Skocz do zawartości

wady i zalety filtracji narurowej


grzegorz77

Rekomendowane odpowiedzi

deccorativo kaseciak jest ok jeśli chodzi o biologię, natomiast jak ktoś chce mieć czyste dno to może nie podołać przy naszych brudasach, no i zajmuje miejsce w baniaku.


Darku jestem spokojny o te sprzątanie gówienek, głowica Aquael Circulator 2000l/h faktycznie sika 2000l/h ( także Seba był zaskoczony co ta głowica potrafi) a to nie tylko w mojej 120 cm zamiata brudy ale powymywało mi miejscami piasek aż do podkładki a jest ponad 6cm. Oczywiście pozostaje wada iż zajmuje dno - moim zdaniem to jedyna wada, ale to nie tu temat.

Umówiłem się z Sebastianem że jak będzie miał swoje spostrzeżenia to coś napiszemy może wspólnie. Nie mam zacięcia że tylko moje jest dobre, każdy rodzaj filtracji na zalety i wady - kwestia wyboru pozostawiam do indywidualnej decyzji każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Nie , nie Karolu. Podawałem wartości przepływu pompy w narurowcu z czystymi sznurkami i przy zabrudzonych.


Stanisławie, nie wiem gdzie to jest, pewnie by mi oczy wybiło i tak bym nie znalazł... nie będę się spierał. A co z tym czyszczeniem rur?


Dla mnie największą wadą narurowca jest trudność w jego wykonaniu. Dla kogoś kto ma dwie lewe ręce do DIY temat jest nie do przeskoczenia :D


Ja np mam obawę przed spartoleniem czegoś podczas składania (np złym zgrzaniem rurek), obawiam się, że mogłoby się to rozszczelnić i zalać cały pion :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A panowie jak jest z głośnością pracy tych pomp?W domu mam podłączoną pompę obiegową do instalacji i jednak ją słychać.Fakt jest to pompa klasy B.Byłem jednak u szwagra w nowym domu i jego nówkę pompę też słychać.Z tego co pamiętam pompa u kumpla co ma narurowca też bezgłośnie nie działa.Ja niestety mam akwarium w tym samym pokoju co śpię,dlatego w miarę ciche działanie jest dla mnie ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc narurowca mam prawie półtora roku i nie czyściłem rur i nie widzę żeby miało to wpływ na przepływ. Zaglądałem do rury zasysającej i nie ma żadnego nalotu takiego jak ma miejsce w przezroczystych węży w kuble. A jak ktoś ma dwie lewe ręce to tak jak pisałem niech sobie montuje kubełki i tyle. Ja nic nie poradzę, że korki komuś sąsiad podnosi ;-) (to nie było pod ciebie Karolu tak ogólnie). A jest system klejony nie zgrzewany według mnie troszkę droższy od zgrzewnego ale składasz go jak klocki lego z tym że musisz użyć kleju. I moja sugestia, przy gwintach używajcie pakuł i pasty uszczelniającej, a nie taśmy teflonowej.

Jeżeli chodzi o głośność pompy to przy alfie 2 gdyby nie wyświetlacz to ciężko było by stwierdzić czy ta pompa pracuje.


Tutaj Karolu pisałem o przepływie, tylko szeroko oczy otwieraj ;-)



Osobiście nie mierzyłem wydajności narurowca, ale kolega mający najnowszą alfe2 która na bieżąco ma możliwość podawania przepływności w m3 podał mi wyniki. Z czystymi sznurkami wynosiła ona około między 2200 - 2400l/h , po tygodniu z przybrudzonymi sznurkami wynik oscyluje w granicach 1300-1500l/h.

I to wszystko przy poborze na 3 biegu 18W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś ma dwie lewe ręce to tak jak pisałem niech sobie montuje kubełki i tyle

Odnoszę troszkę wrażenie że tych którzy nie potrafią złożyć narurowca uważasz za zupełne życiowe "niedojdy",mam nadzieje że się myle.A to tak do końca nie jest.Sam jestem inżynierem który wie że teoria czasami odbiega od praktyki.Możesz mieć i tomy porad i instrukcji,ale nic nie zastąpi ci praktyki.Narurowiec to jest mały obieg zamknięty który trzeba odpowiednio zaprojektować,aby sprawnie mieścił się pod akwarium,przy tym nie zapominając o ergonomii,jednak wygodne dostanie się do korpusu i jego odkręcenie ma znaczenie.Gdy w głowie i na papierze posiadamy już projekt trzeba go solidnie wykonać ( to kolego mimo wszystko nie są klocki lego) i tu jak najbardziej przydaje się praktyka,należy odpowiedni zgrzać lub skleić rurki (to ma być konstrukcja na lata i to działająca 24h/dobę więc musi to być solidne),trzeba je odpowiednio przyczepić do ścian aby np, nie wyginały się pod ciężarem korpusów,odpowiednio przyczepić pompę która tez parę kilo waży,i wiele pewno innych rzeczy które wyjdą w praniu.Więc doradzanie komuś kto z hydraulikom miał tylko do czynienia gdy kran przeciekał,aby spokojnie sobie zrobił narurowca bo to prosta konstrukcja jak budowa cepa to lekka przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh , niech CI i tak będzie ! Dla mnie pomimo tego, że nie jestem hydraulikiem i miałem tylko do czynienia z cieknącym kranem sam sobie go złożyłem bo to żądna filozofia, a projektów narurowców jest od liku i jeszcze trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.