Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
2 godziny temu, Bezprym napisał:

Słyszałem że purolite w kaseciaku się nie sprawdza. U mnie po wymuszenia przepływu dołem i włożeniu purolite filtr miał problemy z zasysem wody. Podejrzewam więc, że u ciebie pop prostu woda ominie złożę płynąc po najmniejszej linii oporu.

 

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Matrix leży na tacy ok. 1cm nad dnem, litr przełożony jest szczelnie i dokładnie rozłożoną warstwą purolite 0.5l w pończochach, na to kolejna warstwa Matrixa nieco ponad litr. Narazie zdaje się wszytko działać, wodę dawno nie była tak klarowna a to dopiero początek. No3 spadło już z ok. 40 do 20

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem akwarium o pojemności 840 l brutto, o niestandardowych wymiarach (150x70x80h). Jestem w trakcie kompletowania sprzętu i wstępnych prac przy akwarium. Po przeczytaniu tego tematu padło na wybór filtra kasetowego. Na podstawie projektu Deccorativo stworzyłem swój projekt tego filtra pod w/w akwarium. Chciałbym w tym poście zaprezentować go na zdjęciach i zadać w związku z tym kilka pytań zanim przystąpię do jego budowy, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji :). Od razu uprzedzam, iż projekt został stworzony na zdjęciach udostępnionych przez Deccorativo (delikatnie zmodyfikowanych w Paintcie). Niestety nie posiadam żadnego oprogramowania do projektowania 3D, a i się specjalnie na tym nie znam. Mam nadzieję, że Deccorativo się nie obrazi, zapewniam, że zdjęcia te zostały wykorzystane jedynie w tym temacie i w tym poście, jedynie na potrzeby zaprezentowania wam moich modyfikacji :)

filtr2.thumb.jpg.ad153cca39cfe7045455845e458b4ab8.jpg

filtr1.thumb.jpg.2311578598155b1706fac3a95557246e.jpg

Generalnie wszystko ma wyglądać mniej więcej tak jak w projekcie autora tego tematu. Zmieniłem trochę wymiary filtra (wymiary podane w mm), aby zapewnić więcej miejsca na złoża filtracyjne. Wydaje mi się, że 1-2 litry ceramiki na tak duże akwarium to trochę za mało?

Komora oznaczona jako nr 1 wypełniona będzie gąbką, tak jak w temacie (przed nią oczywiście komora "śmieciowa" o długości 0,5 cm)

Komora oznaczona jako nr 2 zamierzam wypełnić około 4 litrami JBL Micro Mec + Nitra Guard Bio Cubes (około 500-600ml)

Komora oznaczona jako nr 3 przeznaczona będzie na pompę i grzałkę

Na ściance oddzielającej komorę numer 2 od komory nr 3 narysowałem pionowe linie, które oznaczają nacięcia takie jak przy wlocie filtra. Tutaj pytanie, czy lepiej pozostawić tak jak w oryginale (otwór/przejście na dole, albo może lepiej pozostawić otwór/przejście na górze ścianki?), czy lepiej żeby ścianka szła od góry do samego dołu, a na całej je wysokości porobić właśnie takie nacięcia przez, które będzie przepływać woda do komory nr 3 z komory numer 2?

Kolejna kwestia to pompa. Zamierzam użyć Aqua Nova N-RMC 4000/ Jebao DC 4000. Wystarczy, czy powinna być mocniejsza?

Pytanie również o falownik/cyrkulator, czy w takim akwarium obędzie się bez, czy konieczne będzie jego zamontowanie, jeśli tak, to czy starczy taki: Aqua Nova NWM 4000 / Jebao / Jecod RW-4, czy też będzie potrzebny mocniejszy?

Na drugim rysunku zaznaczyłem również pytanie dotyczące montażu takiego filtra w akwarium, czyli co to są za "haki"? z czego takie coś wykonać i jak to zamontować?

Jeszcze jedno pytanie, w jaki sposób wodę wyprowadzać filtra? Inaczej mówią co podłączyć do pompy (rurki itp.), aby wodę sprawnie wyprowadzać z filtra?

