Skocz do zawartości

Zabarwienie wody


Damian780425

Rekomendowane odpowiedzi

Decco ale węgiel również idealnie "odbarwia" wodę a nie absorbuje NO3. Podobnie purigen który absorbuje azotany tylko w początkowej fazie (w niewielkiej ilości) a później nie dopuszcza do jego powstawania pochłaniając amoniak i azotany. Purigen pochłania również inne cząsteczki organiczne jak mniemam i DOC. Osoby z wysokim NO3 w kranówie nie wspominały o żółtym zabarwieniu wody podczas zalewania świeżego baniaka. U mnie przed regeneracją purigenu gdzie NO3 dochodzi do 30, woda również nie jest żółta. Ja nie twierdziłbym kategorycznie, że zażółcenie wody spowodowane jest tylko i wyłacznie wysokim stężeniem azotanów (pomijam korzenie, szyszki olchowe itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decco ale węgiel również idealnie "odbarwia" wodę a nie absorbuje NO3. Podobnie purigen który absorbuje azotany tylko w początkowej fazie (w niewielkiej ilości) a później nie dopuszcza do jego powstawania pochłaniając amoniak i azotany. Purigen pochłania również inne cząsteczki organiczne jak mniemam i DOC. Osoby z wysokim NO3 w kranówie nie wspominały o żółtym zabarwieniu wody podczas zalewania świeżego baniaka. U mnie przed regeneracją purigenu gdzie NO3 dochodzi do 30, woda również nie jest żółta. Ja nie twierdziłbym kategorycznie, że zażółcenie wody spowodowane jest tylko i wyłacznie wysokim stężeniem azotanów (pomijam korzenie, szyszki olchowe itp.)


Ależ ja nic nie twierdzę kategorycznie - nie jestem chemikiem.

Wprost przeciwnie - wymieniam co najmniej trzy znane mi przyczyny herbatkowej wody w baniakach.

Być może błędnie kojarzę herbatkowy kolor wody w akwa z tym co mam w solance po regeneracji Purolite A520E, ale ten anionit pochłania tylko i wyłącznie NO3. Jak więc logicznie wytłumaczyć że odbarwia wodę pozbawiając ją herbatkowego koloru?

Purigen podobno działa inaczej a skutek jest podobny jeśli chodzi o kolor wody.

Nie twierdzę iż mój adwersarz aarset jest w błędzie, bo ma duże doświadczenie i wiedzę i napisał prawdę co potwierdziłem cytatem. Skrytykowałem jedynie pomysł tego niebezpiecznego eksperymentu. Ludzie to czytają wiedzą że aarset to fachura, podziękowali mu inni najlepsi malawiści czyli wniosek - można jednak nie podmieniać wody przez dwa miesiące.

Tylko dlatego to napisałem i będę tego bronił, bo kolor wody w pęcherzu każdy ma swój.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może błędnie kojarzę herbatkowy kolor wody w akwa z tym co mam w solance po regeneracji Purolite A520E, ale ten anionit pochłania tylko i wyłącznie NO3

Tylko że testy tego produktu były wykonywane zapewne dla wody pitnej i nie testowano go w akwavicie ;). Możliwe że ma jakieś inne niezbadane cechy :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że testy tego produktu były wykonywane zapewne dla wody pitnej i nie testowano go w akwavicie ;). Możliwe że ma jakieś inne niezbadane cechy :rolleyes: .


Jeśli sugerujesz że może robić to samo co Purigen to od razu neguję.

Purolite A520E nie absorbuje azotynów NO2 - wiem bo mam stale na poziomie 0,05 mg/lNO2 z powodu nie płukanych ponad dwa miesiące gąbek w kaseciaku.

O usuwaniu amoniaku - nie wiem bo nie mam mierzalnego.

Nie naśladujcie bo wystarczy mój eksperyment w tym zakresie.

W ten weekend będzie już płukanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sugerujesz że może robić to samo co Purigen to od razu neguję.
Na 100% nie działa jak purigen, sugeruję tylko, że może w jakim stopniu pochłaniać np. DOC bo pewnie tego nie badano. Jak twierdzisz niweluje idealnie zażółcenie wody które (popieram zdanie aarset'a) nie bierze się w naszych baniakach jedynie z wysokiego NO3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za ożywioną konwersację :-)


Reasumując purolite, purigen jak i węgiel usuwają zabarwienie wody.

Każdy z tych absorberów ma też inne oddziaływanie jednak częścią wspólną tych środków jest pochłanianie zabarwienia , obojętnie z czego ono wynika . Ważne że da się owe zabarwienie usunąć :-)

Teraz pytanie czym najlepiej będzie je usunąć biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści każdego z trzech wymienionych złóż. I jeszcze jedno spostrzeżenie w akwariach morskich problem wydaje się być mniej uciążliwy lub nie występuje , chyba że jest to spowodowane mocnym aktynicznym światłem i poprostu tego nie widać. Co do węgla czy ten przeznaczony do akwarystyki jest inny od tego w filtrach przemysłowych ?

Wczoraj zasypałem jeden korpus takim węglem i zabserwowałem pogorszenie się kondycji ryb .oczywiście natychmiastowa podmiana i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno spostrzeżenie w akwariach morskich problem wydaje się być mniej uciążliwy lub nie występuje , chyba że jest to spowodowane mocnym aktynicznym światłem i poprostu tego nie widać.

Bo w jeziorach woda jest zielona a w oceanie niebieska :) może w słonej wodzie nie ma DOC a może to jakieś mikroorganizmy np glony? Dla mnie ten żółtawy kolor wody oznacza, że akwa jest dojrzałe a woda żywa. Zmiana koloru wody jest to szczególnie zauważalna przy zakładaniu zbiornika. Myślę, że obecność glonów też trzeba brać pod uwagę bo lampa UV też krystalizuje wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.