Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 200l i zastanawiam się nad zamatowaniem kaseciaka.Od razu mówię że w swoim akwarium uwielbiam dużą ilość kamieni,dlatego wersja "kasety" najlepiej minimalistyczna.Absorber purolite mam na zewnątrz akwarium i mała pompka (Aqua szut mini) znajduje się w akwarium i ona pompuję do absorbera(absorber działa od 2 lat bez zarzutu).Do kasety chce wsadzić właśnie tą małą pompkę i oczywiście Aq 1500 który tez u mnie pracuje.Zamówiłem już pcv spienione 0,5 cm grubości.Prosiłbym kolegów o przesłanie optymalnych rozmiarów dla kasety.Z góry dziękuję za pomoc.

P.S.

Zapomniałbym,grzałki tez nie chcę schować,więc nie ma sensu na gospodarowanie dla niej miejsca w kasecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Kolego kombinujesz jak na aukcji w Janowie ale ok.
Zamowiles już PCV a teraz pytasz jaki rozmiar.
Weź kajet i ołówek narysuj jak to widzisz, zeskanuj (zrób zdjecie) wyślij a na pewno pomożemy. Krojenie formatek ręcznie utrudni Ci sprawe, jeden z kolegów już to opisywał, ale jakbyś przeczytał uważnie wątek o kaseciaku to byś wiedzial.Jakie rozmiary to już dla Ciebie jest proste przecież wiesz jaka pompę chcesz wsadzić to ja zmierz i dopasuje kasetę. Moim zdaniem 1500 będzie słabo zastanów się np. Nad at306.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.06.2016 o 09:44, deccorativo napisał:

Witam

Mam dwa pytania dotyczące kaseciaka załączonego na rysunku

1 w którym miejscu zrobić wlot skimmera

2 jakiej wielkości mają wloty do komory mechanika i czym najlepiej wycinać otwory żeby to jakoś estetycznie wyglądało

 

 

 

af90617f0d7c1580med.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory 5mm x 50mm, wycinaj nożem tapicerskim, wlot skimmera na ściance 180cm w dowolnym miejscu.

Możesz poszukać alternatywnego modelu z lepszymi wymiarami w moim wątku o Czarnej Perle 2 oraz Budowie Kaseciaków.

 

ps.

Kurde Heniu, jak znajdę chwilkę to w końcu zrobię Ci ten projekt porządnie ze wszystkimi wymiarami, bo patrzeć nie mogę na tą wersję bez uwzględnienia grubości ścian i bez miejsca na grzałkę... nie mówiąc o wyżej wymienionych wymiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeden 1cm szeroki i około 1 głęboki, trzeba pilnować żeby tafla wody była zawsze na wysokości zadania.

Jednak po dłuższym namyśle skimmer uważam za zbędny, umiejscowienie falownika według schematu stana, powoduje odpychanie kożucha w przeciwległy róg baniaka. Ale z filmem bakteryjnym łatwo sobie poradzić przecinając taflę wody wylotem z kaseciaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pleziorro napisał:

ps.

Kurde Heniu, jak znajdę chwilkę to w końcu zrobię Ci ten projekt porządnie ze wszystkimi wymiarami, bo patrzeć nie mogę na tą wersję bez uwzględnienia grubości ścian i bez miejsca na grzałkę... nie mówiąc o wyżej wymienionych wymiarach.

O to wspaniale że złożyłeś wobec wszystkich taką deklarację:D trzymamy cię wszyscy za słowo a szczególnie ja no i ci co dopiero będą zamawiać formatki.:D

Rafał ani na jotę nie zmieniaj tych wymiarów wewnętrznych kasety  natomiast wylicz i wstaw zestawienie i wymiary formatek dla :

- wersji z pcv 3mm ( to moja)

- i sam tego byłeś autorem  :D- dla wersji z pcv 5mm -

bo ludziska sądzą że jak grubiej to lepiej i teraz mnie pytają o klejenie z tego grubszego pcv. Tak jak chcesz wstawić wymiary zewnętrzne to trzeba robić dwa rysunki jeden z 3mm drugi 5mm. Lepiej wstawić młodziankom :D zestawienie formatek oraz adresy 2-3 miejsc zakupowych ( temat jest tak wielki że sam mam trudności cokolwiek znależć)

wstaw wymiar komory śmieciowej 5mm oraz skimmer jedna szczelina w komorze pompy 0,7-1cm x h = 1cm poniżej lustra wody, ponadto wstaw wymiary przelotu dolnego. 

