Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Cześć Grzegorz,

posłuchaj, sam jestem dość świeży i daleko mi do jakiejkolwiek krytyki, bo w porównaniu do ludzi, którzy się wypowiadali wcześniej guzik jeszcze wiem. Uwierz mi to ludzie, którzy biotop Malawi przeżarli na wylot już dawno temu, oni właśnie tworzą to forum, które wypełnione jest radami i zdjęciami zbiorników z tym biotopem. My początkujący czytamy, podpatrujemy, pytamy i w oparciu o pozyskaną wiedzę, budujemy własne Malawi. Twoje akwarium, a właściwie jego wystrój bardziej pasuje pod Amazonkę (korzeń roślinność w tle) bardziej pod Piranie jest on zrobiony, choć stanowczo dla nich za mały, dlatego właśnie doświadczeni Malawiści czują się poirytowani, kiedy na Ich podwórku wystawiasz zbiornik, zupełnie inny niżby się tego spodziewali.



Nie do końca o to chodzi. Chcąc się pochwalić swoim zbiornikiem na portalu poświęconym biotopowi Malawi, powinniśmy postarać się najpierw poznać ten biotop poprzez czytanie książek, przeglądanie albumów oraz galerii, podziwianie zdjęć zbiorników oraz ryb występujących w środowisku naturalnym. Kwintesencją założenia dobrego zbiornika z biotopem Malawi jest zrozumienie samego słowa biotop, biocenoza, środowisko. I nie ma co się obrażać za krytykę. Każdy zakładając akwarium wkłada w to dużo pracy, lecz to nie oznacza, że nie można było włożyć jeszcze więcej pracy i czegoś dopracować, doczytać, sprawdzić. Jeżeli autor wątku jeszcze raz przeczyta FAQ, bo na pewno już kilkukrotnie przeczytał, wejdzie w galerię i poświeci godzinkę wieczorem na sprawdzenie jak koledzy z forum urządzili swoje zbiorniki, dojdzie do wniosku, że wystrój zbiornika jest zły pod biotop Malawi. Zwłaszcza łupina kokosa, która bez względu jak ją przygotujesz i tak zakwasza wodę i obniża pH.


Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Opublikowano
Ładny termometr :-)

Praktyczna rada: przesuń go na boczną ścianę.

Pozdrawiam.



Albo kup elektroniczny, czujnik ukryj gdzieś w środku a wyświetlacz przyklej taśmą dwustronną do pokrywy ja tak mam i działa koszt ok 15zł :)

Opublikowano
Nie do końca o to chodzi. Chcąc się pochwalić swoim zbiornikiem na portalu poświęconym biotopowi Malawi,

Myślałem że jest to wątek o tytule "Przedstaw się i swoje akwarium" a nie "Przedstaw się i pochwal akwarium". Subtelna różnica ale jednak.Nie chciałem się zbytnio chwalić zbiornikiem,myślałem że zdjęcie ułatwi wam wytknięcie mi błędów praktycznych a nie estetycznych, ale ok przyjmuje tą krytykę.A teraz coś na swoją obronę.

a)Tandetne tło-macie racje jest tandetne,ale mi nie przeszkadza i sądzę że rybom też,a wcześniej mi na ręce kaktus wyrośnie niż do 200l wsadzę strukturalne.Dla mnie ono ma sens w dużo większych zbiornikach gdzie mogę sobie pozwolić na marnotrawstwo przestrzeni kosztem estetyki zbiornika.Widziałem u kumpla i mi się odechciało poza tym że ładnie wygląda raczej nie praktyczne.

b)Dlaczego lawa a nie skały wapienne- a no z tego powodu że w Nowosądecczyźnie mamy wręcz idealną wodę dla tych ryb prosto z kranu.Natomiast skały lawy wulkanicznej są jak naturalny filtr biologiczny,po przez swoją porowatą strukturę powodują to że super czują się w nich bakterie którymi zaszczepiamy akwarium przez co dodatkowo wpływają na utrzymanie równowagi biologicznej w zbiorniku nawet przy przerybieniu(testowałem to wiem).I oczywiście są dużo lżejsze od skał wapiennych co też odgrywa rolę w bezpieczeństwie baniaka.

c)korzeń i kokos-fakt zakwaszają wodę,ale z tego co mi wiadomo kokos jak i korzeń robią to na początku.Miałem je w innym akwarium dobre 5 lat więc sądzę że ich właściwości zakwaszające raczej osłabły.Ale mogę się mylić.Sprawdzę sobie w pracy pH wody jak będzie lipne to je usunę.Ale na pewno nie dla tego że kogoś rażą.

d)problem z grzałką-wcześniej pisałem dlaczego ją tak ustawiłem a nie inaczej.A ponieważ rzadko przedkładam estetykę nad praktykę więc nie widzę powodu żeby ją zmieniać.


