnia 0-5 . Tak więc i tak będziesz potrzebował testy do kontroli a sprawdzisz sobie co masz w kranowicie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakupić osobno odczynniki do oceny najważniejszych parametrów? Dość drogo to wychodzi bo każdy taki parametr do (jak widziałem na Allegro) w granizach 20 zł.

A może są jakieś mini zestawy?


Docelowo i tak zakupię zestawy ale na tym etapie chciałem tylko zobaczyć co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakupić osobno odczynniki do oceny najważniejszych parametrów? Dość drogo to wychodzi bo każdy taki parametr do (jak widziałem na Allegro) w granizach 20 zł.

A może są jakieś mini zestawy?


Docelowo i tak zakupię zestawy ale na tym etapie chciałem tylko zobaczyć co mam.



twoje rozumowanie jest błędne i od razu odradzam zakup zestawów - nie ma kompletnego zestawu do Malawi. Będziesz musiał dokupić ten na pH 7,4-9 więc cały zysk na zestawie i tak stracony.

Kupujemy raz docelowe testy do akwarium a przy okazji zmierzysz od razu parametry wody wodociągowej. Jeśli twoje postanowienie o założeniu jakiegokolwiek akwarium jest pewne to zakup testów jest niezbędny.

tak jak napisał eljot zakup rozłóż na raty - najpierw test JBL pH koniecznie zakres 7,4 -9 oraz JBL NO3.

przed zalaniem zbiornika musisz dokupić JBL NH4 oraz JBL NO2

na końcu jako że nie możesz mieć wody demi w kranie to kupisz JBL KH i GH .

Ja w tych parametrach twardości wody kranowej użyłem raz testu paskowego i wiem co daje wodociąg. Jak zdecydujesz kiedyś że chcesz precyzyjnie określać twardości wody w akwarium to kupisz te kropelkowe.

U mnie też parametry z wodociągów nijak się nie miały do tego co wykazały testy kropelkowe JBL - tylko te ci polecam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodociągi często podają wartości zawyżone na niekorzyść ale mieszczące się w normach .

Bo nikt się nie przyczepi jak woda leci lepszej jakości jak opisana w badaniach a jak będzie gorsza to już noe koniecznie. To są słowa kierownika podstacji wodociągowej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodociągi często podają wartości zawyżone na niekorzyść ale mieszczące się w normach .

Bo nikt się nie przyczepi jak woda leci lepszej jakości jak opisana w badaniach a jak będzie gorsza to już noe koniecznie. To są słowa kierownika podstacji wodociągowej :-)



Woda badana jest w samej stacji wodociągowej. Wszyscy wiemy jaki jest stan rur w Polsce, więc to co otrzymamy w kranie może się znacznie różnić. Oczywiście woda będzie mieściła się w dopuszczalnych normach. W dużych miastach zazwyczaj woda jest twarda i ma odczyn zbliżony do tego jaki powinien być w akwarium. Jeżeli chodzi o mniejsze miejscowości lub wodę z własnego ujęcia to bez testów się nie obejdzie.


Testy paskowe są dobre tylko, dla wstępnej analizy wody. Kupno zestawu przy Malawi staje się nieopłacalne. Połowa testów i tak jest nie używana a i tak trzeba dokupić 2-3 sztuki. NO2, NO3, NH3/4 i PH to podstawowe testy. Resztę parametrów możesz sprawdzić właśnie paskami czyli KH, GH czy zawartość chloru w wodzie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.