Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Mam drobny problem z filtrem kasetowym. Jest on przyklejony do bocznej szyby za pomocą kleju Allfix Turbo Soudal. Tak jak widać na zdjęciu są to te białe plamy. Po prawej stronie odkleił mi się już we wszystkich punktach. Lewa strona jeszcze trzyma, ale obawiam się że może się odkleić także tutaj.

Macie pomysł jak wykonać proces naprawczy ? Gdy w akwarium nie było wody łatwo przykleiło się kaseciaka do szyby. Teraz jednak jest już z tym problem.

DSC_5242.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość zablokowania go od góry,? Mój kaseciak nie jest niczym przyklejony. Ma dwa punkty podparcia: góra listwa o przekroju ceownika, a dołem kamień jako cześć wystroju. Gdzieś wklejałem fotkę, tylko nie wiem jak szybko do niej dotrzeć. 

Edytowane przez bobanr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseciak od góry jest blokowany poprzeczką wzmocnieniem przyklejonym do bocznej prawej szyby akwarium. Blokowany jest przed wpłynięciem. Jest do niej nawet przyklejony. Od dołu do bocznej szyby dociska go kamień. Jednakże w przypadku odklejenia kaseciaka od bocznej szyby kaseciak może wysunąć się spod wzmocnienia i siłą wyporu wynurzyć się a potem pompa dokona dzieła zniszczenia. 

Tak kombinuje żeby go w inny sposób niż klej przymocować do wzmocnienia bocznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, tak czytam i czytam. Która wersja kaseciaka będzie łatwiejsza do obsługi? Płaska czy "L". Jeżeli płaska to lepiej stawiać na tylniej ścianie czy bocznej, nie wiem czy to istotne ale w grę wchodzi jedynie prawy róg akwarium..

Druga kwestia, wysokość szyby 58,5cm lecz wzmocnienie szyby zaczyna się na 57cm. Odejmować 5 centów czy więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie,

po dłuższym czasie, gdyż do tej pory podchodziłem do tematu raczej sceptycznie i ja postanowiłem zbudować własną kasetę. Będzie to 84x224x440mm, formatki i gąbki już mam, wg podobnego projektu (chyba Plezzioro). Materiały czekały chyba z pół roku na realizacje i od tamtej pory zmieniła mi się nieco koncepcja.

Pierwotnie miało to wyglądać tak - wlot od lewej strony i dalej komora śmieciowa 7mm, 50mm gąbka, 30mm grzałka, 130 komora pompy AQ2000, które już mam. 

Jednak chciałbym nieco zmienić układ tzn, odwrócić orientację komory gąbki i grzałki, tak jak ma to miejsce w ostatecznej wersji 140mm z pierwszego postu. W komorze grzałki chciałbym umieścić zasys do biologa (UNIMAX 250) i tak będzie mi lepiej rozprowadzić rurki ze względu na budowę pokrywy akwarium. Od razu piszę - biologa chcę zostawić świadomie, nie przeszkadza mi on w ogóle, a komorę pod pompą mam zamiar wypełnić NGBC.

I teraz dwie sprawy, w których chciałbym Was prosić o radę.

1. Jakiego rozmiaru powinno być okno przelotowe między komorą grzałki a pompy? Pierwotnie był 5x8cm, tj. 40cm2, jednak aby teraz taką powierzchnie uzyskać przy 3cm szerokości, musiał bym zrobić 13cm wysokie, a to prawie 1/3 wysokości całkowitej kasety. Czy to nie będzie problem?

2. Zasys chciałbym zrobić tylko w formie szczeliny w dnie (jak deccorativo w temacie z turbo-), i z tego co pamiętam ktoś wybadał jakaś zależność do policzenia tej powierzchni, ale nie moge znaleźć jak to policzyć. Nie chciałbym robić regulacji do kalibracji, mogę jedynie doświadczalnie powiększać otwór, ale od czegoś trzeba wyjść.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie sprawa nieważna. W trakcie klejenia doszedłem iż w ten sposób zmniejszam komorę grzałki do mniej niż 2,5cm i tam by na pewno nie weszła. Natomiast na drugie pytanie znalazłem gdzieś Twoją opinię deccorativo, iż dla pomp 2000l/h powinno być ok 5cm2 i taki też zrobiłem zasys od dołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zrobić ruszt z siatki na krety do komory pompy w kaseciaku i na nim położyć TMBT... Macie może jakąś przykładową fotkę takiego rusztu?

ewentualnie myślę czy by nie przesunąć ścianki miedzy komorą mediów, a komorą pompy  wtedy komora mediów by miała wymiar 166x10 (teraz ma 120x10).

tylko nie wiem jak jest z usuwaniem takiej ścianki wklejonej w kaseciaku... ktoś ma doświadczenie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.