Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a da rade to samo zrobic ale z plexi?Jest ciezsza przez co latwiej zatapialna.


Mój pierwszy modelowy ogromny filtr kasetowy został sklejony z 5mm przeżroczystej plexy. Jest tak ciężki że tonie bez żadnego obciążenia.

Myślałem że jak pokaże bebechy to łatwiej będzie zrozumieć zasadę pracy i co w środku.

Pożałowałem tego bo od razu krzyk że rzuca się w oczy. Tu masz film i możesz wszystko dokładnie zobaczyć.

20140415 112815 - YouTube



tam siedzi 14 litrów ceramiki ( lawa + grys koralowy) i ma to wymiary 10cm grubości x 53 cm długości!!! i 42 cm wysokości pod wzmocnienie wzdłużne.

Wystarczyło zasłonić kawałkiem czarnego spienionego pcv i przestał razić w oczy.

Pracuje od tego czasu bez płukania gąbek !!!! a NO3 ok 20 - 40 mg/l teraz na nim testuję nieszczęsne okrzemki.

Wszystkie następne które robiłem są z czarnego spienionego pcv 3mm i wiedziałem że będą pływać. Nie jest to problem bo głowica AqC2000 jest tak ciężka że utopi go ale jak wyjmiesz ją do czyszczenia może całość wypłynąć. Trzeba o tym pamiętać i np położyć ją na gąbce a nie poza filtrem.

Ten który siedzi w nowej 150cm to ewolucja konstrukcji od tamtego czasu

539751f1a23d379fm.jpg



ma też grubość 10cm ale jest długi tylko 32cm i nie wchodzi pod wzmocnienie ale jest wyższy i ma 2 litry Matrixa czyli więcej dla bakterii niż 14l ceramiki z poprzedniego. Ryby będą wpływać między czarne tło a kaseciak. Tam jest 3,5cm wspaniała ciemna kryjówka dla ryb od piasku aż do powierzchni wody długa na 30cm.


Filtr kasetowy można skleić z plexy jako osobna kaseta lub wklejona do środka zbiornika,

albo szkła wklejonego od razu w akwarium przez wykonawcę.

Ale ze spienionego pcv moim zdaniem jest najtańsze i do zrobienia samemu no i przestawiać możesz gdzie chcesz.


Ten modelowy wielki 53 cm wkrótce przechodzi do mojego muzeum a zastąpi go taki czarny tylko 30cm długości z dnem wyciętym z płytki z ciężkiego gresu.

Rozwiązań jest wiele od zwykłego kamienia 1kg w komorze eljota poprzez litr zeolitu po ciężkie dno z ceramiki.

Nie róbcie z tego problemu to banał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze plexi jest tansze a mozna tez je pomalowac farba akrylowa czy czyms tam czym sie maluje tylna szybe albo tlo strukturalne i mamy czarnego (lub jakiego chcemy) nieprzezroczystego i zatapialnego kaseciaka.Czy dobrze mysle?Swojego mysle umiescic na bocznej szybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze plexi jest tansze a mozna tez je pomalowac farba akrylowa czy czyms tam czym sie maluje tylna szybe albo tlo strukturalne i mamy czarnego (lub jakiego chcemy) nieprzezroczystego i zatapialnego kaseciaka.Czy dobrze mysle?Swojego mysle umiescic na bocznej szybie.

Plexa PMMA była i będzie droższa od pcv. PCW

Jak się uparłeś z zatapialnego to wejdz tu i wybieraj

http://www.tuplex.pl/products,1,reklama

Umieścisz gdzie zechcesz ale z tym malowaniem plexy i stale pod wodą to nie wiem. To nie jest styropian bo gładki jak szkło. Jest jakiś podkład BTW ale z chemią do baniaka - jak najmniej.

Nawet jak ci napiszą że stosowali i rybki przeżyły to nie znaczy że nie szkodzi im przez cały czas żywota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wykonałem takiego kaseciaka z czarnego spienionego pvc 3 mm, w moim jest około 2 l zwykłej ceramiki + gąbki no i pompa, filtr faktycznie z początku unosił się delikatnie od strony gąbek, został dociśnięty kamieniami/przysypany piaskiem i przestał się unosić. wieczorem umieszczę fokę jak wszystko przestanie mi się odbijać w szybie akwarium


edit: zdjęcia jednak nie wstawię, zrobione telefonem są strasznie kiepskiej jakości a na chwile obecną nie mam dostępu do lepszego sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wykonałem takiego kaseciaka z czarnego spienionego pvc 3 mm, w moim jest około 2 l zwykłej ceramiki + gąbki no i pompa, filtr faktycznie z początku unosił się delikatnie od strony gąbek, został dociśnięty kamieniami/przysypany piaskiem i przestał się unosić. wieczorem umieszczę fokę jak wszystko przestanie mi się odbijać w szybie akwarium


Jest czarna noc - Dawno nic się już mnie nie nie odbiło.:D a powinna Kadarka

Czekam na fotki z zapartym oddec.... stolcem i nic.:roll:

Napisz jaka pompa i od kiedy hula.

