Jump to content

Pobity czy choroba ?


Recommended Posts

Cześć.


Czy możecie mnie upewnić, że to cudo na boku aulonki to wynik pobicia, a nie jakiś syf który m się wkradł do akwarium ?


https://plus.google.com/photos/116163602914624207584/albums/6012614004172957313?authkey=CJ7N09yusdmgmwE


Wygląda jak zdarta łuska i odkryte mięso ale nic paskudnego na tym nie ma.

Ryba zachowuje się w kotniku dość normalnie. Jest jednak dość ospała - złapałem ją w akwarium w parę sekund jakby to był gupik. Nie wykazuje apetytu ale może być na razie zestresowana...

Link to comment
Share on other sites

Nie jest to choroba Yaro. Moge powiedziec, że jestem niemal pewny. Zdjecie jest dobre, to rana szarpana, do tego czysta. Czyli prawdopodobnie rybka albo uciekała i dociśnięta sie szarpnela albo uciekając otarla sie o cos ostrego.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Też mi się tak wydaje, to takie żywe mięsko, wygląda jak mechaniczne uszkodzenie. Obserwuj jednak rybę jak to się będzie goić. Wg mnie ryba gdzieś się zakleszczyła i przydusiła, wyrwała się z pułapki ale była osłabiona dlatego tak łatwo się dała złapać.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ryba zachowuje się w kotniku dość normalnie. Jest jednak dość ospała - złapałem ją w akwarium w parę sekund jakby to był gupik. Nie wykazuje apetytu ale może być na razie zestresowana.

miałem podobną sytuację, jeśli chodzi o zachowanie mojego red-reda, który uciekając przed auloną musiał zahaczyć okiem o skałę, napuchło mu jak ziarnko pieprzu. Do momentu wygojenia oka, nie wypływał ze swojej groty (chyba że zobaczył samice), był osowiały i bez apetytu. Przejdzie... pomyśl może o jakimś preparacie, żeby nie wdało mu się nie "coś" w tą ranę ?

Synodontis'a nie podejrzewasz ?

Link to comment
Share on other sites

W sumie masz rację, do głównego słaby pomysł. Może jakis szpital zrobisz albo kąpiel ? Może być zwykła - JODYNA – zwalcza głównie grzyby, bakterie. 1% roztworem można odkażać rany, owrzodzenia skóry. Przykład stosowania: głównie pędzelkowanie roztworem 1ml jodyny/10ml wody - taki opis znalazłem w swoim spisie leków i antybiotyków.

Edit: Jeszcze to

Baktopur (Sera) – skuteczny lek przeciwbakteryjny zwalczający objawy:

Białoszare plamki na skórze, krwiste plamki i rany na skórze, infekcje odbytu, wystrzępienia płetw, białe krawędzie płetw, rozdęcia powłok brzusznych, wytrzeszczone oczy, puszysty nalot w okolicy pyska, białoszare guzki w okolicach głowy i na płetwach, niespokojne pływanie przy dnie akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Czytałem kiedyś artykuł o przeciw działaniu infekcjom i leczeniu różnych schorzeń skórnych u ryb lekami antybakteryjnymi. Nie pamiętam jaki lek był podany w tym artykule ale na pewno poruszany był temat pobicia ryb oraz pleśniawki. Polecano metodę aplikowania leku bezpośrednio w miejsce rany na przykład wacikiem do uszu. Moczysz go w leku i lekko, kilka razy dotykasz ranę. Na pewno takie coś rybie nie zaszkodzi a może pomóc. Warto do szpitala dodać trochę soli niejodowanej bo pomaga ona w gojeniu ran (to również czytałem i sprawdzałem). Ja bym rybę dał na tydzień do szpitala na kąpiele w wodzie lekko solonej i raz dziennie przez 3 lub 4 dni aplikowałbym lek antybakteryjny bezpośrednio na ranę.


Pozdrawiam :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.