Skocz do zawartości

Blok absorbera azotanów NO3 na Purolite A520E


Rekomendowane odpowiedzi

Dołączam się do pytania Stana i dopytuję jeszcze czy gąbki też czyścicie przy regeneracji (trzeba by było rozklejać)?


Ja chcę zrobić taki blok jak na rys (sorry robione na szybko) i położyć do na wzmocnieniu. Myślę, że przy takim układzie wlot/wylot woda będzie się przeciskała przez całe złoże. Jak myślicie?

post-11080-14695719179482_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. Czy wasze absorbenty pracują non-stop w akwarium czy jednak wyłączacie je na jakiś czas ?

Pracuje non stop i puszcza między 5-10 mg\l przy przepływie 25 l/h. Jednak trzeba pamiętać że blok gdy jest nowy zwala No3 do 0 i stopniowo wzrasta aż do zapełnienia , dlatego na początku ustalamy przepływ na 5-10 l/h zależy od zbiornika.


Dołączam się do pytania Stana i dopytuję jeszcze czy gąbki też czyścicie przy regeneracji (trzeba by było rozklejać)?


Ja chcę zrobić taki blok jak na rys (sorry robione na szybko) i położyć do na wzmocnieniu. Myślę, że przy takim układzie wlot/wylot woda będzie się przeciskała przez całe złoże. Jak myślicie?



Musi być dobrze ;-) kluczowy jest według mnie odstęp między korkiem ( zaślepką ) a gąbką.

W takim układzie obojętnie jak będą wloty wyloty będzie szło po całości.Co do czyszczenia to woda powinna być czysta bo się zamuli . W kaseciakach blok jest umieszczony w komorze z czystą wodą już po gąbkach ja mam z narurowca po mechanikach . I według mnie to dobre rozwiązanie napędzić blok wodą z filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania Stana i dopytuję jeszcze czy gąbki też czyścicie przy regeneracji (trzeba by było rozklejać)?


Gąbek się nie czyści z tego co wiem.Dlatego moim zdanie jak zastosujesz tą pompkę wew.to zostaw jej gąbkę.Natomiast jeżeli podłączałbym to do np.narurowca na pewno zamatowałbym za filtrami mechanicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda idącą do absorbera musi być czyściutka bo inaczej będzie trzeba go rozklejać co parę dni w celu czyszczenia a to raczej do miłych by nie należało ;)

Również potwierdzam, że blok pracuje non-stop dlatego warto zwracać uwagę aby pompka była cicha i energooszczędna.



Marku ja bym wlot i wylot zamienił miejscami. Według mnie wtedy prawie na pewno woda przepłynie przez całe złoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info ! I sobie zakładam Heniowe cudeńko. Też chce mieć rybki zawieszone w próżni ;-), no3 to drugoplanowy temat.

Acha i puszka z absorbentem będzie leżała poziomo więc za jakiś czas się odezwę w temacie i dam znać czy całe złoże pracowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje non stop i puszcza między 5-10 mg\l przy przepływie 25 l/h. Jednak trzeba pamiętać że blok gdy jest nowy zwala No3 do 0 dlatego na początku ustalamy przepływ na 5-10 l/h zależy od zbiornika.


Pytanie czy nie warto żebyś zrobił taki eksperyment aby zmniejszyć przepływ do powiedzmy 10l/h i sprawdzić jakie jest stężenie NO3 wypływającej wody.Według zasady że woda wolniej przepływająca przez złoże jonowymienne ma z nim dłuższy kontakt powinno coś zmniejszyć stężenie NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu myślę że jest tak jak Damian pisze, że wystarczy odstep miedzy gąbka a wlotem/wylotem żeby woda objęła całe złoże. Na razie mam wszystko zamówione. Pewnie przyjdzie po niedzieli także mam czas na przemyślenia. Póki co dzięki panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.