Reasumując,mam raczej pytanie do was co w tym akwarium poza kokosem i korzeniem może niekorzystnie wpływać na samopoczucie ryb?

Opublikowano

Witaj . A nie lepiej dać folie albo pcv na tło . Kolory do wyboru(no może oprócz różowego;) ) efekt głebi fajny a niewielki koszt. Powodzenia .

Opublikowano

Ja to na szkło czekam i czekam wiec jeszcze akwarium nie mam, ale słucham rad madrzejszych od siebie mimo, ze pierwsze malawi miałem w 1998 r. I popełniłem wszystkie twoje bledy (poza jednym - nie wrzuciłem kokosów, nie wkleiłem paskudnej tapety a kiedy zobaczyłem bledy, zaczalem sluchac innych - i tak straciłem wiekszosc pyskow).


Ja obejrzałem Twoj baniaczek i powiem tak:

1. Pierwsze wrażenie - chaos. Biotop Malawi to skaly i glony, piasek, słońce pionowo walące przez głębiny. Ja byłem w Afryce, wiec powiem tak - twoje akwarium nie ma nic wspólnego z Biotopem Malawi a nawet z Afryka, poza paroma kamulcami i piaskiem na dnie. Koledzy mądrze napisali, żebyś popatrzył na aquaskaping innych Uzytkownikow. Mozna znaleść tam inspiracje. Ja sam w budowie swojego akwarium odchodze od standardów Malawi (używam skaly meteora, delikatnie nawiązującej do skał wokol jeziora a nie w jeziorze ale zachowuje zasady aquaskipingu Malawi, na stylu litoralu i pisaku), i czytam te Forum juz ponad 3 miechy, słucham mądrzejszych ode mnie, patrze na bledy popełnione przez innych i ciagle sie uczę i pytam, jak nie tutaj to w realu moich kolegow mających Malawi. I słucham ich i zmieniam koncepcje, bo wiem, ze maja racje a ja sie od nich mam uczyć.


2. Wrzucenie do tego chaosu rybek bez dojrzewania akwarium to sorry, ale zbrodnia. Zycze Ci by te ryby doczekały długich miesiecy w tym akwarium. Nie czekaj ni nie mierz pH tylko wywal ten korzeń i tego kokosa.


3. Co do tła... Mogłeś sobie kupic puszkę farby i pomalować tylna szybę na dowolny kolor (np. szmaragdowy, lazurowy, czarny) i to akwarium juz by wyglądało lepiej. Podklejenie tła kawałkiem matowej tapety o dowolnym kolorze do kupienia w sklepie z tapetami lub w sieci, to zaden wydatek. Ja kupiłem w sklepie z materiałami dla reklamiarzy dwie płachty tapety matowej z dwoma kolorami, z dostawa do domu i paroma gadżetami pod wymiar akwa za ciut ponad 50 zł. I to po 2 metry z rzędem pod akwa 160/60/50! Wiec to nie wali po kieszeni.


4. Widzisz, kazdy musi przejść przez surową ocenę swojego akwarium. Ja czekam na dzien, kiedy wkleję foty z mojego akwa jak na wyrok. Powaga. Tu sa surowi sędziowie (juz prosze o wieksza wyrozumiałość z góry ) Ale wczesniej przeczytałem i pogadalem tutaj i na innych forach, by nie s...c swojego akwarium i nie zrobic z tanka bajora. Po prostu jak juz zdecydowałem sie na akwarium, to chce by one było nie tylko ładne dla mnie, mojej Malzy, znajomych, ale po prostu takze dla ryb, ktore do akwa wsadze. Dlatego kalkuluje, przekraczam budżet i kombinuje, by na koncu efekt spełniał moje oczekiwania i oczekiwania ryb. Twoje akwarium nie jest dla Malawi. Jest tylko dla Ciebie. Wiec sorry, ale mozesz olać nasze uwagi, dalej robic to co robisz, ale ja bym skromnie podpowiedział, byś szanowal tych, co Ci tu dobre rady dają. Mozesz naprawde je olać, ale uszanuj.

