Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Natomiast zapewne kolega zauważył że wszelakie dane oraz obliczenia w folderach podawane są dla budownictwa a nie akwarystyki.Jednak troszkę inne warunki panują w obiegu wody w ogrzewaniu centralnym(inne opory,inna temperatura wody itp),niż w obiegu wody w narurowcu.


Nie zmienia to nadal faktu i to miałem na myśli, że efektywność pompy starego typu i nowego typu jest tak sama (chodzi mi o ilość przepływającej wody na każdym z biegów).

Pompy CO są to pompy pchające , a nie zasysające ( no może w jakimś małym stopniu) więc tyle Ci przepompuję wody ile przedostanie się przez sznurki. Skoro pompa 25-40 według specyfikacji jest w stanie przepchać 2400l/h i nie wiele mniej przepycha z czystymi sznurkami i wkładami biologicznymi za pompą to w/w przeszkody nie maja wielkiego wpływu na jej efektywność. Oczywiście kiedy sznurki zosatają zabrudzone parametry spadają ale nadal nie do wartości beznadziejnych. No chyba, że ktoś uznaje przepływność z zabrudzoną mechaniką 1400l/h za takową ( tutaj juz nic nie poradzę ).

Wracając do narurowca do akwarium 200l. Każdy ma inny pogląd na tą sprawę. Z mojego punktu widzenia nie widzę jakiejś upierdliwości czy problemu w postawieniu narurowca. I jak by mnie ktos kiedykolwiek pytał jaka filtracja do 200l to zapytam wpierw czy ma dwie lewe ręce jak tak no to porządny kubeł z prefiltrem , ale jak nie no to śmiało niech stawia narurowca. Ponieważ , ma przy 22W najlepszą z możliwych filtracje mechaniczną i biologiczną plus silny strumień wylatujący będzie mu mieszał wode w akwarium bez zbędnych falowników.

To tyle w tym temacie ode mnie , niech każdy wybierze co dla niego dobre, a co nie !

Opublikowano
W naszych zbiornikach pompa nie przepycha wody przez zabrudzone sznurki, bo te znajdują się przed pompą.

No dokładnie ! Dlatego napisałem że tyle przepchają ile przejdzie przez sznurki więc skoro czysty sznurek 100mic. jest wstanie przepuścić około 1500l/h to dwa korpusy ułożone równolegle przepuszczą 3000l/h stąd pompa 25-40 pracuje na pełnej mocy około 2400l/h(przepływności). Zapychaja sie sznurki to i spada przepłwyność.

Opublikowano
AKWARIUM 200L PO ZMIANACH

Oświetlenie 4 x 3,5W led 6500K

filtracja JBL 1501 +prefiltr hw603 , pompa 700l/h +hw603

falownik 2 x 2500l/h


To jest sprzęt jaki zamontowałeś w swojej dwusetce,przynajmniej tak napisałeś.Jakoś nie dostrzegłem tu narurowca.Co do pomp to gdzie kolega ma napisane przy pompach energooszczędnych stosunek przepływu do poboru mocy?Ja jakoś nie znalazłem.Co innego to wysokość podnoszenia,a co innego przepływ.

Opublikowano

Już się tłumaczę z mojego sprzętu, który został dawno zmieniony. W tej chwili jest JBL1501 z prefiltrem narurowym plus falownik ale nie do końca jestem z tego zadowolony. Czemu nie narurowiec, ano dlatego, że nie mam miejsca pod szafką i już nigdy nie kupie szafki tylko będę robił ramę pod akwarium. Właśnie pod instalacje narurowe itp.. Właśnie teraz 200l dostaje laczka i będzie stawiane akwarium 120x60x60 z filtracją narurową. \

Wracając do 200l to gdybym wtedy znał filtracje narurową to wżyciu nigdy bym nie kupił szafki i postawił bym narurowca bez mrugnięcia oka. Montując go w obecnej 500l i widząc ,praktykując samemu jak to pracuje to oczy mi się otworzyły jakie jest to świetne i wydajne urządzenie.


Co do pomp to gdzie kolega ma napisane przy pompach energooszczędnych stosunek przepływu do poboru mocy?Ja jakoś nie znalazłem.Co innego to wysokość podnoszenia,a co innego przepływ.


Kolego przypatrz się dobrze na wykres alfa2 i jest tam na wykresie jak byk , że przy podnoszeniu na wysokość 0,7-1,0 metra ( a taka nas interesuje) przepływ jest w granicach 2400l/h.

Opublikowano

Witam,

Przeczytałem cały temat z ciekawością ;)

Jednak nie powinien on brzmieć ,,wady i zalety filtracji narurowej,, a WADY FILTRACJI NARUROWEJ ponieważ kolega grzegorz przez cały temat próbuje udowodnić niższość instalacji narurowych :confused:

Opublikowano
Jednak nie powinien on brzmieć ,,wady i zalety filtracji narurowej,, a WADY FILTRACJI NARUROWEJ ponieważ kolega grzegorz przez cały temat próbuje udowodnić niższość instalacji narurowych

Gdybyś czytał uważnie to pewno byś doczytał,że specjalnie podjąłem się szukania wad tej filtracji,bo inaczej ten wątek nazywałby się "zalety filtracji narurowej".

Opublikowano
Kolego przypatrz się dobrze na wykres alfa2 i jest tam na wykresie jak byk , że przy podnoszeniu na wysokość 0,7-1,0 metra ( a taka nas interesuje) przepływ jest w granicach 2400l/h.

Ja mam czasami takie wrażenie że kolega uważnie nie czyta.Wyraźnie pisałem o stosunek przepływu do poboru mocy,a kolega mi pisze o stosunku przepływu do wysokości podnoszenia.

Opublikowano
Co do pomp to gdzie kolega ma napisane przy pompach energooszczędnych stosunek przepływu do poboru mocy?Ja jakoś nie znalazłem.Co innego to wysokość podnoszenia,a co innego przepływ.


Odniosłem się do tego co tu napisałeś. Jest też jak byk napisane wsio na tym wykresie czyli praca na 1,2,3 biegu co chyba samo przez się oznacza pobór 7,14,22W. Bo co by sie nie działo to na tych biega pobierają tyle prądu. Więc skoro na 3 biegu przy podnoszeniu na wysokość 0,7-1,0metra przepływ jest 2400l/h to pobiera ona 22W. I analogicznie będzie z innymi biegami.

No ale myślałem, że to jest jasne.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.