Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

..

Najbardziej mi pasuje koncepcja dużego kamulca aż do tafli wody i kaseciak w środku. Tylko kto mi taki kamień wydrąży za rozsądne pieniądze ;) No i baniak przydałby się większy wtedy :)



Jest na forum parę pięknych opisów jak zrobić sztuczny kamień.

Jak w toto obsadzić kaseciach by wszystko razem nie wypłynęło - to już małe piwo i kasa zdumiewająco mała.

Jak dobierzesz akryle w kolorze tych łupków ze Stojadły to wyjdzie rewelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy są dwa - wolę naturalne kamienie i brak zdolności artystycznych.

W razie czego rozumiem, że docinanie PCV to pestka? Czym to można robić? Czy przypadkiem nożykiem nie da rady?

Co z pompką? Musi być koniecznie cicha bo akwa będzie stało między bokiem narożnika a ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka powerhead jest dobra,jest tez dobry aquael.Albo tanie chinczyki resun-b. Ja na pcv rozrysowalem potrzebne plytki i wycinalem nozykiem do regipsow pierwszy raz powoli i dokladnie po liniach a drugi raz do konca.Bardzo dokladnie mi wyszlo.

-- dołączony post:

Co do kasety.Zobacz wczesniej jak umiescilem.Na przyssawkach,ale te nie utrzymaja ciezaru kamieni wiec trzeba by podstawic czyms.Kamienie przykleisz bez problemu na sylikonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam liczne pytania o wymiary filtra kasetowego. Każdy nie wiem czemu chce to zmieniać nie licząc się z ograniczeniami np wysokość kasety 30cm - to błąd!!!

Z kilku-miesięcznej eksploatacji takich dwu i wymianie tego wielkiego modelowego na nowy o wiele mniejszy płyną takie wnioski:


1/ Filtr kasetowy projektujemy nie na obecny baniak ale uwzględniamy większe o których na razie tylko marzymy, bo to nie zmienia jego wymiarów i nie wymaga budowy nowego filtra. Wystarczy wtedy zmienić zwykłą ceramikę 2 litry na Matrix 2 litry ( do baniaka 800l ) i przedłużyć szczudła na których się opiera o dno by z baniaka wysokości 40 cm przejść na wysokość 60cm. i z 240l na 800l bez żadnych problemów z wymianą sprzętu i dużych kosztów ( 2 litry Matrixa -106 zl). Ewentualnie do pracującej już pompy Aquael Circulator 2000 dokładamy małą ale obecnie najwydajniejszą Hydor Pico Evo 1200 tylko 7W. Wkrótce napiszę nowy temat gdzie będzie ta pompa podstawą rozwiązania problemów z biologią.


2/ Szerokość kasety czyli jej grubość.

Wymiar ten limituje szerokość baniaka oraz dostępne tanie gąbki na mechanika jak również objętość wkładu biologicznego. Zmniejszenie grubości filtra o 2cm z 10 cm na 8 cm skutkuje wzrostem jego wysokości o 4cm dla 2 litrowej ceramiki.

Optymalne jest 10,1 cm mierzone wewnątrz - te 0,1cm to luz na gąbkę by łatwo się wkładało i wyjmowało.


3/ Wysokość kasety.

Wymiar ten limitują dwa czynniki:

a/ długości grzałek które nie mogą znacznie wystawać powyżej lustra wody i kasety a powinniśmy mając na uwadze pkt1 uwzględniać grzałki co najmniej 2x200W - Eheim Jager ma długość 40cm .

b/ wystarczający słup wody w komorze pompy by ta się nie zapowietrzała. Tu jest prosty rachunek - 1 cm wolny od dna + 17 cm na dwa litry ceramiki + 2 cm na watę + 15 cm na zanurzenie pompy AqC2000 + 4 cm na różnicę lustra wody + 1 cm od krawędzi = minimum 40 cm

Wysokość kasety robimy zawsze - minimum 40 cm wymiar wewnętrzny.


4/ Długość kasety.

Tu mogą być dość duże różnice wymiarowe wynikające z podejścia do potrzeb filtracji.

Patrząc od wlotu wody najmniejszy wariant to:


1cm komora śmieciowa + 5cm gąbka ppi45 ( bez prefiltra) + 3 cm komora grzałki + 12 cm komora pompy -razem z prowadnicami i przegrodą = 22,5 cm


Wariant optymalny


1cm komora śmieciowa + 10cm gąbka ppi45 ( bez prefiltra) + 8cm komora chemii + 12 cm komora pompy - razem z prowadnicami ,przegrodą = 32,5 cm.


