Jump to content

Projekt filtra narurowego do oceny


apper

Recommended Posts

Witam


Jestem w trakcie stawiania akwarium 430L (120x60x60). Zdecydowałem się na filtr narurowy. Przeczytałem chyba wszystko co dostępne na ten temat i na podstawie tego powstał poniższy projekt. Prosiłbym praktyków o poradę czy czegoś nie sknociłem albo nie przekombinowałem.


Wygląda to tak -- wlot -- 2 mechaniki równoległe -- pompa grundfos alpha 2 25-60 -- spust wody -- FBF 20" na baypasie -- purigen na baypasie -- na wylocie korpus na reaktor CO2 -- wylot --


Instalacja do pompy na rurkach 1" a za pompą 3/4". Wszystko to klejone nibco PVC-U.


I jeszcze pytanie, które mnie dręczy ;)


Czy jest szansa, żeby pompa 25-60 oganęła to akwarium bez wspomagania się cyrkulatorami? Przyznam, że lubię wodę kryształ ;) Myślałem o tym, żeby wylot podzielić na na dwa węże i dysze umieścić w przeciwnych końcach tylnej szyby. Jedna dmuchałaby wzdłuż tylnej szyby, a druga po przekątnej w strone przedniej szyby. Woda krążyłaby wtedy wokół całego zbiornika. Ma to sens?

post-9167-14695715978148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nigdzie nie napisałem, że jestem malawistą, chociaż kiedyś przeżyłem fascynację tym biotopem ;) Od kilku lat mam akwaria mniej lub bardziej roślinne i raczej w kierunku SA stąd reaktor CO2. Piszę na łamach Waszego forum bo tutaj są najlepsi spece od DIY ;)


Czyli wszystko byłby ok? Pomysł z dwoma wylotami chyba muszę przetestować na własnej skórze bo nigdzie nie widziałem takiego rozwiązania a chciałbym uniknąć cyrkulatorów czy filtrów wewnętrznych.


P.S. Czy występują gdzieś zawory ocynkowane 1" i 3/4" z dwoma gwintami wkrętnymi? Nigdzie nie mogę takich namierzyć a można byłoby fajnie wykorzystać nakrętną złączkę nibco z uszczelką. Odpadałby temat pakuł czy teflonu na jednej stronie każdego zaworu...

Link to comment
Share on other sites

Piszesz o gwintach wewnętrzych a ja wkrętnych, to dwa różne... Wewnętrzny/nakrętny to taki, który nakręca się na złączkę natomiast zewnętrzny/wkrętny to taki na który złączka jest nakręcana. Szukam zaworów ocynkowanych z dwoma gwintami tego drugiego typu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.