Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

@WolfikZa to mój HW chinczyk pracowal jak traktor, slyszalem go pietro wyzej a o tym ze kaseciak pracuje wiem tylko po ruchu tafli bo jest kompletnie bezglosny. ;)

Dyskusja przypomina troche dawne internetowe nawalanki co lepsze diesel czy benzyniak, obie strony okopaly się na swoich stanowiskach i bombarduja przeciwnika argumentami. :mrgreen: Nie ma filtracji idealnej, kazda ma swoje "plusy dodatnie i plusy ujemne". Przedstawilismy jedne i drugie, kolega teraz sam zdecyduje a w razie potrzeby dopyta. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, patec napisał:

Mam do zagospodarowania akwarium 80x40x50. Widoczne jest ono na przelot. 

 

19 godzin temu, patec napisał:

A jakiej mocy pompę musiałbym zastosować?

Moim zdaniem wystarczy taka pompa  https://www.belio.pl/p80243,hydor-pompa-pico-evolution-1200-1120l-h.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Jestem jeszcze bardzo bardzo zielona w tej dziedzinie...ale  odziedziczyłam w spadku jakie 4 tyg. temu 112l z 19 szt pyszczakow Malawi.

Najpierw myślałam że hoduje się jak gupiki czy mieczyki...ale po pierwszej chorobie  tzn amoniak zaatakował mój zbiornik i rybki.... zostało 11szt. zaczęłam szukać i trafiłam tu. 

teraz chce przeorganizowac akwarium tak jak powinno być. 

moje pytanie : nie jjestem sama w stanie zbudować takiego kaseciaka a chciałabym bardzo go mieć...czy jest możliwość zamówienia gdzieś takowego urządzenia pod wymiar mojego akwarium?

20180911_092553.jpg

Edytowane przez Kiwiczanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakiego dużego muszę mieć kaseciaka do akwarium 120x35x40 i jaką pompę lub falowniki w nim zastosować? Chciałbym aby to energooszczędne o ile to możliwe. 

Ps. Bądźcie wyrozumiali jestem świeżakiem ?

Ps. 2 przeczytałem pierwszych 25 stron i 30 ostatnich tego tematu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/11/2018 at 8:14 AM, Kiwiczanka said:

Najpierw myślałam że hoduje się jak gupiki czy mieczyki...ale po pierwszej chorobie  tzn amoniak zaatakował mój zbiornik i rybki.... zostało 11szt. zaczęłam szukać i trafiłam tu. 

Witaj, 11 sztuk do takiego litrażu to i tak za dużo, zwłaszcza że pewnie to więcej niż jeden gatunek. Porób zdjęcia i wrzuć do działu identyfikacji, koledzy pomogą dobrać obsadę ale licz się z tym, że skończy się pewnie na 5-6 rybkach, na więcej zwyczajnie nie masz miejsca. 

Zbudowanie kaseciaka jest banalnie proste a materiały są na tyle tanie, że jeśli coś pójdzie nie tak to nie szkoda zacząć od nowa. Na zamówienie chyba nikt ich nie robi bo ciężko to ogarnąć bez baniaka pod ręką, żeby wszystko wymierzyć i dopasować w trakcie. 

Nie wiem czy do twojego zbiornika kaseciak ma sens, ograniczysz rybom i tak niewielką przestrzeń jaką mają - filtr kubełkowy zwiększyłby ilość wody w obiegu. Jeśli jednak uprzesz się na kaseciaka to musi to być coś super kompaktowego a takimi się ciężko operuje bo nie ma jak łapy do środka wsadzić. Koniecznie podwieszany albo na podporach żeby zostawić rybom miejsce pod spodem. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, admiral271 said:

Witam. Jakiego dużego muszę mieć kaseciaka do akwarium 120x35x40 i jaką pompę lub falowniki w nim zastosować? Chciałbym aby to energooszczędne o ile to możliwe. 

Pompa to najlepiej coś dedykowane do sadzawek, tj. z wypływem w górę, zasysem z boku i płaskim spodem, żeby dało się pewnie ustawić, kombinowania z głowicami od mechaników (np AC 2000) nie polecam. Ja do ciut większego litrażu używam Atmana 306 i spisuje się super bo jest cichy i mocno sika. Jak z energooszczędnością to nie wiem. Celuj w realny przepływ 2000 l/h, akwarium  masz wąskie ale jednak dość długie, pompa z mniejszym przepływem może nie wyrobić dobrej cyrkulacji i będziesz musiał dołożyć szpeju.  

Rozmiar zależy od tego co chcesz mieć w środku. Pompa potrzebuje po 5mm przestrzeni żeby nie rezonowała z pudłem i to najczęściej wytyczna szerokości. Na głębokość potrzebujesz kilka cm (przyjęło się 5, bo to standardowa grubość gąbki akwarystycznej) na filtrację, jakiś 1cm na komorę śmieciową, pewnie kolejne kilka na grzałkę i oczywicie kilka-kilkanaście na pompę. Ceramikę możesz schować pod pompą. Filtr musi wystawać nad powierzchnię wody, dobrze jeśl nie sięga do samego dna żeby pod spodem mogły się ryby kitrać (dla pysiaków powierzchnia dna to kluczowy element baniaka) i na tej podstawie wyliczasz sobie wysokość.

