Jump to content

Akwarium narożne 180 litrów


Recommended Posts

Witam koleżanki i kolegów.

Na imię mam Grzegorz i jestem z Warszawy. Chciałbym wam zaprezentować moje akwarium, w którym postanowiłem wraz z żoną umieścić odrobinę Afryki w naszym mieszkaniu. Forum dostarczyło mi wielu cennych informacji, było inspiracją wielu pomysłów oraz kopalnią wiedzy, w której można znaleźć odpowiedź na każde nurtujące pytanie.

Z pysiami mieliśmy już wcześniej kontakt, żona miała akwarium 200l, w którym pływało stadko red-redów. Obecnie akwarium przejęli rodzice, a my planując urządzanie własnego mieszkania wiedzieliśmy, że dopełnieniem jego wnętrza będzie baniaczek z biotopem Malawi. Po lekturze forum wiedziałem, że najlepszym rozwiązaniem są długie zbiorniki o dużym litrażu. Niestety w naszym przypadku było to niemożliwe - jedynym sensownym miejscem w mieszkaniu był róg w przedpokoju, w którym umieściliśmy akwarium narożne 72x72x50 firmy Wromak. Akwarium kupiliśmy razem z szafką. Bardzo chcieliśmy umieścić tło strukturalne, ale próby okazały się płonne, nie udało się nam dopasować niczego sensownego. Nie podjąłem się robienia tła samodzielnie, w związku z tym na tylną ścianę trafiło spienione PVC w kolorze czarnym. W akwarium pracują dwa filtry, zewnętrzny IKOLA 350 oraz wewnętrzny Aquael Turbo 1000. Oświetlenie stanowią 2 świetlówki Sylvania Aquastar 10000K (T8 15W) oraz dodatkowo zamontowania Sylvania Aquastar 10000K T5 28W. Podłoże w akwarium stanowi warstwa piasku kwarcowego o granulacji 0,5-1,2mm. Głównym elementem wystroju są różnego rodzaju kamienie, przede wszystkim polecany serpentynit który rzeczywiście wygląda fantastycznie. Dodatkowo gnejs oraz łupki, wszystko w tonacji szaro czarnej. Kamienie kupiliśmy w składzie z kruszywem – każdemu polecam to rozwiązanie. Wybór ogromny a ceny 20 razy niższe niż w sklepach akwarystycznych :) . Kamienie posłużyły również do zasłonięcia wyposażenia wewnątrz akwarium. Ustawienie ich w sposób zaprezentowany na zdjęciach było możliwe tylko dzięki zastosowaniu silikonu. Przy dobieraniu obsady również posiłkowaliśmy się opiniami kolegów z forum. Zdecydowaliśmy się na dwa gatunki, Yellow oraz Maingano. W tej chwili pływa po siedem sztuk z każdego gatunku, oczywiście konieczna będzie selekcja. Tu chciałbym zadać pytanie bardziej doświadczonym użytkownikom, czy trzymanie dwóch gatunków w takim akwa jest możliwe? Jeżeli tak, to jaka powinna być liczebność dla poszczególnych gatunków. Wiem, że jest sporo tego na forum, ale znalazłem wiele opinii na ten temat.

Obecnie walczę z okrzemkami, uzupełniłem filtr zewnętrzny w sera silicate clear. Na razie minęły 2 dni i jest zdecydowana poprawa, wcześniej po 24 godzinach od czyszczenia całe wnętrze akwarium było brunatne. Parametry wody zmierzone wczoraj:

NO3- - 7 mg/l

pH – 8,0

Woda podmieniana raz w tygodniu ok. 30% objętości zbiornika. Do podmiany używamy wody z kranu.

Uff strasznie długo, ale mam nadzieję, że zawarłem wszystkie informację. Przy planowaniu posiłkowałem się opisami koleżanek i kolegów oraz uwag doświadczonych malawistów, dlatego też postanowiłem w miarę dokładnie opisać moje zakładanie zbiornika. Proszę również o ocenę oraz uwagi dotyczące baniaka.

Pozdrawiam

Grzegorz wraz z żoną Olą.

post-14291-14695716097669_thumb.jpg

post-14291-1469571610913_thumb.jpg

post-14291-14695716120275_thumb.jpg

post-14291-14695716128796_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe bo nietypowe dekoracje.Trójkąt naprawdę trudno jest sensownie urządzić, a tobie się udało całkiem trafnie, ale to raj dla narybku - niestety, jak się prawdopodobnie niedługo przekonasz. W każdym razie witamy kolejnego pasjonata malawistyki :D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Witam. Mam pytanie. Jak poradziłem sobie z filtracja w tym trójkącie. Tez mam takie akwarium tylko 350 litrów i nie mam pojęcia jak ustawic wlot i wylot filtra zewnetrznego i filtr wewnętrzny. Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

P.S.

Bardzo fajny baniaczek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.