Skocz do zawartości

Optymalna objętość złoża biologicznego


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytałem z waszych wpisów że 1 litr piasku to nie osiągalna dla ceramik powierzchnia dla zasiedlenia bakterii i jest w stanie pociągnąć biologię w największym baniaczku.????

Ale ten litr musi pracować w FBF w kaseciaku chyba tego nie osiągniesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten litr musi pracować w FBF w kaseciaku chyba tego nie osiągniesz ?


Darku jak nie spróbujesz to się nie dowiesz.

Mam gotową koncepcję i sklejony filtr kasetowy do momentu gdzie trzeba zdecydować o tym materiale.

Czytałem że jest szeroko stosowany w sumpach.

Napisz proszę wszystko co wiesz o takiej biologii opartej na piasku, jakie granulacje, no możliwie najwięcej.


Mogę dziś pokazać wam bebechy takiego filtra kasetowego, a jutro jak klej zwiąże zrobić próbę z filtracją piaskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek w FBF jest dlatego tak skutecznym medium bo ziarenka piasku są w ciągłym ruchu i ocierając się o siebie automatycznie się czyszczą oraz utrzymują kolonie bakterii w stanie aktywnego rozwoju. (tak najprościej)

Granulacja piasku nie może być zbyt duża aby przepływająca woda była w stanie nim poruszać (jest parę tematów na forum).

Piasek w sumpach chyba wykorzystywany jest w inny sposób, pewnie podobnie do starych filtrów gdzie woda przesiąkała przez różne warstwy w tym piasek (nie wiem nie miałem sumpa ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając już budowę kaseciaka to faktycznie ciężko będzie zrobić tak aby piasek lekko bulgotal jak to ma miejsce w korpusach fbf. Z drugiej zaś strony znając już trochę kolegę Henryka nic mnie nie u niego nie zdziwi.


Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Ogromne dzięki wszystkim którzy już się wypowiedzieli.

Już miałem zrobić podsumowanie - i zaraz zaraz o najtańszym i najlepszym wszyscy zapomnieli - nikt nie próbował ?


Filtr kasetowy - tak jak w fbf oraz sumpach może spokojnie pracować na PIASKU JAKO ZŁOŻE BIOLOGICZNE.


Wyczytałem z waszych wpisów że 1 litr piasku to nie osiągalna dla ceramik powierzchnia dla zasiedlenia bakterii i jest w stanie pociągnąć biologię w największym baniaczku.????


Jak filtr kasetowy dostosować do wykorzystania piasku JAKO CERAMIKI - gotowy.


Pilnie potrzebne wasze opinie, uwagi, doświadczenia z PIASKIEM.



Komora z dolnym i górnym przelotem wody? Prawy dolny otwór od strony komory mechanicznej zakryty gąbką, dzięki której piasek nie przeleci do wcześniejszej mechanicznej komory. Woda wpływałaby dołem do komory bio, obmywała piasek i wyciągana byłaby górnym zasysem do kolejnej komory pompy. Górna część prawej ścianki komory z piaskiem musiałaby mieć przesuwaną "gilotynę" - góra, dół, lub na boki, a w samej ściance miałyby być nawiercone otwory do zmniejszania przepływu przez dolną część komory (bypass).

:shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora z dolnym i górnym przelotem wody? Prawy dolny otwór od strony komory mechanicznej zakryty gąbką, dzięki której piasek nie przeleci do wcześniejszej mechanicznej komory. Woda wpływałaby dołem do komory bio, obmywała piasek i wyciągana byłaby górnym zasysem do kolejnej komory pompy. Górna część prawej ścianki komory z piaskiem musiałaby mieć przesuwaną "gilotynę" - góra, dół, lub na boki, a w samej ściance miałyby być nawiercone otwory do zmniejszania przepływu przez dolną część komory (bypass).

:shock:



własnie o czym podobnym myślałem Karolu. Na początek chciałem bez otworków.

Zwykła przegroda z przepływem dolnym od strony gąbek dodatkowa wklejka by piasek jak w naczyniach połączonych nie wysypywał się nawet bez żadnych zabezpieczeń. W komorze pompy nad piaskiem tylko jakaś wata albo gruba gąbka by pompa nie wysysała piasku.

w fbf piasek bulgoce ale w sumpie nie - a działa tylko jest go więcej.