Dlaczego usunąłem gąbkę prefiltra. Sprawdzała się tam tylko już bardzo gęsta ppi30 przy głównej ppi45 - więc różnica żadna, a listwa prowadząca wypadła. Dostęp do gąbek jest i tak przy podmiankach wody i nawet jak się gąbki w ogóle nie zapchały to i tak lepiej je przy okazji wypłukać bo wywalamy cały syf z baniaka. Po co ma to tylko ponosić poziomy azotanów i fosforanów. Taka 10cm gąbka w baniaku z 20 szt dużych pysków w sposób widoczny przytyka się po 2 miesiącach a i tak nie ma to żadnego wpływu na wypływ z pompy.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale w wariancie optymalnym potrzebuję następujące formatki (w cm):

dno - 1x32,6x10,7

boki - 2x32,6x40

przód, tył i przegrody - 4x10,1x40

przegroda pompy - 1x10,1x38

Założenia

- szerokość 10,1 cm "luz na gąbkę"

- boki, przgrody, przód i tył naklejane są na dno

- przegrody, przód i tył wklejane są między boki

- przód ma wycięcia/kratki na górze i dole plus grzebień na samej górze (ile? Z centymetr?)

- pierwsza i druga przegroda mają wycięte środki aby gąbka się trzymała (ile zostawić boków? z 0,5 cm?)

- trzecia i ostatnia przegroda (pompy) jest pełna ale krótsza (te 2 cm luzu od dna wystarczy?)

Razem wychodzi 10,7x32,6x40,3cm.

Akwarium 300 litrów, więc nie dam więcej jak 1l Matrixu.

Czy dobrze to wszystko policzyłem? Szczególnie jeśli chodzi o szerokość ramki do prowadzenia gąbki i odległość ostatniej przegrody od dna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale w wariancie optymalnym potrzebuję następujące formatki (w cm):

dno - 1x32,6x10,7

boki - 2x32,6x40

przód, tył i przegrody - 4x10,1x40

przegroda pompy - 1x10,1x38

Założenia

- szerokość 10,1 cm "luz na gąbkę"

- boki, przgrody, przód i tył naklejane są na dno

- przegrody, przód i tył wklejane są między boki

- przód ma wycięcia/kratki na górze i dole plus grzebień na samej górze (ile? Z centymetr?)

- pierwsza i druga przegroda mają wycięte środki aby gąbka się trzymała (ile zostawić boków? z 0,5 cm?)

- trzecia i ostatnia przegroda (pompy) jest pełna ale krótsza (te 2 cm luzu od dna wystarczy?)

Razem wychodzi 10,7x32,6x40,3cm.

Akwarium 300 litrów, więc nie dam więcej jak 1l Matrixu.

Czy dobrze to wszystko policzyłem? Szczególnie jeśli chodzi o szerokość ramki do prowadzenia gąbki i odległość ostatniej przegrody od dna?



na oko wszystko dobrze policzyłeś. Nareszcie ktoś myślący o wielkości złoża i swoich pieniądzach.

przegrodę między dnem a komorą pompy - przelot 5cm i na dnie komory pompy wklej dwie listewki unoszące worek z Matrixem 1-1,5cm nad dnem.

listewki prowadzące gąbki 1-1,5cm


nie podałeś głębokości baniaka i wymiaru od dna do wzmocnienia wzdłużnego chyba że będzie ustawienie boczne nie wchodzące pod wzmocnienia.

Dno daj z gresu lub innej ciężkiej ceramiki i to podwójnie. Inaczej kaseta z 3mm spienionego pcv pływa. To podniesie kasetę nieco - trzeba to uwzględnić

powodzenia i pochwal się rezultatem


Jaki napęd kasety dajesz?

W mojej 150cm 300l w kasecie pracują

2 x Hydor Pico Evo 1200 oraz po drugiej stronie Jebao WP25 na najniższych ustawieniach.


Wnioski:

1 szt Hydora wystarczająco czyści wodę na kryształ i nic nie jest w stanie jej dorównać w cichej pracy. Wtedy wyrażnie słychać Jebao WP25

2 szt Hydora pracuje tak samo głośno jak Jebao chodz odgłosy są inne i Jebao mruczy a Hydory jednostajnie szumią. Tylko taka różnica.

Jestem zadowolony jest cicho.

Jebao WP25 dno zamiata i wymywa piasek do dna. Bardzo przydatna funkcja Feed czyli wyłączenie na 10 min na czas karmienia ryb.

To bardzo silny falownik z programowanym sterowaniem za niewielką kaskę - polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozwiązanie dylematów odnośnie budowy :)

Baniak 120cm, 52 cm od dna do wzmocnienia, wiec kryjówka będzie. A kaseciak nie wypłynie bo ma być obklejony kamieniem.

Co do pompek na razie będzie Hydor Pico 1200 plus mam na stanie jakaś starą 1100l/h (cięcie kosztów).

Ile kleju do pcv kupić (tego co Ty używałeś, nie pamiętam nazwy ale jest gdzieś na początku podane)?


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.