Jump to content

Czy dać 5 gatunek?


M_sobo
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich,

zastanawiam się nad dodaniem do akwarium 375l. piątego gatunku(maylandia estherae OB), moja obsada to:


saulosi 2+7

maingano docelowo 1+3

P. T. chilumba gold 1+3

P. E. yellow tail 1+3

Co sądzicie o takiej obsadzie z tym 5 gatunkiem? Ewentualnie zamiast maylandii może coś innego? Dodam, że w akwa mam sporo kryjówek.

Liczę na Waszą wyrozumiałość :D

Z góry wielkie dzięki :)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, jest to dosyć trudna decyzja. Wyjścia widzę dwa. Albo zostawiasz obsadę tak jak napisałeś i dodajesz Maylandię w podobnych proporcjach, albo nie dodajesz 5 gatunku, tylko zwiększasz liczbę ryb w konkretnych gatunkach (tych 1+3). Ja chyba wybrałbym drugą opcję.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

IMHO jest wystarczająco tylko rozszyfruj mi P.E. yellow tail, czy to petrotilapia czy elongatus ???? Jakoś słabne z dnia na dzień ;) i nie chce mi sie myśleć co to ;) ?

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej przyjąć za zasadę, że im mniej ryb tym lepiej.


a dlaczego tak twierdzisz?


jak dla mnie zawsze lepiej jest mieć to lekkie przerybienie niż mieć mniej ryb w akwarium, nim w akwa jest mniej ryb tym większe są walki między samcami oraz czasami także i samicami.


odnośnie tematu... rozumiem ze wymiary akwa to 150*50*50 ... :wink: jak dla mnie 4 gatunki to w sam raz do takiego akwa :wink:


masz:

saulosi 2+7

maingano docelowo 1+3

P. T. chilumba gold 1+3

P. E. yellow tail 1+3


jak dla mnie mógłbyś dołożyć aby był harem, np. 2+5maingano i byłoby dobrze oczywiście możesz się pokusić o ten jeden gatunek więcej... ale jak dal mnie 4 w zupełności by wystarczyły...

Link to comment
Share on other sites

lepiej wiecej ryb z danego gatunku a mniej samych gatunkow


ja osobiscie bym nawet nie wychodzilo poza 3 gat w takim akwarium jak masz

Link to comment
Share on other sites

Witam i dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Więc sprawa sie wyklarowała i zostanę przy 4 gatunkach, powiększę stada w miarę możliwości i nie będę kombinował(2+5 wystarczy? czy nie będzie zbyt wiele samców?)

akwa ma 150/50/50, a P. E. yellow tail to Pseudotropheus elongatus :D

Link to comment
Share on other sites

harisimi

W takim razie zostaw te 4 gatunki a gdyby było im za ciasno będziesz musiał jeden zredukować tak jak powiedziała Adi lepiej by było jakby były 3 ale 4 jeszcze tego baniaka nie zabiją ;).

Link to comment
Share on other sites

IMHO im mniej ryb tym prezentują ciekawsze zachowania.


To ja Ci proponuje 1 sztuke w akwarium.... wedlug Twojego toku myslenia. :D To byl zart... oczywiscie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ziemiojad
   Połączyłem dwa w jednym. Chodzi o kolory, czyli żółty i niebieski i dlatego w akwarium pływają teraz 3 samce ( ca. 10 cm) i 5 samic ( ca. 8 cm) Maylandia lombardoi.  Będzie jednogatunkowe.   
  • Ziemiojad
   I to jest chyba esencja.    Z roślinami było łatwiej 😏
  • Bartek_De
   Może to być Aulonokara, ale głowy nie dam. Może ktoś precyzyjniej określi.
  • Rik
   Takie najlepsze mi się udało zrobić
  • Andrzej Głuszyca
   Po prostu są nie do końca praktyczne. Spójrz na stopkę @Vrzechu.  Możesz śmiało się tym zainspirować jeżeli chodzi o praktyczną stronę i estetykę .
  • Pikczer
   Wyglądają jakby zajmowały połowę akwarium, albo światło tak gra. To są puste "skały", sztuczne? Skąd wszyscy mają takie fajne glony? Popieram, że żwirek dodałby smaku. Te ryby nie będą przesiewać piasku, a nawet jeśli to delikatnie.  A jakie dodać skały to ja nie podpowiem bo u siebie też mam niewłaściwe 😜 Mbuny lubią mieć różne swoje schowki, jakieś prywatne rewiry, nie lubią wspólnego lokum, na pewno kilka osobnych grot sprawi, że będą się czuły "swojsko". 
  • kajper
   Czy pompa 2000l/h pociągnie 2xkorpus narurowy, grzałke.
  • Ziemiojad
   Dzięki koledzy za waszą odpowiedź.  Jednak cały czas mam wrażenie, że te "kamloty" są zbyt duże do mojego akwarium.    Otoczaki? Czy jakieś bardziej kanciaste bardziej do tego pasują? 
  • triamond
   Czyli przy napędzie powietrznym jest  143 l/h /W. Ja przy wodnym mam 276 l/h/W (ale specyficzne warunki... patrz niżej). Podsumowując: sam komin napędzany powietrzem słabo natlenia, ale prąd wody który powoduje ruch powierzchni (komin napędzany powietrzem lub pompa wodna), zapewnia skuteczną wymianę. Twoja pompa 42W (podłączona do kamieni, dających bąbelki o promieniu 2mm? i lecące 1s do powierzchni) da dodatkową powierzchnię wymiany równą ok. 208x60 cm. @piotriola Taka wydajność jest, gdy pompa tłoczy na 30% mocy. Przy 100% mocy  wychodzi już tylko 144 l/h/W  podobnie jak przy napędzie powietrznym. Pewnie przez duże średnice do takiego przepływu w pompie + rura 32mm (wymiar zewnętrzny) + 3 łuki zamiast kolanek + brak różnicy poziomów. Zwykłe pompy zasilane prądem zmiennym, mają symetryczny wirnik, kręcą się w przypadkową stronę po starcie, stąd słabsza wydajność - poniżej 100l/h/W. Lata temu miałem pompę (chyba Sicce) z zapadką. Kręciła się w jedną stronę, wirnik miała asymetryczny, wydajna, ale hałas nie do zaakceptowania - wirnik stukał w zapadkę. Można było wyjąć zapadkę.... ale wtedy nie zawsze pompowała w dobrą stronę, za to cicho... jak to w życiu
  • Bartek_De
   Możesz trzymać Aulonocary z Yellowami. Raz, że pasują żywieniowo, a dwa Yellow to ryba nieterytorialna, która nie wymaga gruzowiska. Aulonocara to ryba z grupy non-mbuna i również nie musisz dla nich budować gruzowiska, przy minimalistycznej aranżacji (dosłownie kilka kamieni) możesz stworzyć fajny zbiornik z ciekawą kolorystycznie obsadą. Co prawda Twoje akwarium nie jest zbyt duże, ale myślę że z tymi dwoma gatunkami mógłbyś spróbować. Nie dodawałbym już trzeciego gatunku. Jest tylko jeden problem, ciężko stwierdzić czy ryba widoczna na filmie w tamtym wątku to Aulonocara, obawiam się, że nie🤔 Nie wiem też czy o tej samej rybie myślimy. Wstaw tutaj zdjęcie tej "Aulonocary" którą chciałbyś zostawić. Blisko Szczecina masz dobrą hodowlę w okolicach Gorzowa Wlkp. Tan-Mal.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.