no i zwymiaruj szczeliny wlotowe przedłużając aż na dno do linii gąbki - zresztą co ci będę tłumaczył - sam wiesz. wtedy pytań będzie mniej. zmień wymiar 120 na 121 - wtedy gąbka 120mm lekko wchodzi , bo jak z twojego podejścia by zwymiarować po grubości ścianek to jak komuś ucieknie ze 2x po 0,1 mm to mu gąbka do komory nie wejdzie bez obcinania jej a to nie jest łatwe do zrobienia by wyszło jak z WodaTech dał:D

A jak już się zdeklarowałeś to zrób drugi rysunek dla pompy Atman306 wtedy 121 na 101 a 180 też na 100 bo wymiary Atmana są

Wymiary atmana 306 : 10,5 wysokość x 7 grubość x długość 8,5 cm.

 

Już drugi raz piszesz to a ja muszę dementować:angry:

11 godzin temu, Pleziorro napisał:

Kurde Heniu, i bez miejsca na grzałkę. :angry:

wstawiam więc fotkę z kartką w kratkę i na czerwono wymiar 120x85mm , rurę fi75 zapewne poznajesz a te dwie nakrętki mają średnicę 30mm więc wchodzą nawet dwie grzałki i to łącznie z tym zgrubieniem na górze grzałek

20160823_071437.jpg

 

a dlatego nie zmieniaj wymiarów wewnętrznych  ani na jotę bo pod tą komorę właśnie testuję i grzałkę łącznie z chłodziarką 200W ( oczywiście  jak komu będzie to potrzebne ale miejsce już jest) a będzie to tak

20160823_071027.jpg

 

zapewne widzisz tą nakrętkę 3cm także i na tej fotce. A to amelinium to chłodnica chłodziarki którą teraz testuję.

Trochę póżno bo lato się kończy ale u mnie w firmowym baniaku musi to być na stałe. Tylko jak piec C.O. chodzi to nie musi u mnie pracować.

Ponieważ już to działa a tylko pomiary trzeba wykonać w praktyce czyli w baniaku to wklejam pierwszą fotę takiej chłodziarki ale w wersji tylko dla tych co potrzebują tego "na chwileczkę" .

Wtedy nie otwieramy pokryw nie wstawiamy nie wiadomo ile wentylatorów tylko przez jeden z otworów w pokrywie do karmienia ryb  wsuwamy to ustrojstwo i ustawiamy żądaną temperaturę i gotowe:D możemy jechać na urlop miesięczny z rodziną.

Dla morszczaków na pewno będzie zupełnie inna a może i produkcję ktoś tu  tego otworzy:D

20160823_072941.jpg

 

dla pojaśnienia tej foty -  to świecące amelinium grzeje jak cholera ( musi być wielkie i z wiatrakiem) a to czarne amelinium chłodzi jak cholera i tak więc chłodziarka 200W siedzi w wodzie w tej komorze 121x85mm razem z grzałką 300W i z litrowym blokiem na Purolite.:D

Ale to opiszę w odrębnym temacie jak zbadam sprawność chłodzenia i ocenię z lekka awaryjność i poprawię błędy - tu masz pierwowzór który mnie nakręcił do tego.

pochodzi ze strony erybki i kosztuje dla morszczaków chorą kasę - 3599zł

Teco TK1000

żródło

http://erybka.pl/product-pol-8962-Teco-TK1000.html

 

 

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się pokićkało z tym miejscem na grzałkę, że tam jest kwadrat 85x85, oczywiście bez schematu kartkowego wiadomo, ze przy 85x120 wejdzie na prawdę gruba grzałka albo grzałka i chłodziarka.

A propo's chłodziarki, nie wypada mi klękać, ale wypadało by :) na prawdę szacunek za ten projekt i wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i czytając wasze opinie na temat kaseciaka ja też się skusiłam ?. Może nie jest perfekcyjny, ale to mój pierwszy ?. Takie coś powstało dzisiaj. Jutro przykleję do tła i może pojutrze wyląduje w baniaku ?.

Tutaj wielkie podziękowania dla Henryka za pomoc. Normalnie tego człowieka powinno się ozłocić ?

Mam tylko problem co zrobić z grzałką. Niestety posiadam Aquaela Gold 300W, która jest dłuższa niż moja kaseta ( 34 cm, gdyż baniak ma 40 cm wysokości). Ktoś ma jakiś pomysł? Mam jeszcze taką tylko 150W, ale nie wiem czy ona da radę ?. Akwarium 240l

20160824_194845.jpg

Edytowane przez rosa1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.