Klub blokerów już jest, trzeba założyć klub kaseciarzy.

Muszę szybko sprzedać filtr zewnętrzny - mam JBL e701 bo zaraz zewnętrzne będą w nadmiarze i utworzy się kolejka.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest czarna noc - Dawno nic się już mnie nie nie odbiło. a powinna Kadarka

Czekam na fotki z zapartym oddec.... stolcem i nic.

Napisz jaka pompa i od kiedy hula.

Klub blokerów już jest, trzeba założyć klub kaseciarzy.

Muszę szybko sprzedać filtr zewnętrzny - mam JBL e701 bo zaraz zewnętrzne będą w nadmiarze i utworzy się kolejka.



tak jak pisałem wyżej zdjęcia robione telefonem są tragiczne, albo prześwietlone albo niedoświetlone, filtr kasetowy działa u mnie od 26 maja, wtedy zalałem zbiornik i rozpoczął się proces dojrzewania wody. Z początku przez około 2 tyg miałem dość mętną wodę (pewnie pierwotniaki albo bakterie które dodawałem, 4 kapsułki Bactozymu od Tetry po 2 szt w odstępie tygodniowym). Tak jak pisał kolega Sebastian filtr rewelacyjnie radzi sobie z filtracją mechaniczną, w międzyczasie trochę grzebałem w akwarium, przestawiałem kamienie, dosypywałem piachu itp, po ostrej zadymie woda klarowna była po kilku godzinach (2 lub 3), dziś natomiast wyciągnąłem gąbki w celu wymiany jednej z nich na gęściejszą, miałem 3 rodzaje 45, 30 i 20 ppi teraz jest 5cm 45 ppi i 2 cm 20 ppi, wyciągnąłem wszystkie jednocześnie była mała zadyma, po której, po 15 min, nie było już śladu.


Mój kaseciak ma trzy komory:

1. 7 cm - wkłady mechaniczne

za nią ponawiercana przegroda

2. 7 cm - w przyszłości na grzałkę lub inne wkłady mechaniczne (obecnie nie mam grzałki, temp 25 stopni, przy ciągle działających 2 wentylatorach nawiewowych w pokrywie)

3. 15 cm - 2 litry ceramiki, na niej gąbka 20 ppi i pompa Aquael 2000

po zakończeniu dojrzewania poziom no3 wynosił 10, no2 - 0 (testy sera/jbl)


skoro tak czekasz na zdjęcia to dwa zamieszczam, sorry za jakość ale tak jak pisałem nie mam czym zrobić lepszych


Pozdrawiam i dzięki za pomysł, był dla mnie rozwiązaniem idealnym


ah, zapomniałem dodać, że zastosowałem jeszcze pewien patent. Ty deccorativo zmniejszyłeś powierzchnię wlotu wody z zewnątrz, ja zrobiłem to od wewnątrz poprzez dodatkową ruchomą przegrodę (wyciąłem na jej środku pasek szerokości 1 cm z dystansem około 3 cm od górnej i dolnej krawędzi), którą wsunąłem pomiędzy gąbki a tą ponawiercaną przegrodę, dzięki temu teoretycznie powinna się zwiększyć siła zasysającą wodę, nie mam niestety jak tego sprawdzić (po jej założeniu poziom wody w komorze z pompą spada dodatkowo o 2 - 3 cm), moim zadaniem filtr wygląda estetyczniej z odsłoniętą gąbką niż z doklejonymi pasami pvc.

post-13979-14695717789353_thumb.jpg

post-13979-14695717792394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego super robota i milczałeś przez miesiąc - jesteś skromny gościu.

Cieszy mnie twoje zadowolenie.

Do rzeczy,

1/ To że przy dojrzewaniu baniaka jest mętna woda to norma. Przy słabej cyrkulacji np. kuble czasami mamy mleko a nie wodę. Przy starcie nowej 150cm z wodą DO/DI i na wodę amoniakalną + Prodibio ( septyczna sterylność ) po 3 dniach też zauważyłem lekkie zmętnienie które zniknęło po 24 godz. Pomiary wykazały w tym momencie NH4 - już spadkowe a wzrost NO2 od 0 do 0,05 mg/l

Potwierdzasz co już wiemy z Sebą że ten filtr radzi sobie z filtracją pędziusiem.

