Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zostawianie akwa na miesiąc to jest wada, a nie narurowca...jeśli kubeł biolog to ma prefitr, który też trzeba czyścić, ale to nie o tym...

Opublikowano

Dla mnie wadą kubełków jest mała średnica przewodów 16/22, jakiej byś nie użył pompy nie zwiększysz przepływu wody, inaczej jest z instalacją narurową do budowy której można użyć rur calowych i większych co znacznie zwiększyło by przepływ wody. Kolejną wadą to połączenia węży które co jakiś czas trzeba rozłączać w narurowcu połączenia są na stałe. Wielkość kubła 30 cm wys.60 z pompą , nie jest to jego zaleta.

A czy ja powiedziałem że używam prefilt, mając takiej pojemności kubeł możliwości jest wiele. Używam czegoś takiego.

post-12774-14695717370072_thumb.jpg

Gość pemergency
Opublikowano
Dla mnie wadą kubełków jest mała średnica przewodów 16/22, jakiej byś nie użył pompy nie zwiększysz przepływu wody...


I tu się kolego mylisz... są kubły, które maja średnicę 19/25 np ten którego aktualnie używam (JBL E1901). To tak tylko w celu sprostowania :)

Opublikowano
Nigdy pompa alpha 2 nie przepchnie tyle wody co stary model. Różnica w budowie polega na tym że stare pompy mają łopatki pompy na jednej osi z silnikiem a nowe pompy obracają łopatkami pompy przez pole magnetyczne (wirnik nie ma połączenia z silnikiem).

Coś chyba nie tak, zerknij na podaną przeze mnie kartę produktu.

Opublikowano
bo znaczny spadek przepływu to dla mnie istotny minus tego rozwiązani


Przecież napisałem jak wygląda przepływ w alfie 2 z zabrudzonymi po tygodniu sznurkami (1500L/H) . Jeżeli ten wynik jest słaby to podaj mi choć jeden kubel o takiej sprawności przy takim zuzyciu prądu. Druga sprawa te nowe pompy właśnie mają taka sprawność jak te stare. Hydrauklika to nie akwarystyka gdzie można dymać jak sie chce i kogo chce. Taka firma jak grundfos nie może sobie pozwolic na podawanie nie prawdy co do wydajności czy pobieranych watów, więc proszę nie siej zbędnego fermentu ;-).

Narurowiec jak każda rzecz na tym świecie ma wady i zalety , ale trzeba policzyć ile jest wad i jakie one są , a jakie zalety. Jak na razie ma prawie same zalety i to te ważne (spora wydajność czy podwójna filtracja biologiczno-chemiczna) , reszta to pryszcze o które tu toczy się batalia od prawie 80 postów.

Opublikowano
A tak z innej beczki to czy grzegorz77 czy piotrola widzieliście w ogóle pracujące narurowce czy tylko teoretyzujecie ?

No i tu się zrobię trochę złośliwy.Nie kolego nigdy nie widziałem,mało tego byłem wręcz zszokowany że myśl techniczna ludzkości poczyniła tak wielkie postępy w dziedzinie filtracji:D.A tak na poważnie czy widziałem pracującego narurowca ,otóż tak u kumpla.Akwarium ma na 500l wbudowane w ścianie ,za akwarium cała instalacja.Czy jest z niej zadowolony?Mówi że tak.Czy zrobiłby narurowca do 200l?Mówi że nie,zbyt duży wkład pracy i pieniędzy na tak mały zbiornik.Dla dużych baniaków ciężko jest znaleść lepszą i tańszą alternatywę niż narurowiec i nigdy tego nie negowałem.Ale pisanie przez zwolenników narurowca że największą ich wadą jest to że zajmują sporo miejsca,to lekka przesada.Co do pomp to zgadzam się z Tobą że nie ma co porównywać przemysłu budowlanego z akwarystycznym,dlatego też nie sądzę aby grundfos oszukiwał ludzi w tym że te pompy są energooszczędne.Natomiast zapewne kolega zauważył że wszelakie dane oraz obliczenia w folderach podawane są dla budownictwa a nie akwarystyki.Jednak troszkę inne warunki panują w obiegu wody w ogrzewaniu centralnym(inne opory,inna temperatura wody itp),niż w obiegu wody w narurowcu.

Opublikowano

Firma Grundfos zastosowała silnik w którym magnes znajduje się na wirniku i tego typu rozwiązanie ma największą sprawność. Pompa ta może zmniejszać obroty w zależności od potrzeb , i tu jest oszczędność tylko w naszym rozwiązaniu pompa chodzi non stop. Stare pompy mają większą wysokość podnoszenia czyli muszą mieć większą moc i tego nic nie zmieni. W budynku 5 metrowym po co stosować pompę 45 watową o wys. podnoszenia 10m, można użyć Alphe 2 30 w i tu jest oszczędność. W naszych zbiornikach moc pompy jest potrzebna do przepychania wody przez zabrudzone korpusy. Dokonałem zmiany mojej pompy na nowszą grundfosa UP 15-14 mniejsza moc, wynik mizerny. Widziałem instalacje narurową w Niemczech, dwa otwory w dnie zbiornika rury calowe, woda przepływa przez dwa kubły w jednym znajdował się tłuczeń koralowy w drugim gąbki. W takim rozwiązaniu nie ma tak dużego spadku przepływu jak w korpusach.

'"Pompy Grundfos


Pompy te wyposażone są w silniki kulowe (sferyczne). W przeciwieństwie do konwencjonalnych silników z mokrym wirnikiem, silnik kulowy nie ma obracającego się ułożyskowanego wału. Pole magnetyczne oddziałuje ze stojana na wirnik silnika poprzez wodę przepływającą przez pompę. Pompa może być stosowana tylko w ciśnieniowych instalacjach ciepłej wody.

Obszar pompy z przepływającą wodą jest hermetycznie oddzielony od stojana za pomocą sferycznego separatora ze stali nierdzewnej."


Super rozwiązanie energooszczędne, gdy kupowałem pierwszego Fluvala 20 lat temu on też na wirniku miał magnes stały ale nie było to urządzenie energooszczędne.:D

Czy można nazwać urządzenie energooszczędne które zużywa mniej prądu ale podnosi wodę na niższą wysokość ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.