Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się, że bez falownika to będziesz miał walające się kupska po piachu, także prędzej czy później i tak dojrzejesz do falownika. Absorber czyli żywica jonowymienna pozwala na utrzymanie niskiego No3 przez dłuższy czas bez konieczności podmiany wody, co nie znaczy że całkowicie ograniczysz cotygodniowe sprzątanie, bo i tak trzeba wyczyścić gąbkę i szyby z osadów. Ale jak już jest, to absorber chodzi non stop, jedynie przy dojrzewaniu akwarium nie powinno się go stosować.

Także tu musisz zdecydować czy większa kaseta + absorber ale rzadsze podmiany wody czy może mniejszy kaseciak ale konieczność podmian co tydzień. Obecnie mam dwa akwaria, w jednym pracuje A520E a drugie mniejsze bez, w zasadzie nie ma różnicy, ale u mnie jest dość specyficzna woda i żywice na niej nie działają :(.

W sprawie tego mini projektu odezwij się wieczorem na PW jak będę w domu, to Ci podeślę.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się idea filtra kasetowego. Mam takie podstawowe pytanie odnośnie materiału bo nigdy nie miałem do czynienia ze spienionym PVC. Czy ktoś próbował robić taki filtr z plexi ? czy nie byłoby ono bardziej sztywne ? (oczywiście kosztem łatwości obróbki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sztywność jest zbędna. Kaseciak po sklejeniu ze spienionego pvc jest wystarczająco sztywny. Dodatkowo po umieszczeniu w wodzie i zalaniu parcie wody na ścianki się wyrównuje(w uproszczeniu). Jedynie zbyt małe otwory na zasysie w stosunku do wydajności pompy mogą powodować wyginanie się ścianki komory pompy, ale to jest do szybkiego poprawienia. Jednym słowem konstrukcja idealna z kilku powodów: łątwość wykonania, dostępność materiałów, możliwość zamówienia na wymiar, pasuje kolorystycznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotr51 napisał:

Bardzo podoba mi się idea filtra kasetowego. Mam takie podstawowe pytanie odnośnie materiału bo nigdy nie miałem do czynienia ze spienionym PVC. Czy ktoś próbował robić taki filtr z plexi ? czy nie byłoby ono bardziej sztywne ? (oczywiście kosztem łatwości obróbki)

Mam z pcv, konkretnie z "szyb "kabiny prysznicowej. Zwyczajnie miałam sporo takiego materiału, różnicy w użytkowaniu zapewne nie ma ale cięcie wymaga sporo pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie będzie wybitnie cichsza od innych. Postawiona normalnie na złożu.

Natomiast moją uwagę zwraca dwukrotnie większa konsumpcja prądu w stosunku do podobnej pompy od Jebao/Jecod. Biorąc pod uwagę także dwukrotnie wyższy koszt zakupu, to chyba mało atrakcyjnie to wygląda.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz parcia na szkło to poczekaj.

Robię dwie kasety uniwersalne jedna do 720l na wyciszonym teflonem JVP102 - 5000l/h  za 12W :)owinięty  w wacie akwarystycznej i drugi do 375l na wyciszonym JVP-110 i wacie, albo macie węglowej do okapów - zobaczę co lepsze bo oba mam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.