Skocz do zawartości

wady i zalety filtracji narurowej


grzegorz77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, piszesz o spadku przeplywu po 3 dniach z 1800 - 1000. Co z tego wynika? Czy tak szybko zapchaly sie prefiltry? Czy pomimo tak duzego spadku filtracja jest ok? Zadaje duzo pytam gdyz Sam chce taki system filtracji zbudowac. Jestem ciekaw czy wklady sznurkowe byly by lepsze? Moj dostawca akwa oferowal mi kubel (nie wiem jakiej marki) ale bardzo tani okolo 300zl. Ja chce miec dobry system nawet jesli jego cena bedzie wyzsza. Co masz w fbf?

Wkłady z gąbki polipropylenowej nie nadaję się do filtracji akwarium a tym bardzie 20 mikronów. Dostałem je jako gratis przy zakupie korpusów i nie miałem z nimi co zrobić, więc posłużyły do testu. Wynik - nie nadają się. Wkłady sznurkowe zdecydowanie lepsze, ale mniejszych niż 100 mikronów nawet bym nie brał pod uwagę. Na sznurkach w miarę sprawnie wszystko działało po około 7 dni potem wymiana/rozwinięcie sznurka. Ale przepływ spadał na koniec o 20-25%. Teraz spadków przepływu nie mam przez 2 tygodnie a czy dłużej też tak by było to nie wiem, bo czyszczę gąbki. Poza tym na pewno sporą różnicę robi to, że mam 3 korpusy przed pompą, więc wolniej się brudzą, niż jak ktoś ma dwa. Kubełek też mam ale tylko do czasu aż zastartuje fbf, w którym jest tak na oko 1,5kg piasku. Miałem kubły wcześniej ale nie wyobrażam sobie kubła jako mechanika i jego otwierania i czyszczenia raz na miesiąc, to raz a dwa to jeżeli chodzi o bio filtrację to kubeł też wymięka w porównaniu z możliwościami piaskowego fbf a to ma dla mnie znaczenia bo mam tendencję do niekontrolowanego przerybiania <bezradny>. Podsumowując kolejną przydługą wypowiedź ja jestem zadowolony i aktualnie inaczej sobie nie wyobrażam, chociaż nad wzrostem przepływu będę jeszcze pracował, żeby był bardziej zbliżony do nominalnego pompy (2600l/1h).

Jakie masz te gąbki w korpusach, jaka gradacja i w jakiej formie , Forma rury czy może nawinięta na trzpień od wkładu ?

Gąbki w kształcie 8 kąta, zamówić dało radę tylko kwadratowe w przekroju pod wymiar korpusu i następnie cięte samodzielnie do ośmiokąta, ściąłem po prostu krawędzie, bo nikt mi nie chciał w formie walca wyciąć. W środku gąbki otwór i w nim rusztowanie, jakie zostało po wkładzie sznurkowym, żeby się ładnie w korpusie wszystko trzymało. Gradacja najdrobniejsza jaką znalazłem, czyli 45ppi. Będę teraz próbował watolinę a to tylko dlatego, że lenistwo wrodzone każe mi szukać rozwiązania gdzie nie będę musiał ni płukać ;)


Gdzieś po drodze pojawiały się informacje o możliwym przepływie na I biegu, więc rzuciłem okiem i u mnie jest po 2 tygodniach od czyszczenia 900l/1h, przy poborze prądu 5W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Ja bym kupił jeszcze drobniejszą niż 45 ppi ale nie znalazłem takiej. Wydaje mi się, że nawet jakby to było 100ppi to i tak przepływ byłby dużo lepszy niż przez sznurek 100 mikronów.


Drobniejsze od 45 ppi to już gąbki używane do mycia oraz tapicerskie o różnej gęstości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.