Jak wyrzucisz te zielsko, zrobisz nawet z tych skałek zgrabne gruzowisko, kokosy wywalisz, korzeń (jak juz sie upierasz, by garbnikami zakłócać swoją pewnie mocno nadszarpniętą równowagę w akwa) gdzies przesuniesz, ze środka na bok, to moze ucichnie część głosów krytycznych. Ja nie widze nic złego w skałach wulkanicznych, ale poza porowatoscia, masz w tych skałkach pewne gazy i substancje, ktore niekoniecznie moga byc dobre dla rybek. Ale jesli tompplezalo juz w wodzie, sa rejony w Afryce, gdzie całe połacie dna zbiorników wypełnia pokruszona magma. Wiekszosc Malawistów wrzucilaby do akwarium mase serpentynitu wywołując u innych okrzyki zachwytu. I to szanuje. Nie oznacza to, ze ktos Cie skreśla za skałki wulkaniczne. Moga poranic pyszczaki, warto o tym pamietać.


Sorry, ze Cie nie pocieszam, ale naprawde twoje akwa nadaje sie co najwyzej na piranie albo jakies bocje, azjatyckie bagienne rybki albo gubiki. Ma pewni musisz cos zmienic, by fala krytyki sie skończyła. Szkoda na nie tych pyszczakow cos je tam wsadził.

Dobranoc

Opublikowano
Wrzucenie do tego chaosu rybek bez dojrzewania akwarium to sorry, ale zbrodnia. Zycze Ci by te ryby doczekały długich miesiecy w tym akwarium. Nie czekaj ni nie mierz pH tylko wywal ten korzeń i tego kokosa.

Oto dane dla kolegi po badaniu wody,zrobiłem jedną podmiana ok.10% po 2 tygodniach:

azotyny 0,0095 mg/l,azotany 24,66 mg/l,pH 7,91(mimo korzenia i kokosa).

A tak na marginesie gdyby kolega trochę poczytał to by się pewno dowiedział że garbniki wydzielane przez kokos jak i właściwości zakwaszające są spowodowane głównie przez włókna które się znajdują na kokosie.Wcześniej pisałem że kokos miałem jakieś 5 lat w innym zbiorniku gdzie znajdował się glonojad.Dla kolegi wiadomości te włókna są wręcz jego przysmakiem w krótkim czasie kokosy stały się gładkie jak pupcia niemowlaka a co za tym idzie ich właściwości zakwaszające spadły do minimum,to samo tyczy się garbników.

Opublikowano

Panowie... Ja muszę trochę racji przyznać Grzegorzowi.

To jest dział "Przedstaw się i swoje akwarium!" a nie "oceń i skrytykuj moje akwarium".

Jeżeli ktoś ma zastrzeżenia typu : nie taki korzeń, czy kokos to niech to oczywiście napisze, ale o gustach się nie dyskutuje.


PS Grzegorz nie mniej żeby nie było, że popieram Cię w 100%. Zgadzam się z przedmówcami i na serio przemyśl sprawę ze zmianą trochę aranżacji w akwarium m.in.

- usunięcie łupin kokosa

- dodaniem zalecanych do biotopu Malawi odpowiednich kamieni np wapień filipiński


Początek przygody z Malawi do łatwych nie należy i każdy popełnia proste błędy:) Szkoda byłoby ratować później ryby.


A tapeta to rzecz gustu jak Tobie odpowiada to ok :)


Powodzenia w Malawi!

Opublikowano

Tak? A dlaczego? Chyba tylko ze względów estetycznych :)

No i jeśli porośnie glonami to może ciężko go myć?

Jeśli tak to wracamy do punktu wyjścia, czyli gustu i co komu się podoba.



Opublikowano

Rada dla wszystkich którzy tutaj zajrzą.Jeżeli nalewacie wodę wodociągową do akwarium,wejdźcie sobie na stronę swoich wodociągów powinny się tam znajdować parametry wody.Nie zwracajcie uwagi na amoniak ,azotyny czy azotany bo te dane dotyczą wody pitnej.Natomiast istotne jest np.pH czy twardość.Od razu będziecie mieli dane które będą wam mówić coś o parametrach wody w akwarium.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.