Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pemergency
Opublikowano
Nigdy nie używałem tego chinola ale z przeczytnych opini z różnych źródeł nie zaryzykowałbym. Patrzałem na Twoj post gdzie testujesz tego JBL'a i szczerze zacząłem poważnie o nim myślec. Padł jeszcze unimax 700 tego oto posiadam i tu pytanie czy wyminieć wkłady i zrobić mechanika? Lepiej wolałbym go zostawić na biologa bo niska szafka i będą kłopoty z wyjmowaniem go żeby nie zalać. Cyrkulator napewno kupie chciałem wcześniej ale w sklepie nie było i kupilem tego z aquela i trochę mnie zawiódł działaniem no i z gąbką w środku źle wygląda i dużo miejsca zajmuje.


To jak kłopot masz z wyjmowaniem unimaxa, to będzie kłopot z wyjmowaniem JBL (jest bardzo wysoki). Ten unimax 700 nadaje się na mechanika. Jak już go masz to zostawiłbym go na mechnika a na biologa kupił chińczyka.


Pozwolę sobie wstawić zdjęcie zamieszczone przez jednego z naszych forumowych kolegów, podczas burzliwej dyskusji na czacie KM, na temat filtracji ;)


Unimax 700 pracujący jako mechanik (otworzony po jakimś czasie...)


b20db6b8c4eacfdbmed.jpg


Zamieszczone zdjęcie pokazuje dobitnie jak sprawnie radzą sobie kubły w roli filtrów mechanicznych.

Opublikowano
Zamieszczone zdjęcie pokazuje dobitnie jak sprawnie radzą sobie kubły w roli filtrów mechanicznych.

Pewnie że sobie radzą, tylko z czyszczeniem zabawa i zmniejsza się ich żywotność.

Gość pemergency
Opublikowano
Pewnie że sobie radzą, tylko z czyszczeniem zabawa i zmniejsza się ich żywotność.


Oczywiście masz rację, ale czyścisz raz na jakiś czas (>2 miesiące), co do żywotności się nie wypowiem, dam znać za 2 lata ;)

Opublikowano
ale czyścisz raz na jakiś czas (>2 miesiące)

No to przeczy mojej praktyce, ja mechaniki czyszczę raz w tygodniu bo leżące tygodniami odchody się rozkładają i kumulują wzrost NO3.

Gość pemergency
Opublikowano
No to przeczy mojej praktyce, ja mechaniki czyszczę raz w tygodniu bo leżące tygodniami odchody się rozkładają i kumulują wzrost NO3.


No to jest jasne, od tego są podmiany wody. Czas pokaże jak się to sprawdzi w praktyce, nie ma co teoretyzować, jak będzie ok to tak zostanie, jak będzie lipa to pomyślę nad innym rozwiązaniem, puki co mija prawie miesiąc, a parametry w normie.

Opublikowano
Pewnie że sobie radzą, tylko z czyszczeniem zabawa i zmniejsza się ich żywotność.


No właśnie czyścic co chwile tą 700 to nie wiem ma bardzo dużą powierzchnię i wydaje mi się że cotygodniowe czyszczenie można zamienić na raz w miesiącu? A żywotność to nie rozumiem że filtr czy gąbki? To jak biolog to ma większą żywotność?

Ten filtr ktoś zna? bluextreme 1500

Opublikowano
A żywotność to nie rozumiem że filtr czy gąbki? To jak biolog to ma większą żywotność?
Częściej otwierasz a co za tym idzie zużywają się uszczelki klamry mocujące. Biologa z prefiltrem otworzysz może ze dwa razy w roku.
Opublikowano

Czytając wasze wywody nasuwa mi się pytanie.Wielu z was radzi aby stosować dwa filtry zew.jeden jako mechaniczny drugi jako biologiczny.Wiadomo że mech. będzie się częściej zanieczyszczał co wiąże się częstszym czyszczeniem tego filtra, a z tego co mi wiadomo im częściej filtr zew.otwierany tym większe ryzyko rozszczelnienia.Czy nie lepiej pozostawić złoża mieszane(mechaniczno-biologiczne) aby odpowiednie kultury bakterii mogły zająć się rozkładem odchodów,przez co zmniejszyć częstotliwość otwierania kubełka?Ale może się mylę i podział filtrów jest lepszy.

Opublikowano

Częste grzebanie w biologii nie jest zalecane a z tym będziesz miał do czynienia w przypadku mieszania. Poza tym w mechaniku również mamy do czynienia z filtracją biologiczną, im rzadziej czyścimy to bakterii jest tam więcej. Rzadko czyszczony mechanik przejmuje sporą część pracy biologa i czyszcząc takiego "starego" mechanika wypłukujemy sporą część biologii, a co za tym idzie bujamy jej równowagą w baniaku. (bakterii w akwa będzie tyle na ile jest zapotrzebowanie)

Opublikowano

Czy ja wiem czy mieszamy wtedy w biologicznych złożach?Przecież w filtrze zew.każde złoże jest w osobnym koszu,po prostu wyciągamy kosz z mechanicznym złożem nie tykając biologicznego. Zastanawia mnie tylko czy gra jest warta świeczki skoro ryzykujemy rozszczelnieniem mechanika i zalaniem chałupy?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.