Jump to content

Pyszczak rdzawy - rozmnażanie.


TitaniC

Recommended Posts

Witam. Wczoraj zauważyłem ze moje rybki kupione 2 tygodnie temu (ok. 5-6 cm) już będą miały młode. Jedna nosi jajeczka w pyszczaki, aż dziw ze coś tam zmieściła. Czy muszę podjąć już jakieś kroki?


WySwift'owane z Galaxy Tab 3 8.0 poprzez Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To zależy czy masz co zrobić z młodymi rybami. Zasada jest taka że im później odłowimy samicę tym lepiej bo powrót do zbiornika ogólnego będzie dla niej łatwiejszy. Poza tym pierwszej inkubacji raczej i tak nie donosi do końca i niedługo pysk będzie pusty. Daj jej się tej sztuki nauczyć. Niech ma możliwość w spokoju kilka razy popracować nad tym a dopiero za którymś razem odłów ją ze 4 dni przed końcem inkubacji do kotnika (dojrzałego).

Link to comment
Share on other sites

No cóż. Taka rzecz cieszy


Cieszy i to bardzo, tylko pamiętaj o jednym. Zadaj sobie pytanie przed odłowieniem samicy, czy spuszczanie młodych ryb w toalecie również cieszy, gdy nie masz co z nimi zrobić. Zanim odłowisz samicę, zrób research w zoologach czy nie chcą przyjąć młodych ryb w zamian choć za pokarm, wtedy gdy nie sprzedaż narybku to masz pewność, że ryb nie musisz uśmiercić, a dostaniesz jedzenie w zamian. Lepsze to niż masowy mord.


Wtedy masz zaplecze i możesz próbować sprzedawać ryby :)


Póki co czekaj choć do 3-ciej inkubacji i dopiero wtedy spróbuj około 18 tego dnia odłowić samicę bez dostarczania jej dużego stresu, czyli szybko i bezboleśnie.


Powodzenia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No i po nocy zostało w kotniku 8 sztuk z 22 ;/ dwie padły, a reszta została wydziubana przez 1mm otworki z boku kotnika (matkę wyjąłem od razu po wypuszczeniu małych/po zrobieniu zdjęcia). Gdy to zobaczyłem to miałem łzy w oczach... Jak to możliwe. Tragedia... Szkoda, że tak późno pomyślałem o przeniesieniu do pustego akwarium 112 l które stało sobie w kącie... Teraz czekam na kotnik 30litrowy, idzie kurierem.

Link to comment
Share on other sites

Miałem podobny problem w kotniku wieszanym, gdy samica wypuściła 8szt młodych i siedziały sobie na dnie to reszta ryb zaczęła je dziubać z każdej strony. Zareagowałem natychmiast czyli wziąłem i wysypałem żwirek na dno żeby chociaż od dołu były "odizolowane". Dałem im także 2 malutkie kamienie żeby miały się gdzie schować. Po 4 dniach zostały mi tylko 2 młode sztuki do dnia dzisiejszego. Nie mam pojęcia czemu tamte padały, być może selekcja naturalna tj. najtwardsi przetrwają lub inna ryba je jakimś cudem dziubła, gdy podpłynęła do siatki. Zostały tylko zdjęcia maluchów ;)


Edit: Być może jakimś cudem przekarmiłem parę razy i to tez mógł być powód. Dlatego staraj się karmić często ale bardzo bardzo małymi porcjami - taka uwaga na przyszłość :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.