Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam posiadam aktualnie 240l zbiornik . Nadszedł czas na zmiany i wybór padł na malawi tak jak chciałem kiedyś. Jako że nie chce popełnić błędów na starcie to mam kilka pytań.


1. Jakie kamienie: w moim rejonie mam do dyspozycji szarogłaz oraz piaskowiec jasny.


2. jakie podłoże tzn. jaka granulacja podłoża bo wybór jest ogromy a 1mm pewnie robi wielką różnicę. A kolor zamierzam dać biały ale z tym będzie problem z dostaniem więc pewnie będzie jakieś żółtawe. Gdzie mogę kupić w internecie sprawdzone podłoże?


3. Co dać na tył. Zastanawiam się nad czarną folią lub granatową albo nad zostawieniem tła strukturalnego ale danego za akwarium tak jak mam teraz na fotkach powinno być widać. Co sądzicie?


4. Obsada:

yellow 2+4

maingano 2+4

pyszczak perłowy 1+3

Będzie pasować? Ew. proszę o skorygowanie. Musi być napewno niebieska rybka - warunek żony, oraz żółty.


5. Jeśli w/w obsada jest ok to czym je karmić? Mieszkam w małej miejscowości i dostęp do innego pokarmu niż stały suchy paczkowany jest sporym problemem.


6. Filtracja jbl 1501 green line - wystarczy przy malawi?

Opublikowano

Ad1.

Wedle uznania

Ad2.

Nie kombinuj zwykły budowlany wystarczy

Piaskownice jakieś blisko masz ew.piasek dekoracyjny z Castoramy. Ad3.

Wedle uznania.

Ad4.

Trafny wybór, ale maingano dałbym 1+4 a samiczki Perlmutta zwiększyłbym do 4.

Ad5.

Pokarm fobrej jakości z przewagą mięsnego musowo jeden wybarwiający.Jednodniowa głodówka.

Opublikowano

Ad1

Polecał bym piaskowiec a najlepiej wapień zwiększy Ci PH a będziesz potrzebował PH w granicach 8-8,5


Ad2

Granulacja najlepiej 1-1,5mm moim zdaniem dla pyszczaków najlepszy do kopania i nie pływa bardzo w wodzie przy zawirowaniach.


Ad3

Nie wiem jakie masz na fotkach ale ja zrobiłem tło z styropianu i wydaje mi się, że ejst całkiem ok. Przy odpowiednim podświetleniu uzyskałem ciekawy efekt głębi


Ad4

maingano i perłowy są raczej roślinożerne a yellowek lubi mięsko także będziesz musiał podawać bardzo zużnorodny pokarm. Ja bym Ci polecił zamiast yellow dać saulosi 1+4 i też będzie żółto a pod względem żywienia będzie lepiej pasował do maingano i oczywiście maingano i perłowy też 1+4


Ad5

Kubeł jak najbardziej wystarczy na biologa ale musisz do ślodka wewalić jeszcze jaiegoś mechanika. Polecam AQUAEL TURBO 2000 robi niezły wir i nie mam zakamarków w rtórych zostają odchody


Polecam ten temat http://forum.klub-malawi.pl/240l-malawi-t23000.html

Niedawno sam robiłęm 240 i wiele informacji tam uzyskasz

Opublikowano

Ad4

maingano i perłowy są raczej roślinożerne a yellowek lubi mięsko także będziesz musiał podawać bardzo zużnorodny pokarm. Ja bym Ci polecił zamiast yellow dać saulosi 1+4


Perlmutt dietę raczej ma zbliżoną do yellowka więc będzie pasował a maingano jako wszystkożerca (podobnie jak saulosi ) z nimi też da radę. Dieta 50/50 lub 60/40 na korzyść mięsa i będzie ok

Opublikowano
Ad4

maingano i perłowy są raczej roślinożerne a yellowek lubi mięsko także będziesz musiał podawać bardzo zużnorodny pokarm. Ja bym Ci polecił zamiast yellow dać saulosi 1+4



Perlmutt dietę raczej ma zbliżoną do yellowka więc będzie pasował a maingano jako wszystkożerca (podobnie jak saulosi ) z nimi też da radę. Dieta 50/50 lub 60/40 na korzyść mięsa i będzie ok


Nie rozumiem. maingano i perłowy roślinożerne a yellow mieso a w następnym zdaniu że perłowy zbliżone do yellow?


Jak filtracja za mała to już pracuje nad przerobieniem cieknących dwóch filtrów tetry: ex 1200 i ex 700. Mam pomysł który powinien się sprawdzić więc dałbym jbl 1501 jako mechaniczny, a ex 1200 i ex 700 jako biologi z uwagi na to iż po przeróbkach będzie utrudnione rozbieranie ich więc lepiej będzie je rzadziej czyścić.

A co zamiast perłowego bym mógł dać

Opublikowano

Perlmutt jest owadożercą czyli raczej mięsożerny ale roślinki też czasami lubi skubnąć podobnie jak yellow. Nie wiem skąd kolega wziął tą dietę roślinożerną u perllmuta.

Po co ci aż dwa bologi do 240l.

I tak będziesz boologa otwierał raz na pół roku.

Opublikowano

Dwa biologi bo te filtry tetry tak muszę przerobić iż otwieranie ich będzie kłopotliwe. :P :p Ale może uda mi się większą tetrę przerobić tak by było go można otwierać częściej.


Bezprym

Piaskownice jakieś blisko masz ew.piasek dekoracyjny z Castoramy.


Słyszałem że kreisler 098 się nadaje.. Czy to prawda? Jest biały? Ma ktoś zdjęcie jak wygląda w akwa z tym piaskiem? Albo ten dekoracyjny z castoramy?


Co do obsady rozglądałem się w pobliskich sklepach tych pyszczaków i problem będzie z tymi pyszczakami perłowymi, jak zamienie je na złociste będzie ok?

Opublikowano

Melanochromis auratus (Pyszczak złocisty) rośnie za duży do twojego zbiornika. Podobno piasek sandbox z Castoramy lepiej się prezentuje od keislera. Obejrzyj sobie fotki o filmiki z joanjohnsonae może też ci się spodoba. To także perła tylko że z Likomy, podczas gdy perlmutt jest perłą Tanzanii ;)

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.