Jump to content

Nietypowy problem - jak szybko glony po okrzemkach?


Shiroki

Recommended Posts

A ja mam nietypowe pytanie. Otóż wybierając kamulce i układając scaping oraz dobierając swiatlo, miałem w planach wykorzystanie faktu obrastania skał glonami (czas sie przyznać ;-)). Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem, ale...

Czy ktoś moze napisać jak szybko pojawiają sie średnio glony PO okrzemkach?

W załączeniu mam zdjecie moich okrzemkow, pomiedzy nimi sa takie maleństwa zielone. Podobno to sa jakieś niedobre glony, nawet trujące (cyjano-cośtam).

Jak u Was było z glonami po okrzemkach? Czy to kwestia dni czy tygodni?

post-14693-1469571738167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest pemergency
A ja mam nietypowe pytanie. Otóż wybierając kamulce i układając scaping oraz dobierając swiatlo, miałem w planach wykorzystanie faktu obrastania skał glonami (czas sie przyznać ;-)). Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem, ale...

Czy ktoś moze napisać jak szybko pojawiają sie średnio glony PO okrzemkach?

W załączeniu mam zdjecie moich okrzemkow, pomiedzy nimi sa takie maleństwa zielone. Podobno to sa jakieś niedobre glony, nawet trujące (cyjano-cośtam).

Jak u Was było z glonami po okrzemkach? Czy to kwestia dni czy tygodni?Kolego, nic po za okrzemkami na zdjęciu nie widzę, wszystko zależy od oświetlenia i parametrów wody, może się nawet okazać, że zamiast pięknych glonów w miejsce okrzemków wprowadzą się sinice. Przykładowo u mnie glony właściwe zaczęły pojawiać się po 5 miesiącach od okrzemków, spowodowane to jest przede wszystkim kiepskim światłem, które posiadam. Spokojnie obserwuj i czekaj.


Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Na podstawie własnych obserwacji dwóch zbiorników na przestrzeni ostatniego roku powiedziałbym, że spokojnie może to być nawet kwestia miesięcy :) U siebie w domowym szkle pierwsze oznaki zieleni w miejscach gdzie był okrzemek zacząłem zauważać po około pół roku. Do około 12 na akwarium świeci z boku światło słoneczne.

Jest wiele zmiennych, które będą warunkować pojawianie się glonów i jakie będą - parametry wody, jakość i długość świecącego się światła, obecność światła słonecznego, obecność roślin wyższych. U siebie zauważyłem więcej zielonego, gdy byłem na urlopie przez cały luty i nikt w tym czasie nie robił podmian, czyli glonom podobało się większe no3 - co nie koniecznie podobało się mi pod kątem trzymania ryb.


Z kolei w 240, juz po 2-3 miesiącach od uruchomienia zaczęła się powoli pojawiać się zieleń. Tyle 2xt8 30W świeci się 13 godzin, do tego przez połowę dnia świeci na akwarium słońce. Wysyp samego okrzemka i jego ustępowanie miało już miejsce w okresie miesiąca do dwóch od założenia akwarium. Jak to wygląda lub wyglądało możesz podglądnąć na zdjęciach w moich tematach.


Proponuję poczekać spokojnie na rozwój glonowych wydarzeń. Być może warunki jakie będą u Ciebie, będą sprzyjały rozwojowi zielonego glonu.


Trochę o glonach znalazłem na roślinach akwariowych - Przewodnik: Glony w akwarium (jeszcze się w to nie wczytałem), tylko oni patrzą na to z drugiej strony. Może i na tej podstawie uda nam się wyciągnąć stosowne wnioski - http://www.roslinyakwariowe.pl/przewodnik-glony.html


Jak do tej pory moją jedyną ingerencją w glony jest czyszczenie przedniej szyby i sporadyczne przemieszanie piasku, jeśli coś się na nim intensywnie zaczyna pojawiać. Poza tym nie walczyłem z glonami, nie usuwam z kamieni, rurek, tła czy grzałki.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Misiek. Skojarzylem wzrost NO3 i NO2 u mnie z pojawieniem sie okrzemkow i tego małego zielonego. Słońca u mnie nie ma, ale jest sporo swiatla. Mieszam kolory, wiec widze jak Okrzemki przemieszczają sie na kamienie. Ale jak na zdjęciu widac, zielone też jest i to bacznie obserwuje. Nie chce dodawać chemii, koncentruje sie na tym co naturalne. Dzieki za teksty, zaraz poczytam. Dzieki tez za dane. Powiedz, czy temperatura wody ma jakis wpływ na glony? Ja mam stała temperaturę 25,9 +\- 0,2 'C. Tu sztywno staram sie trzymać ten parametr. Oswietlenie u mnie jest tak ustawione: dzien: 13 h, świt i zmierzch -2x2 h + kompletne zaciemnienie nocą 7h. Swiatlo mieszane, wiec pełne spektrum widma powinien pobudzać wzrost glonów. Miesiąc czy dwa to dobre wieści. Zobacze jak bedzie :) Dzieki za info

-- dołączony post:

Kolego, nic po za okrzemkami na zdjęciu nie widzę, wszystko zależy od oświetlenia i parametrów wody, może się nawet okazać, że zamiast pięknych glonów w miejsce okrzemków wprowadzą się sinice.

Spokojnie obserwuj i czekaj.


Pozdrawiam.Pemergency, cierpliwie czekam i czytam :) Ja tam zielone widzę. Nie da sie ukryć, że nie ingerowanie to u mnie teraz standard :) Wychodzą fajne rzeczy :)

Rowniez pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Co do temperatury sam nie wiem jak to będzie, bo w 3 akwariach mam różne temperatury :)

W 240 mam cały czas w okolicy 27°C, gdy zgaśnie światło to przez noc schłodzi się max do 26 z hakiem.

W malawi w domu termostat ustawiony jest na około 24,5°C. Większą część czasu jest koło 25°C.

Mam jeszcze trzecie akwarium(80x40x25), jest w tym samym wieku co domowe malawi. Wydaje się chyba najfajniej zaglonione, mimo że jest tam kilka gatunków roślin. Żyją w nim płazy (które lubią chłodniejszą wodę) i kilka gupików. W okresie jesienno-wiosennym temperatura utrzymuje się tam od 18,5'C-20°C. W okresie letnim będzie koło 24°C-25°C. Do tego oświetlenie jest tam nędzne bo płazy nie potrzebują światła, wolą zaciemnienie. Oświetlenie tam to tyle co przez cały pokój dojdzie światła słonecznego, a od zmierzchu włącza się na 4 godziny byle jaki LED. Glonów będzie tu kilka gatunków, zresztą zobacz sam na zdjęciach - wspomniane oświetlenie i glony :) W akwarium jest raczej podwyższone NO3 (do 80), podmiany czasem muszę robić co kilka dni. Mój wniosek, glony lubią dobrze nawożoną wodę.

th_IMG_0835_zps94181c1d.jpg th_IMG_0013_zpse5544a63.jpg th_IMG_0046_zps7ed52d00.jpg th_IMG_0045_zps29bb4676.jpg th_IMG_0047_zps16382c0c.jpg


I to chyba wszystko co mogę w temacie glonów powiedzieć. Cieszę się, że nie muszę z nimi walczyć. Pewnie gdybym zdecydował się na aquascaping, to glony wzbudzały by we mnie zupełnie odmienne emocje :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.