Mam gotowy sklejony korpus filtra kasetowego czekam tylko na wasze ostateczne informacje o filtracji piaskiem w sumpach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Myślę, że przy płukaniu gąbki mechanicznej cały piasek wydostanie się z komory bio.


Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka



Może dodatkowa wąska przegroda z gąbką pomiędzy mechaniczną a bio, która nie będzie wymagała czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z podstawowych zasad działania FBF jest fluidyzacja złoża. Powinno ono być w ciągłym ruchu. Dodatkowo woda dopływająca do FBF'a powinna być wcześniej idealnie oczyszczona mechanicznie, chociażby po to, aby złoże się nie zbrylało. Takie złoże piaskowe w sumpie to zupełnie inna bajka to DSB.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Deccorativo, właśnie się zastanawiałem, czy ktoś może sprawdził doświadczalnie potrzebną ilość medium dla bakterii.

A czy nie jest tak z tym Matrixem, że przez mniejsze pory szybciej się zamuli i nitryfikacja spadnie. Może być super przy idealnych warunkach (czysta fizycznie woda), ale w życiu nigdy nie ma idealnie.



kolego przenosimy temat we właściwe miejsce.

Jak dokładnie przeczytasz cały wątek i odpowiedzi starych wyjadaczy malawijskich, to masz odpowiedz na pierwsze pytanie, bo pytasz o "Optymalną wielkość złoża biologicznego"

Moja teza jest taka.

Ilość potrzebnych mediów wystarczająca dla pełnej nitryfikacji - NH4/NO2 = 0 zależy wyłącznie od obsady i jej żywienia oraz dbania o czystość akwarium, a nie od litrażu zbiornika więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zbiornik 300l może być w ogóle bez złoża jak w nim pływa tylko jedna ryba - piasek i kamienie wystarczą wtedy jako złoże.

My wszyscy sprawdziliśmy to poprzez mnogość własnych doświadczeń, a wnioski powyżej.

To że Matrix ma część porów zbyt małych by mogły się tam osiedlić bakterie nie wpływa ujemnie na jego powierzchnię nitryfikacyjną. Zamulenie jak to określasz to zanieczyszczenia organiczne ( odchody ryb i resztki pokarmów) które tam nie powinny się znależć ( nie ma ideału) i poza tym że dają dodatkowe ogromne ilości amoniaku z rozkładu gnilnego nie wpływają na wstrzymanie procesu nitryfikacji.

Nitryfikacja zależy od powierzchni dla bakterii i dostarczanego tlenu oraz ilości pożywki dla bakterii. Bardzo trudno nawet przy niewielkich przepływach rzędu 100-200l/h pozbawić wody tlenu. To moje wnioski nad pracami z denitryfikatorem wewnątrz baniaka. By to się stało, warstwa zamulenia musiałaby być bardzo gruba jednorodna i bez przepływu wody.


Pytanie jest inne. Czy te podwójne kubły, w tym jeden po brzegi wypełniany ceramiką ( 10-20l) to niezbędna potrzeba i co znaczy iż " jest to na wszelki wypadek" czy też jest to zwyczajny "przerost formy nad treścią" jak to często nie właściwie określacie?


Z własnego doświadczenia powiem tak.

W pierwszym ogromnym kaseciaku ( to te wasze myślenie) było 7l grysu koralowego + 7l lawy wulkanicznej -razem 14l i stale miałem wykrywalny NO2 - myślałem obsada za duża i ryb za wiele.

Wymieniłem kaseciak na nowy maleńki i przełożyłem do niego tylko 2 litry tej lawy wulkanicznej - od razu NO2 stale mam = 0.


Baniak 200l z ponad 20 szt dorosłych ryb w tym delfinki olbrzymy chodzi na 2 litrach lawy wulkanicznej a przy 14l złożu miałem wykrywalny NO2 - było żle.

Wniosek jaki ?- mniejsze złoże ceramiczne to lepiej??

Oczywiście teraz to już wiem dlaczego tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.