Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Temat z tą słabą pompą uważam za zamknięty,jasno koledzy mi powiedzieli że do korpusu się nie nadaje i ja im wierzę.Natomiast z niecierpliwością czekam na pytanie o wydajność narurowca:).

Opublikowano

Osobiście nie mierzyłem wydajności narurowca, ale kolega mający najnowszą alfe2 która na bieżąco ma możliwość podawania przepływności w m3 podał mi wyniki. Z czystymi sznurkami wynosiła ona około między 2200 - 2400l/h , po tygodniu z przybrudzonymi sznurkami wynik oscyluje w granicach 1300-1500l/h.

I to wszystko przy poborze na 3 biegu 18W.

Opublikowano

No właśnie chodzi mi o to że kubły pod względem rzeczywistego poboru prądu i przepływu zostały przez was sprawdzone,natomiast narurowce sprawdzane są pod tym względem dużo rzadziej.Mnie na przykład nasunęło się takie pytanie.Jeżeli pompa klasy B bierze na pierwszym biegu ponad 30W ale podaje przepływ około 1000l/h to w przypadku pomp energooszczędnych już zbytnio nie mogę znaleźć stosunku poboru prądu do przepływu dotyczących pierwszego biegu gdzie biorą od 5 do7W.I może się okazać że podobny przepływ do pompy klasy B na pierwszym biegu,pompa klasy A uzyskuje dopiero na drugim biegu gdzie pobór waha się w granicach od 14 do ponad 20W.Mimo to jest bardziej energooszczędna od pomp klasy B,no ale ta różnica w poborze prądu już nie jest taka szokująca.To tak jak z samochodami które na 100 km spalają ok.4-5l,a praktyka pokazuje że jednak trochę trzeba dodać:).

Opublikowano

Nie jestem elektronikiem ani hydraulikiem itp. ale pompy te energooszczędne mają podobne parametry wydajności do biegu jak te prądożerne.

Na dole masz link do pdf , gdzie na dole jest wykres dla pompy alpha2 25-40 i z niego wynika, że na pierwszym biegu przepływ na podnoszeniu do wysokości około 0,7cm wynosi 800-1000l/h więc jak na 7W to wynik świetny. Analogicznie dla 2 biegu 2000l/h i 3 biegu 2400l.


http://cbs.grundfos.com/export/sites/dk.grundfos.cbs/GPL_Poland/downloads/Download_Files/Downloads_GPL_ALPHA2_leaflet.pdf.pdf

Opublikowano

Pompy starego typu mają więcej wat czyli mogą podnieść wodę na większą wysokość analogicznie mogą przepchnąć więcej wody przez zapchane korpusy. Jeżeli robił bym taką instalację wybrał bym pompę starego typu. Nigdy pompa alpha 2 nie przepchnie tyle wody co stary model. Różnica w budowie polega na tym że stare pompy mają łopatki pompy na jednej osi z silnikiem a nowe pompy obracają łopatkami pompy przez pole magnetyczne (wirnik nie ma połączenia z silnikiem). Jeżeli użyjesz przewodów 16/22 będziesz miał przepływ około 2500 l przy czystych korpusach (jeżeli użyjesz mocniejszej pompy), w krótkim czasie korpusy się zanieczyszczą i znacznie spadnie przepływ wody. Większy przepływ wody można uzyskać na korpusach i rurach 3/4 cala. Używałem jednego korpusu, przy użyciu kilku przepływ będzie zapewne mniejszy. Mam taką pompę (starego typu) podłączoną do dużego kubła który nie stawia takiego oporu jak instalacja narurowa a i tak z biegiem czasu przepływ spada. Nie zgodzę się z tym że instalacja ta nie ma wad, bo znaczny spadek przepływu to dla mnie istotny minus tego rozwiązania. To moje zdanie i zapewne nie zgodzą się ze mną osoby które mają tą instalacje podpartą o stałą wymianę wody. :)

Opublikowano
To jest nas już dwóch:D


a znacie cokolwiek co nie posiada wad?

bo ja przy każdej wymienię przynajmniej kilka.

Opublikowano
a znacie cokolwiek co nie posiada wad?

bo ja przy każdej wymienię przynajmniej kilka


I od tego jest właśnie ten wątek żeby wymieniać wady i zalety tego układu.A jak poczytasz wcześniej to większość wymieniała tu same zalety tej filtracji z powiedzmy niewielkimi nieudogodnieniami które można wręcz pominąć przy ogromie zalet narurowca.

Opublikowano

Nie twierdze yaro że jest to zły sposób filtracji z ogromną ilością wad, opisałem tylko dlaczego nie stosuję tego rozwiązania. Ktoś napisał że wymienia wkłady raz w tygodniu, czy jest to zaleta czy wada ? Będąc na miesięcznej delegacji miał bym obawy co do tego systemu i uznałem że dla mnie to wada (co nie oznacza że jest to wadą dla wszystkich). W moim przypadku lepiej sprawdza się kubeł do którego nie muszę zaglądać raz w tygodniu, czy ma wady ? ma ale to nie ten temat .

pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.