Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
13 minut temu, Xime napisał:

Skoro temat został odkopany to może go warto w końcu zamknąć ( zanim ktos przebrnie przez te 66 stron i dojdzie do moich wniosków po roku czy dwóch jego używania )

Nie można zamknąć tematu  z tego  powodu , że  masz odmienne wnioski jak autor tematu z całym szacunkiem do Ciebie. To co zaproponował autor  było na owe czasy bardzo innowacyjne na naszym forum . Wielu kolegów z tego sposobu zbijania NO3  korzysta ( ja również,  ale bez bloku) .  Temat jest pomocny i ..zaśmiecony . Ale jak powstawał nie byłem modem i go nie porządkowałem.  Szanując Twoje odmienne zdanie mam propozycję: znajdź początek Twoich spostrzeżeń w tym temacie a ja go wydzielę jako alternatywę. Z tym , że tytuł podaj mi na PW bo sam nie będziesz mógł go zmienić. Tyle mogę zrobić.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Koledzy, czytałem wstęp na czerwono ale po przeczytaniu całości wpisów mam wątpliwość. Proszę krótko: czy jeśli siarczany w wodociągach mam koło 100 (Bydgoszcz Las Gdański) to purolite będzie tylko klarował czy może będzie zbijał NO3 ale na wysokich wartościach?? 

Czy może biopolimery są opcja w którą pójść?? 

Edytowane przez arus001
Nowe pytanie
  • 8 miesięcy temu...
Opublikowano

Cześć widzę temat bardzo stary chciałbym złożyć ten sprzęt ale nie mogę znaleźć odpowiednich materiałów bo linki już wygasły albo towar już nie jest dostępny proszę o pomoc 😞

Opublikowano (edytowane)

Cześć @AkaDejvu

Nie wiem co było w tych linkach, ale tu masz części na których ja miałem kiedyś zbudowany blok absorbera NO3.

Obudowa liniowa:

https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html

Ewentualne uchwyty do mocowania w pokrywie:

https://sklep.osmoza.pl/uchwyt-c-2-p-202.html

Do tego będziesz potrzebował szybkozłączki:

https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html

Może kolanka (ale to już musisz wiedzieć sam jak blok będzie ułożony i czy będą potrzebne):

https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html

Przewód (długości wg Twoich potrzeb):

https://sklep.osmoza.pl/przewod-14-ktpe14c-czarny-p-630.html

I oczywiście żywice:

https://sklep.osmoza.pl/zloze-do-usuwania-azotanow-a520e-p-461.html

Nie wiem z jaką pompą ma to u Ciebie pracować - przyłącze do pompy musisz sam ogarnąć. U mnie ten blok działał całkiem fajnie.

Wszystko w jednym miejscu 😉

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 1
Opublikowano
54 minuty temu, AkaDejvu napisał:

Cześć widzę temat bardzo stary chciałbym złożyć ten sprzęt ale nie mogę znaleźć odpowiednich materiałów

"Ten sprzęt" możesz złożyć z czego tylko chcesz, aby tylko właściwie funkcjonował czyli, że przepływ będzie zgodny z wytycznymi producenta złoża.

Można zbudować "ten sprzęt" z elementów które proponuje kolega Mróz, albo użyć zwykłego korpusu narurowego z koszem.

Do kosza wejdzie Ci trochę więcej złoża i z litra Purolite będziesz miał dwa pełne kosze co pozwoli Ci wymieniać je do regeneracji.

Ja zbudowałem sobie osobny układ do regeneracji złoża w piwnicy a w domu podmieniam tylko wkłady.

  • Lubię to 2
  • 1 rok później...
Opublikowano

Witam wszystkich. Po przeczytaniu całego wątku i ja w końcu zdecydowałem się na zbudowanie bloku absorbera na filtrze Aquael multikani. No i jest problem. Blok nie działa. Na wylocie z bloku absorbera NO3 jest takie same jak na wlocie, czyli około 20 mg/l. Złoże purolite a520e zostało wstępnie uformowane zgodnie z Waszymi wskazówkami. Gdzie może być problem? Na wylocie absorbera przepływ ustawiony jest na 15 l/h.IMG20220815123410.thumb.jpg.9d84cef163a26f696b0df90b55320325.jpgIMG20220815123416.thumb.jpg.33e00a91465e03ed67a1efa64ca36ee6.jpg NO3 na wylocie absorbera

Opublikowano
25 minut temu, Kulashaker napisał:

Witam wszystkich. Po przeczytaniu całego wątku i ja w końcu zdecydowałem się na zbudowanie bloku absorbera na filtrze Aquael multikani. No i jest problem. Blok nie działa. Na wylocie z bloku absorbera NO3 jest takie same jak na wlocie, czyli około 20 mg/l. Złoże purolite a520e zostało wstępnie uformowane zgodnie z Waszymi wskazówkami. Gdzie może być problem? Na wylocie absorbera przepływ ustawiony jest na 15 l/h.IMG20220815123410.thumb.jpg.9d84cef163a26f696b0df90b55320325.jpgIMG20220815123416.thumb.jpg.33e00a91465e03ed67a1efa64ca36ee6.jpg NO3 na wylocie absorbera

Witam, źródło żywicy jest pewne? Napisz śmiało co to za akwarium, od kiedy działa , co tam pływa , jaka filtracja etc. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.