Jump to content

Kilka technicznych pytań odnośnie wystroju


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie :)

Jak wielu przede mną, i pewnie wielu po mnie, .... tak ... tak ... właśnie jestem w trakcie budowy Malawi akwa. Niedużego, jednakże gdzieś ten kamień węgielny pod przygodę z Pyśkami trzeba postawić. Przyznam na wstępie, że wiele wyniosłem, z tego forum i bardzo cenię Waszą wiedzę. Stanowi ona podwaliny mojego akwa, niemniej jednak pozostają pytania bez odpowiedzi. Zapewne wielu z was uzna je za błahe, ale zadać je muszę.

Tak więc czy :

1. Piaskowiec, którego elementy mają stanowić kompozycje w akwa, należy wygotowywać w słonej wodzie, jeżeli tak jak długo jeżeli nie to jak go czyścić? Dodam od razu, że mam mix piaskowca, który dostałem za free od kamieniarza speca od nagrobków i figurek. Leżał on jakiś czas i porastał w ogrodzie tego pana toteż na pewno czyścić go trzeba.

2. Zauważyłem, że sporo osób po stworzeniu sztucznego tła ma kłopot z wpuszczaniem przez samice młodych za tło. Czytałem posta o użyciu siatek , ale zastanawia mnie fakt, czy ktoś może przykleił tło do tylnej szyby za pomocą silikonu tak aby np bokami i dołem nie było możliwości wpuszczania młodych?

3. Wiele postów mówi o użyciu kombinacji piaskowca z marmurem, moja zagadka jest taka. Skoro będę miał tło + wystrój z piaskowca czy wystarczy położenie warstwy na dnie składającej sie z kruszcu marmuru 0,1-0,3 czy też w ciemno mogę dokładać gdzieniegdzie marmur pomiędzy piaskowiec? Myślałem również o tym by robić to stopniowo tak aby niwelować różnice i dążyć do NO2 = 0 i NO3=0 no i ph, oraz twardości wody (gdzieś czytałem, że należy dążyć właśnie do tego)?

4. Mam taki pomysł by wybrać się na plażę po piasek który utworzyłby w pewnej, jeszcze nie sprecyzowanej części akwa 3ecią warstwę, poprzednie to żwirek krzemowy i wspomniane marmury, co Wy myślicie? Wiem że z czasem i tak pyśki i fizyka wkopią go niżej ale one to lubią, więc ja im piachu żałować nie chcę :)

Piszcie proszę to ważne dla mnie :)

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

1. Najlepiej wyczyścić go mechanicznie szczotką itp a następnie wygotować w wodzie lub nawet tylko zalać wrzątkiem. Raczej unikać soli.


2. Niektórzy przyklejają tło jednak osobiście tego nie polecam bo praktycznie szansa na sprzedanie akwarium jest znikoma. Nie sposób tego odkleić, najlepiej po prostu zrobić tło na wymiar.Ponadto napewno też spotkałeś się z opiniami że jak wpłynęł to i wypłyną ;)


3. Nie marmur a grys chyba... to kwestia raczej własnego upodobania ale chyba jeden rodzaj kamienia prezentuje się lepiej. NO2 musi być niezauwarzalne, a nie dążyć do 0... Kamienie w nikłym stopniu mają na to wpływ, oczywiście bakterie także na nich występują jednak głównie to właśnie w filtrze biologicznym następuje rozkład na

NO3.


4. Polecam sam piasek. Pyszczaki uwielbiają w nim kopać i raczej to własnie piasek jest podstawowym podłożem w malawi.


P.S Polecam Ci przeszukać sobie forum bo dosłownie wszystkie pytania które zadałeś niejednokrotnie były już tu przerabiane.

Link to comment
Share on other sites

Co do mycia piaskowca i sparzenia go woda dzięki za podpowiedz, bede unikać soli.

Nie grys a kruszec, przynajmniej tak go określa producent.

Co do tła my sie chyba nie zrozumieliśmy ja nie mówiłem o przyklejaniu pokruszonego piaskowca do tylnej szyby tylko całego, gotowego tła, przyklejonego tak aby dolna i boczne krawędzie trzymały się z tyłu tylnej ściany akwa na krańcach płyty pcv czy laminatu,a co do usunięcia tego wydaje mi się że to banał przecinasz nożykiem a resztę usuwasz płynem do usuwania silikonu jakich pełno np w castoramie czy practicerze. Natomiast racja " wpłynęły to i wypłyną " widziałem takie opinie ale jeżeli się np. zablokują to rozbieranie dekoracji, ja chciałem właśnie tego ominąć.

