Jump to content

Atman At 203 vs Aquael circulator 2000


mirsto

Recommended Posts

Wielu z Was zastanawia się jaką głowicę wybrać do swojego akwarium. Najczęściej wybierane to at 203 oraz Aguael 2000. Ja używałem przez 3 lata at 203 a teraz od tygodnia testuję Aquael 2000. Postaram się je porównać – może komuś ułatwi to wybór. Dodam, że w obu przypadkach głowice pracują z gęstą, dużą gąbką. • MOC – Atman 30W, Aquael 27W.

 • PRZEPŁYW – obie 2000l/h. Mimo to Atman odczuwalnie jest mocniejszy, robi większy wir w akwarium (założona na Aquaela końcówka z napowietrzacza jeszcze bardziej ogranicza przepływ nawet kiedy nie korzysta się z napowietrzania). Nie oznacza to jednak, że przepływ Aquaela jest słaby.

 • GŁOŚNOŚĆ – głowica Atman pracowała u mnie leżąc na dużej gąbce. Jest na tyle duża i ciężka, że nie było potrzeby mocować ją na przyssawkach. Pracowała idealnie cicho. Na pewno ciszej niż mój kubełek Eheim 2228. Aquael jest zdecydowanie głośniejszy i burczy – jednak jest przymocowany na przyssawkach do szyby. Dzisiaj sprawdzę czy da radę sam stać na gąbce jak kiedyś atman (pamiętam, że atman na przyssawkach też był bardzo głośny)

 • ROZMIAR – tutaj duży plus dla Aquaela. Jest zdecydowanie mniejsza, ok. 30%

 • KOLOR – największa zaleta Aquaela – jest czarna. Atman szara.

 • MOCOWANIE – znacznie łatwiej i szybciej zdjąć z gąbki Atman. Ma dodatkowy patent na to (można zdjąć bez wyciągania rurki/koszyczka zasysającego – razem z taka pokrywą łatwo odpinającą się od głowicy)


MOJE WNIOSKI: atman dalej jest sprawny jednak korzystam z Aquaela. Wprawdzie jest słabsza i głośniejsza (podejrzewam, że poziom hałasu znacznie spadnie kiedy będzie sobie po prostu leżała na gąbce) jednak jej mały rozmiar i kolor powoduje, że jest kompletnie niewidoczna na tle mojego czarnego tła. Chyba, że są jakieś farby którymi można by na trwale przemalować Atmana na czarno i używać dalej w akwarium?

Link to comment
Share on other sites

Ja mam styropian na całym dnie. Pod gąbką z głowicy mam płaski kamień na którym się wspiera. Gąbka w rogu, ciśnienie wpycha głowicę jeszcze bardziej w róg. Nie ma siły żeby się przewróciło czy coś. Przynajmniej przez 3 lata ani razu się to nie zdarzyło a pyski bardzo lubiły siedzieć przy niej czy pomiędzy szybą a głowicą.


Sprawdzałem i w moim przypadku nie da rady położyć jej na gąbce beż przyklejania przyssawkami do szyby. Po prostu wystaje poza gąbkę i musiała by się opierać o szybę a wtedy drgania były by jeszcze większe.

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci, że mam te same spostrzeżenia. Wcześniej nie miałem tyle czasu ale wczoraj posiedziałem wieczorem trochę sam na sam w ciszy z rybkami i niesamowicie drażni mnie to buczenie. Na dłuższą metę ciężko to wytrzymać. Nie mogę się do tego przyzwyczaić. Pod tym względem Atman to jednak bajka. No i ma mocniejszy przepływ co przy dorosłych rybkach będzie miało znaczenie. Łatwiej też zdjąć głowicę. Tylko ten kolor szary... Istnieje jakaś opcja żeby go przemalować na czarno? Są jakieś farby które by się do tego nadawały?

-- dołączony post:

Założyłem na głowicę wężyk do napowietrzania i na razie dam jej tak popracować. Może się dotrze - w końcu atman na początku też był głośniejszy. Młodym pyśkom widzę dobrze to zrobiło - są bardziej zywe. Głowica dalej głośna jednak jest to inny hałas - odpowiada mi bardziej niż buczenie które teraz mniej słychać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.