Od razu zaznaczam, że nie jestem ani hydraulikiem, ani też inżynierem, stąd wszelkie uwagi i propozycje bardzo mile widziane (jeśli zrobiłem jakieś głupie błędy, proszę o wyrozumiałość :) ). Czy według Was mój pomysł jest ok?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć @Destro.
Gratuluję szczęścia w postaci nowego baniaka. 👍
Całkiem niedawno przechodziłem przez budowę pierwszego kaseciaka w życiu i z czystym sumieniem mogę potwierdzić, że wykonanie tej skrzyneczki jest b. proste. Sam zrobiłem sobie najpierw kartonowy model w skali 1:1 (użyłem stare kartony znalezione gdzieś w okół mnie i taśmę malarką). Polecam taką wprawkę przed  zamówieniem i sklejaniem formatek. Pomogło mi to uniknąć jednego czy dwóch błędów logicznych w przygotowanym planie.
Jeśli chodzi o ceramikę w komorze nr 2, mam wątpliwości, czy w tym miejscu woda będzie przez górne warstwy tego wkładu przepływała w tej komorze. Obawiam się, że woda by w głównej mierze przelatywała przez dolne części szpar między komorą 2 i 3. Może gdybyś umożliwił przepływ dopiero od połowy wysokości tej przegrody - tu proszę o potwierdzenie tej tezy przez bardziej doświadczonych kolegów. Albo możesz trzymać ceramikę jak pan Bóg przykazał (a raczej Deccorativo  i spółka ojców tego filtra) w komorze nr 3 na ruszcie. Masz bardzo wysokie szkło, co daje możliwość zastosowania wysokiego kaseciaka. Ergo - będziesz mógł położyć pompę w komorze nr 3 na ceramice (nawet tej 4 litrowej - tu zastanowił bym się, czy tak dużo będzie Ci potrzebne z czasem, jak już baniak dojrzeje) i zostanie Ci sporo miejsca nad pompą, co dodatkową ją wyciszy.

Jeśli chodzi o pompę przepływową, trudno powiedzieć mi na 100% (nie znam planowanego przez Ciebie zakamlocenia zbiornika), ale powinna ta pompa wystarczyć (ja w 375 L 150x50x50 mam Atmana At 306 - 2000 l/h i przy non mbunie i niezbyt rozbudowanym zakamienieniu baniaka starcza).

Haki - ja z nich zrezygnowałem w takiej postaci. Ale o tym za chwilkę. Te na Twoim rysunku są wycięte z tego samego materiału co reszta formatek np. ze spienionego pcv. Można to zrobić przez sklejenie ich z trzech warstw. Dwie takie same i trzecia środkowa krótsza. Jedną "warstwę/część" haka przyklejasz z boku ścianki, do niego przyklejasz ten krótszy (będzie umieszczony na górze ścianki kaseciaka, jakby jej przedłużenie) i trzecią po drugiej stronie ścianki. Ta krótsza środkowa warstwa haka służy do połączenia dwóch bocznych ze sobą i wzmocnieniu konstrukcji samego haka. Możesz też te haki robić z pojedynczych warstw, muszą być wtedy odpowiednio bardziej masywne.
Ja natomiast wykorzystałem pewną cechę spienionego pcv. Materiał ten jest bardzo łatwy do wyginania po ogrzaniu go. Przykleiłem dwa dość szerokie prostokąty na górę komory nr 2 (na jej lewą i tylną ściankę, tak żeby nie zachodziła na wzmocnienie boczne tylnej ścianki akwarium)  i po włożeniu kaseciaka do akwarium, potraktowałem te wystające prostokąty ciepłym powietrzem z suszarki. Bez problemów mogłem te paski wygiąć, robiąc z nich uchwyty (haki) na których zawisła moja kaseta. Jeśli napisałem to zbyt chaotycznie (niestety mam taką przypadłość 😉 ) to mogę zrobić zdjęcia poglądowe. Tutaj ważna sprawa. Moja pokrywa na akwarium na wycięcie w miejscach haków/zawieszek zachodzących na akwarium.