Odnośnie łączenia kamieni, skoro tak mi polecasz szukanie na forum, a wierz mi naszukałem się trochę, są takie zdania, że marmur "łagodzi" wodę i że pyszczaki to lubią poza tym wcale nie musi być widoczny i myślę, teraz to już czysta polemika, że biały marmur i jasny piaskowiec współgrały by świetnie.

Domyślałem się że ktoś mi poleci sam piasek, bo to oczywiste jednak moje pytanie było inne chodziło mi o 3ecia warstwę zrobiona z piasku z plaży bałtyckiej.


Dziękuję Ci uprzejmie za te wiadomości, czekam na dalsze Wasze opinie

Pozdrawiam :)


EDIT: literówki

Link to comment
Share on other sites

1. Bez przesady, jeśli jest tego dużo i masz dostęp to najlepiej wyczyścisz przy pomocy urządzeń ćiśnieniowych takich jak w np w myjniach samochodowych lae i te ogrodowe/domowe o mniejszej mocy też daja radę jak jest tego niewiele lub nie mas zsprzetu to szorstka szczota w dłoń i do dzieła - wygotować oczywiście możesz ale nie musisz do dużego akwa to kamloty tylko czyściłem jw a do mniejszych to co najwyżej do miski lub zlewu wkałdałem i oblewałem wrzątkiem z czajnika.


2. Ja bym nie przyklejał nigdy niw wiesz co się stanie w akwa i np równie dobrze ryba może Ci przeleść za tło górą tzn przeskoczy i wtedy jak bys miał demontowac toto poklejone to klops.


3. jęsli chcesz łączyć elementy z piaskowc i marmuru to już jest kwesja gustu, jęsli Ci się podoba to nie ma przeciwskazań ijęsli podoba ci sie dekoracja piaskowcowo/marmurowa to oki choc ja np wole jeden materiał.

Kamienie o których piszesz niewiele maja wspólnego NO2 i NO3 już prędzej maja wpływ na PH i twardości.


4. co do podłoża to zdecydowanie calość wykonana z jednego rodzaju materiału. Zapomnij o warstwach - ryby i tak to przekopia i wszystko wymieszaja a wtedy efekt może być daleki od zakładanego imho piasek najlepszy.

Link to comment
Share on other sites

nie kombinuj - kup sobie piękny piaseczek (żwirek kwarcowy) o granulacji 0,1-0,3 mm. Jego cena na allegro to 1 zł/1 kg, albo droższy "firmowy" pakowany w woreczkach 1,5 kg np. firmy Gravel. Pięknie wygląda, a moje pyszczaki są nim zachwycone, albo przynajmniej sprawiają takie wrażenie ciągle kopiąc. Poza tym mam tło z łupka filitowego na PCV. Wymierzyłem dobrze i ładnie przylega. Mimo wszystko u góry kapnąłem dwie krople silikonu. Jak trzeba to nożykiem przytnę, a mam pewność że nie wpadnie. Kończąc dodam, że samica socolofi inkubuje ikrę i niedługo przekonam się czy małe mogą wpłynąć za tło. Nie wydaje mi się aby u mnie było to możliwe. To dopiero moje pierwsze małe więc może mało widziałem.

Link to comment
Share on other sites

Otórz nie zgodzę się ze zdaniem YARO, wiele osób, doświadczonych klubowiczów (a nawet klubowiczek) z powodzeniem używa właśnie piasku Bałtyckiego i chwalą go sobie. Sam miałbym go w baniaku ale z lenistwa (nie chciało mi się jechac na wybrzeże) mam piasek budowlany.


Co do piasku kwarcowego ... dla mnie zbyt jasny

Link to comment
Share on other sites

tu chyba chodzilo o piasek z plaz, z takich miejscowosci jak Wladyslawowo, gdzie predzej znajdziesz peta w piasku niz muszelke ;-)


bo jesli chodzi o czysty piasek, bo bodajze Aditu i Zyraf z powodzeniem go uzywaja

Link to comment
Share on other sites

przytachałem 25 kg piachu więc będzie się działo, co do marmuru zrezygnuje z niego chyba co prawda już go wyłożyłem ale skoro jeszcze nie zalałem to wyjmę spożytkuje się gdzie indziej. A co do pochodzenia piach przywiozłem z plaży z okolic jastrzębiej wziąłem go prosto z morza więc jest ciężki teraz go wygotuje ale najpierw przesieje na jakimś sitku coby petów itp nie było. Widziałem u kogoś mocowanie żyłką tła więc chyba się będę wzorował w końcu spienione PCV to nie sztuka przewiercić dziękuję za wasze rady

:)

Link to comment
Share on other sites

ano jako mieszskaniec śląska opolskiego znam tylko piasek z plaż bałtyckich :) z Władysławowa, Krynicy Morskiej itp. :) sam brud i pety :)

ale sorki jeżeli gdzieś można znaleźć czysty,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.