Zacznij od pompy (kup i zmierz albo upewnij się jakie dokładnie ma wymiary) bo tego nijak nie przeskoczysz a potem zacznij projektować resztę. W razie czego pytaj śmiało. :)

 

Edytowane przez hilux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy do oczek zazwyczaj nie grzeszą energooszczędnością.
Jeśli mogę to poleciłbym pompy z serii ctp i podobne. Niestety najmniejsza to ctp-2800 i 3000l/h (można skręcić). Za to tylko 10W i spełnia założenia podane przez kolegę - zasys z boku, wylot do góry, płaskie dno. Problemem może być tylko wielkość, trzeba poszukać wymiary. I ewentualnie cena. :)
http://s.aliexpress.com/VzERBVNF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hilux napisał:

Witaj, 11 sztuk do takiego litrażu to i tak za dużo, zwłaszcza że pewnie to więcej niż jeden gatunek. Porób zdjęcia i wrzuć do działu identyfikacji, koledzy pomogą dobrać obsadę ale licz się z tym, że skończy się pewnie na 5-6 rybkach, na więcej zwyczajnie nie masz miejsca. 

Zbudowanie kaseciaka jest banalnie proste a materiały są na tyle tanie, że jeśli coś pójdzie nie tak to nie szkoda zacząć od nowa. Na zamówienie chyba nikt ich nie robi bo ciężko to ogarnąć bez baniaka pod ręką, żeby wszystko wymierzyć i dopasować w trakcie. 

Nie wiem czy do twojego zbiornika kaseciak ma sens, ograniczysz rybom i tak niewielką przestrzeń jaką mają - filtr kubełkowy zwiększyłby ilość wody w obiegu. Jeśli jednak uprzesz się na kaseciaka to musi to być coś super kompaktowego a takimi się ciężko operuje bo nie ma jak łapy do środka wsadzić. Koniecznie podwieszany albo na podporach żeby zostawić rybom miejsce pod spodem. 

wstrzymam się jeszcze parę chwil bo właśnie jestem w trakcie przemeblowania aby zmieścić gdzieś większe...dużo większe akwa.Od kilku ładnych dni siedzę tutaj na forum i czytam czytam czytam czytam i zakochałam się w tym biotopie... dlatego zrobię wszystko a przynajmniej dużo żeby postawić moim rybom jakieś minimum 400l.

a na razie wygląda to tak...

20180911_092553.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KiwiczankaWybacz szczerość ale wygląda jak katastrofa. Dobrze, że pytasz ale zanim zaczniesz stawiać 400 litrów skup się na tym co masz, człowiek jest odpowiedzialny za zwierzaki, które przygarnia.  

Przez miesiąc padła ci prawie połowa obsady, w takiej sytuacji pierwszym podejrzanym zawsze jest woda a konkretniej stężenie azotanów (NO3). Kiedy przeczytasz tego posta rzuć wszystko, wstań od kompa i idź wymienić 20 litrów wody w akwarium. Nawet w środku nocy. Mniej więcej dwa razy po dwie trzecie standardowego plastikowego wiadra, niespecjalnie mniej ani więcej. Po 24 godzinach zrób to samo, po następnych 24 ponownie. Cokolwiek leci u ciebie z kranu jest mniej trujące niż to co kisi się w baniaku.

Załóż swój nowy temat w dziale start akwarium. Opisz najdokładniej jak potrafisz zbiornik (wymiary, piasek, kamienie, szpej, etc), obsadę (zdjęcia/filmiki) i parametry wody jeśli jakieś znasz.  

Wtedy krok po kroku zaczniemy ci doradzać co i jak.

Edytowane przez hilux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem to sobie tak ? pompę chciałbym zastosować taką https://sklep.roslinyakwariowe.pl/sunsun-jvp131-pompa-cyrkulacyjna-3000-6000/lh-p-31695.html

Wysokość akwarium od dna do wzmocnień ma 370 mm. Chciałbym zrobić kaseciaka o wymiarach 210 mm długi 290 mm wysoki i 120 mm szeroki. 10mm komora śmieciowa, 50 mm gąbka, 30 mm grzałka i 120 mm na pompę. 

Pytanie 1 czy to zda egzamin? 

2. Ile powinna mieć wysokości przegroda między grzałką a pompą? 

3 Na jakiej wysokości mniej więcej zamontować pompę. 

4 jak lepiej zamontować filtr 

1537370086926-1875035500.thumb.jpg.c861c7f6407559e9c6f1cdf8db02d420.jpg

W pierwszej pozycji lepiej do czyszczenia ale jak go przymocować. 

W drugiej lepiej do montażu ale do czyszczenie trzeba by go delikatnie wysunąć. 

Edytowane przez admiral271
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.