I ty i Seba negatywnie oceniacie ten szczelinowy wlot. Seba twierdzi że przy nim mniej wpada gówienek do prefiltra. U mnie jeszcze jest wklejony ale nie ma jeszcze ryb więc trudno ocenić efektywność. Skalpelem wytnę go nawet pod wodą.


USUWAMY GO JAKO ZŁY POMYSŁ. POZOSTAJĄ WIDOCZNE CZARNE GĄBKI PREFILTRA.


2/ Pozwolisz że wyrażę swoją opinię o twoim kaseciaku - całość jest super.

- ale mam wrażenie że stoi on na piasku a nie na dnie baniaka?

- wiemy z Sebą że optymalny dobór gąbek to 30ppi prefiltr 1,5-do 3cm oraz zasadniczy filtr mechaniczny gąbka ppi45 5- do15cm. Między nimi potrzebne są listewki prowadzące bo bez listewek zawsze wyciągniesz do czyszczenia obie gąbki sklejone razem.

- jeśli jakaś modyfikacja powoduje przy czystych gąbkach dodatkowy spadek poziomu wody w komorze pompy - to jest to zły pomysł.!! Oznacza to że sztucznie zdławiłeś przepływ - Seba to także zrobił wstawiając pełną ściankę po ostatniej gąbce. Wystarczyło że ją nawiercił jak podpowiedział eljot i wszystko wróciło do normy.

Norma to 1-2 cm poniżej lustra w komorze pompy dla 2000l/h.

W innych systemach np. narurowiec czy kubeł zapłaciłbyś gwałtownym spadkiem filtracji, tylko filtry oparte na filtracji grawitacją np. hamburski i kaseciak nie mają spadku przepływu a jedynie spadek poziomu wody w komorze pompy. To samo jest przy zatkanych gówienkami gąbkach, ale tu jest sygnałem do ich czyszczenia.


- kaseciak projektujemy od dna do powierzchni wody bo wtedy komora pompy jest głęboka i mieści 2-3 litry ceramiki przy długości komory 9-10cm. Głowicę AqC2000 stawiamy po przekątnej w komorze. Ty ją zrobiłeś 15cm więc cały kaseciak mógłby być krótszy o 5cm. Rozumiem jednak dlaczego tak zrobiłeś.

- dobrze że myśląc na zaś zrobiłeś dodatkową komorę na grzałkę tu wejdzie także Purigen, Purolite, Phosguard węgiel i inne chemie, albo zeolit, więc widoczny będzie tylko falownik po przeciwnej stronie baniaka.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego super robota i milczałeś przez miesiąc - jesteś skromny gościu.

Cieszy mnie twoje zadowolenie.

Do rzeczy,

1/ To że przy dojrzewaniu baniaka jest mętna woda to norma. Przy słabej cyrkulacji np. kuble czasami mamy mleko a nie wodę. Przy starcie nowej 150cm z wodą DO/DI i na wodę amoniakalną + Prodibio ( septyczna sterylność ) po 3 dniach też zauważyłem lekkie zmętnienie które zniknęło po 24 godz. Pomiary wykazały w tym momencie NH4 - już spadkowe a wzrost NO2 od 0 do 0,05 mg/l

Potwierdzasz co już wiemy z Sebą że ten filtr radzi sobie z filtracją pędziusiem.

I ty i Seba negatywnie oceniacie ten szczelinowy wlot. Seba twierdzi że przy nim mniej wpada gówienek do prefiltra. U mnie jeszcze jest wklejony ale nie ma jeszcze ryb więc trudno ocenić efektywność. Skalpelem wytnę go nawet pod wodą.


USUWAMY GO JAKO ZŁY POMYSŁ. POZOSTAJĄ WIDOCZNE CZARNE GĄBKI PREFILTRA.


2/ Pozwolisz że wyrażę swoją opinię o twoim kaseciaku - całość jest super.

- ale mam wrażenie że stoi on na piasku a nie na dnie baniaka?

- wiemy z Sebą że optymalny dobór gąbek to 30ppi prefiltr 1,5-do 3cm oraz zasadniczy filtr mechaniczny gąbka ppi45 5- do15cm. Między nimi potrzebne są listewki prowadzące bo bez listewek zawsze wyciągniesz do czyszczenia obie gąbki sklejone razem.

- jeśli jakaś modyfikacja powoduje przy czystych gąbkach dodatkowy spadek poziomu wody w komorze pompy - to jest to zły pomysł.!! Oznacza to że sztucznie zdławiłeś przepływ - Seba to także zrobił wstawiając pełną ściankę po ostatniej gąbce. Wystarczyło że ją nawiercił jak podpowiedział eljot i wszystko wróciło do normy.

Norma to 1-2 cm poniżej lustra w komorze pompy dla 2000l/h.