Wodę poza kaseciak wyprowadziłem za pomocą węża peszel. W Castoramie kupiłem chyba ze 20m (mniej się nie dało) ciemno szarego. Do sklepu zabrałem swoją pompę i końcówki wylotu, dobrałem odpowiednią szerokość peszela. W domu odmierzyłem długość, odciąłem, wygiąłem odpowiednio w gorącej wodzie, ochłodziłem żeby kształt się zachował i zamontowałem. Ot i cała filozofia.
Falownik - poczekaj z zakupem. Może się okazać że "sik" z kaseciaka będzie na tyle wystarczający, że kupska nie będą zalegać po całym akwarium i dodatkowy wzmocniony obieg wody po akwarium będzie zbędny. Poczekaj i poobserwuj. Ja w moim baniaku mam Sobo WP-300M, teoretycznie o wydajności 7500 l/h - i mogły być ciut słabszy. Wszystko zależy od liczby kamlotów w baniaku i siku z np. kaseciaka.

Cytując klasyka "  Od razu zaznaczam, że nie jestem ani hydraulikiem, ani też inżynierem" praktykiem i dałem radę. Też dasz.

Pzdr. Rysiek

PS gorąco polecam lekturę artykułu luck'a83:

Jak i zdjęcia i filmy poglądowe innych funkcjonujących już kaseciaków na forum.

 

Edytowane przez rysib
dopieszczenie odpowiedzi. ;-)
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)
W dniu 17.02.2019 o 13:59, suricade napisał:

Do pewnego stopnia będzie działało, sam zobaczysz czy to wystarczy.

Po 4 dniach woda w komorze pompy zeszła do górnej granicy z pompą, ścianki wygieły się do wewnątrz. 

Screenshot_20190219_230619_com.facebook.orca.jpg

Edytowane przez Piter93Aqua
Opublikowano
7 godzin temu, Destro napisał:

@rysib

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, twoje uwagi przydadzą się przy budowie filtra :)

Witaj. Przed gąbką powinieneś zrobić komorę śmieciową tak na 20 mm. Pamiętaj żeby kaseciak dobrze zasysała syf  musi być umieszczony około 10 cm od dna. W komorze 2 dałbym grzałke a złoże biologi umieścił pod pompą 😉

Opublikowano

Wygląda na to że gąbka się zapchała. Trochę za szybko - 4 dni? Trzeba gąbkę przeplukac. Albo może to purolite hamuje przepływ? 

Jeśli chodzi o wygięte do środka ściany filtra to tym się nie przejmuj. Taki urok tych filtrów. W niczym nie przeszkadza. Problem może być jednak wtedy gdy filtr jest przyklejony do szyby bo naprężenia mogą go wtedy odkleic.

Opublikowano
1 godzinę temu, iquitos68 napisał:

Wygląda na to że gąbka się zapchała. Trochę za szybko - 4 dni? Trzeba gąbkę przeplukac. Albo może to purolite hamuje przepływ? 

Jeśli chodzi o wygięte do środka ściany filtra to tym się nie przejmuj. Taki urok tych filtrów. W niczym nie przeszkadza. Problem może być jednak wtedy gdy filtr jest przyklejony do szyby bo naprężenia mogą go wtedy odkleic.

Filtr trzyma się na przyssawkach. Narazie przełożyłem purolite na wierzch i jest lepiej. 

Co sądzicie o "Orca LAB Nitra-Guard BIO-CUBES" zamiast purolite? 

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, Piter93Aqua napisał:

Filtr trzyma się na przyssawkach. Narazie przełożyłem purolite na wierzch i jest lepiej. 

Co sądzicie o "Orca LAB Nitra-Guard BIO-CUBES" zamiast purolite? 

Jest cały obszerny temat na forum o nitra guard .

Ostatnio zamiast, szybko zapychającej się gąbki, niektórzy stosują w kaseciakach coś takiego https://pl.aliexpress.com/item/Aquarium-Fish-Tank-Biochemical-Filter-Cotton-Sponge-Foam-Filter-90x30x2cm/32741924737.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.72b05c0ftRileM&fbclid=IwAR1ky-lZfuRtyFYMlKn2Q-ni8LEnp0Z2E2HuJzDPpifxwlxyhCvsEByWfe0

Edytowane przez suricade

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.