Skocz do zawartości

Pył W Wodzie, Drobinki


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

mój post kieruje do osób które jak ja walczą z małymi drobinkami unoszącymi się w wodzie, wyglądającymi jak małe pęcherzyki powietrza albo drobne ziarenka piasku, przy czym woda jest krystalicznie czysta.

wodę podmieniam regularnie co tydzień 25/30%


Niemal że od samego początku mojej przygody z akwarium (2 lata, wiem jestem jeszcze początkującym) zmagam się z tymi drobinkami:

- wymieniłem piasek (na początku był bardzo drobny, niemal ze pył), drobinki nie zniknęły

- wymieniłem skały, z wapieni koralowych na serpentynit, wapienie maja bardzo dużo szczelin otworków gdzie mogą się gromadzić te drobinki i cały czas pływać w wodzie, drobinki nie zniknęły

- dołożyłem dodatkowego mechanika z wata, ilość drobinek się zmiejszyła ale mimo wszystko nie jest idealnie a dodatkowy sprzęt szpeci akwa o poborze prądu nie wspomnę

- na wyloty z filtrów zewnętrznych założyłem prefiltry z watą, drobinki nie zniknęły


jakiś miesiąc temu siedząc na podłodze i obserwując akwa od dołu patrząc przez wodę na lustro wody (nie mam pojęcia dlaczego tak patrzyłem na akwa) doznałem zjawiska jak POMYSŁOWY DOBROMIR (taka piłeczka skacząca na głowie, troszkę starsi wiedza o co chodzi)


wylot z filtra wewnętrznego mam skierowany na tafle wody aby ta cały czas była w ruchu, napowietrzała wodę oraz ROZBIJAŁA FILM BAKTERYJNY i tutaj jest cały problem (w moim przypadku), NIC W PRZYRODZIE NIE GINIE !!!!

oczywiście ruch tafli wody rozbija film bakteryjny, niema śladu na powierzchni wody ale za to całość pływa w wodzie (nie rozpuszcza się ani nie wyparowuje) i okazało się że to są te moje wnerwiające drobinki, szybko zbudowałem domowym sposobem skimmer (butelka po wodzie + pompa aquaszut) i po kilku godzinach woda była prawie bez drobinek


Obecnie mam znowu w akwa wapien koralowy, tylko jednego mechanika, na powierzchni ani śladu filmu bakteryjnego, woda krystaliczna, i ZERO DROBINEK (czasami jakaś tam przeleci)


podsumowując: NIC W PRZYRODZIE NIE GINIE

  • Dziękuję 1
Opublikowano
- na wyloty z filtrów zewnętrznych założyłem prefiltry z watą, drobinki nie zniknęły


..to jeszcze potęguje efekt bąbelków!!

jakiś miesiąc temu siedząc na podłodze i obserwując akwa od dołu patrząc przez wodę na lustro wody (nie mam pojęcia dlaczego tak patrzyłem na akwa) doznałem zjawiska jak POMYSŁOWY DOBROMIR (taka piłeczka skacząca na głowie, troszkę starsi wiedza o co chodzi)


..i dobrze zauważyłeś..!! Piszesz ,że dołożyłeś wcześniej filtr mechaniczny i bąbelki były! Tak się dzieje kiedy wylatująca woda z filtra mechanicznego zderza się z wylatującą wodą z drugiego filtra...Ja uporałem się z tym w ten sposób że wylot mechanika dałem kierując go tak jak Ty ale lekko na tylną ściankę a wylot z drugiego filtra na dół pod kątem na przednią szybę ( filtr biologiczny) .Poprawiła się cyrkulacja i nie ma bąbelków ..Można jeszcze wtedy zmniejszyć przepływ biologa!! Czasami przyczyna bąbelków jest tez stara gąbka:)

Opublikowano

tak zgadzam się z Tobą, tylko że to nie były bąbelki (wyglądały podobnie, ale nie unosiły się do góry i pękały przy powierzchni), poza tym te drobinki pływały również przed założeniem pre filtra na wylocie z kubłów


obecnie dzięki skimmerowi uporałem się całkowicie z drobinkami w wodzie, chciałbym tylko uczulić na rozbijanie filmu bakteryjnego poprzez ruch tafli wody, oczywiście film bakteryjny zginie z powierzchni ale będzie pływał toni, część na pewno wyłapie mechanik ale nie osiągnie się całkowicie czystej wody bez drobinek

Opublikowano

Mam ten sam problem i doszedłem do tych samych wniosków . Planuje w pierwszej kolejności przykryć akwarium pleksą i jeśli to nie zda egzaminu ( myślę że znaczna część filmu na powierzchni to kurz )

To następnie w ruch pójdzie skimer.

Opublikowano

Oczywiście podziękowanie za ten post :)

Nawiązując do innych tematów związanych z z tzw. kurzem w wodzie. Jest to rozbity film bakteryjny, nie wliczając oczywiście rozkwitu pierwotniaków.

Pozdrawiam.

Opublikowano

witam

moje nowe akwarium to aludecor 240 l o długości 120 cm, filtr zewnętrzny aquael unimax 250 będzie zasypany ceramiką wstawiłem też sterylizator as-9W+ wewnętrzny aquael turbo 1500


i też się zmagam z drobinkami....

z prawej strony mam w głębi podbieranie wody do zewnętrznego filtra a z przodu u góry wylot natomiast po lewej stronie w głębi mechaniczny.

teraz sama pompa i gąbka, początkowo wsadziłem w pojemnik dołączony do filtra aquael turbo 1500 watę ale to nic nie dało


czy myślicie że też muszę pomajstrować z kierunkami wypływu z filtrów? czy szukać innej przyczyny?


w załączniku foto drobinek


dzięki za pomoc z góry

post-14737-14695717104487_thumb.jpg

post-14737-14695717113206_thumb.jpg

Opublikowano

..to w takim razie nie gradacja będzie przyczyną!!A raczej to co Ci kolega wyżej napisał..Bo na pierwotniaki to też nie wygląda!! Jeżeli nie masz jeszcze ryb to wyjmij i dobrze wypłucz....Trudno..dojrzewanie się przedłuży ale uwierz mi ,że warto teraz jeszcze to poprawić...A jak dobrze wypłukać..?..jest tu gdzieś opisane a jak nie to znajdziesz filmik na You Tube!!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.