W innych systemach np. narurowiec czy kubeł zapłaciłbyś gwałtownym spadkiem filtracji, tylko filtry oparte na filtracji grawitacją np. hamburski i kaseciak nie mają spadku przepływu a jedynie spadek poziomu wody w komorze pompy. To samo jest przy zatkanych gówienkami gąbkach, ale tu jest sygnałem do ich czyszczenia.


- kaseciak projektujemy od dna do powierzchni wody bo wtedy komora pompy jest głęboka i mieści 2-3 litry ceramiki przy długości komory 9-10cm. Głowicę AqC2000 stawiamy po przekątnej w komorze. Ty ją zrobiłeś 15cm więc cały kaseciak mógłby być krótszy o 5cm. Rozumiem jednak dlaczego tak zrobiłeś.

- dobrze że myśląc na zaś zrobiłeś dodatkową komorę na grzałkę tu wejdzie także Purigen, Purolite, Phosguard węgiel i inne chemie, albo zeolit, więc widoczny będzie tylko falownik po przeciwnej stronie baniaka.



dzięki za opinie, chyba masz rację co do tego przepływu i ma sensu go dodatkowo sztucznie ograniczać, ale cały czas mam wrażenie, że jeśli poziom wody w komorze z pompą będzie znacznie niższy niż w akwarium to woda do filtra będzie chciała się dostać z dużo większą siłą niż gdyby te poziomy różniły się tylko nieznacznie,


co do gąbek to masz rację, ja na etapie sklejania nie pomyślałem o tym i teraz niebardzo mam na to miejsce, ale zawsze na czas wymiany gąbek z pierwszej komory mogę włożyć gąbkę do komory nr 2,


Filtr stoi u mnie na dnie akwarium, ścianka przed gąbką jest wysoka na około 7 cm, wysoko to wiedziałem, że tyle będzie piachu z tej strony. Akwarium mam o wysokości 40 cm, cały filtr ma wysokość 37,5 - 38 cm, w komorze z głowicą, pompa właśnie już stoi po przekątnej, może niepotrzebnie ale wstawiłem ją na podstawce dołączonej do zestawu aby stała stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
    • widzę, że w ofercie jest dostępny, pytałeś p. Jacka? https://pielegniceafrykanskie.pl/   tak gwoli ścisłości maingano od wielu lat nie jest już melanochromisem, prawidłowa nazwa tego gatunku to Pseudotropheus cyaneorhabdos
    • Ja bym dorzucił jeszcze do zestawu "drapieżnika kieszonkowego" sciaenochromis fryeri 
    • Od dłuższego już czasu  Cynotilpia Jalo  Reef też już jest zebroidesem. To tak dla przypomnienia,poza tym Jalo Reef ma ładniejsze samiczki
    • Co do ilości, to zależy, czy będziesz kupował ryby male, czy celował w gotowe, podrośnięte obsady. Jak maluchy, to po 10-12 szt. i zobaczysz co wyrośnie i jak się poukłada, ewentualnie redukcje i korekty Cię potem czekają. Jak się zdecydujesz na zakup podrośniętych ryb to jak kto lubi. Ja lubię wielosamcowo, układy 3-4/5-7 u mnie sprawdzają się fajnie i dają dużą frajdę z obserwacji zachowań wewnątrz gatunku. Jednosamcowo też można, ale dla mnie nudniej a i draki wewnątrz i zewnątrz gatunkowe częstsze wg  mnie. Większe grupy zajmują się sobą i agresja w moim odczuciu mniejsza. Sam zakup ryb w dużej mierze zależy od zasobności portfela. Większe ryby bywają kilkukrotnie droższe i czasem trzeba się za nimi porozglądać trochę dalej. Często pojawia się argument, że kupując maluchy masz możliwość obserwacji rozwoju ryb i układania się hierarchii w zbiorniku, święta prawda, ale.... Po pierwsze w przypadku maluchów trudniej ocenić jakość osobników i czasem wyrośnie nie  to co byśmy chcieli. Po drugie układ płci może wyjść daleki od planowanego a dobranie potem pojedynczych osobników i pozbycie się niechcianych może stanowić problem. Co do obserwacji rozwoju i asymilacji z grupą, to jak zbudujesz dobrą obsadę i stworzysz dobre warunki, to się napatrzysz na to u ryb urodzonych u Ciebie. Większość pysków mnoży się jak króliki albo i lepiej. Ja byś chciał ryby podchowane to daj znać na priv. Mam paru sprawdzonych dostawców. Co do aranżacji, to najlepiej załóż nowy temat, bo jak się tu rozwiniemy w sprawie gór skalistych,to nam miłościwie panujący @Bartek_De uszy urwie i dwa kłopoty gotowe. Pierwszy że słuchem a drugi ze wzrokiem, bo nie będzie gdzie okularów zaczepić😜
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.