Jump to content

1100L filtracja - panel filtracyjny+Grundfos Alpha 2


mfryga

Recommended Posts

witam Was. W przyszłym tygodniu jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem zawita u mnie akwarium o wymiarach 186x108x55. Postanowiłem jako filtrację zrobić panel filtracyjny na tylnej szybie. Będzie to około 170l. Woda wpadać będzie poprzez grzebień oraz wloty wywiercone poniżej tego grzebienia. Pierwsza komora gąbki, druga grys koralowy, trzecia biokulki lub ceramika, w ostatniej grzałka. Nie wiem czy to innowacyjne rozwiązanie ale nigdzie nie znalazłem tego na forum, żeby ktoś zasilał taki panel pompą CO. Ja chciałem zastosować Grundfosa Alpha 2 25-40. Za pomocą u-rurki będzie wyciągała wodę z ostatniej komory. Poniżej akwarium byłaby pompa a powrót do akwarium także rurką.

Przepraszam Was za moją prostotę opisu ale ja do tej pory używałem samych kubełków więc temat dla mnie nowy. Jeszcze mam u siebie mojego EHEIM 2080 III ale jego nie chciałem użyć już w tym akwarium. Akwarium ma być oszczędne tak by nie pójść z torbami. Proszę Was o opinie.

Link to comment
Share on other sites

Hej, zbiornik o pięknych wymiarach, szczególnie stosunek szerokość do wysokości. Oj będzie to pięknie wyglądało! Widziałem dawno coś podobnego na forum,ale panel był dołączony z boku. Tam akurat autor kombinował z u-rurkami, nie do końca spełniało to zadanie. Panel miałem i ja w 180l kotniku, ale zasilany był malutką pompą aquaela i wypełniony niebieską gąbką+komora techniczna. Proste ale wymagało bardzo mało energii bo wysokość podnoszenia jest niewielka. 25-40 na pewno sobie poradzi, sądzę że nawet na 1 biegu będzie miała zapas mocy.Przy zastosowaniu jakiegoś prefiltra z łatwym dostępem to może być świetna alternatywa do kombinowania z narurowcami.

Link to comment
Share on other sites

Nie znalazłeś takiego rozwiązania bo każdemu szkoda miejsca na panel, lepiej wykorzystać to dla ryb ;). Biologię to ogarnie ci bez problemu co do mechaniki raczej słabo to widzę zwłaszcza że wymiary baniaka słuszne.

Link to comment
Share on other sites

Ale dlaczego? Rurka zaciągająca przy dnie, jakiś cyrkulator goniący materiał w jej stronę i niech to się leje na odcedzającą gęstą jakąś gąbkę czy inny osadnik już umieszczony w panelu, oczywiście coś możliwego do demontażu. Dalej normalnie biolog itd, komory jak w sumpie.Taki gigantyczny panel spokojnie pomieści wszystkei graty, grzałki,sondy,worki z węglem,purigenem i kto wie co jeszcze. Może nawet i komorę-szpital dla azylantów :)

Link to comment
Share on other sites

dziękuję Wam za odpowiedź. Dlaczego nie robię narurowaca lub sump? Odpowiedzi jest kilka: Samo akwarium nie ma dziur a ja nie mam w promieniu swojej miejscowości, kogoś kto zrobiłby odpowiednie dziury w szkle, a wożenie tego gdzieś mija się z celem. Druga sprawa to obawa przed nie zadziałaniem powyższych rozwiązań. Ja nie miałem wcześniej z nimi do czynienia, więc nie chcę ryzykować, a to wydaje mi się być idealnym rozwiązaniem.

Czy myślicie, że pompa będzie dobrym rozwiązaniem? Jak ją zalać przed włączeniem?

Jak Wy byście to widzieli?

Wszystko ma być też mega oszczędne, to samo z oświetleniem. Nie wiem co zastosować. Kocham światło HQI przez coś co niezaprzeczalnie jest najładniejsze czyli naturalnie wyglądające bliki, które jak każdy z Was wie występują w wodach Malawi na kamieniach :).

Czytam o ledach ale nie mam aż takiej wiedzy, żeby stworzyć CREE led. "Widziałem" za to moduły Samsunga, opisywane na forum ale live też nie widziałem tego, żeby ocenić jak to wygląda. Czy nie zachodzą te ledy od wilgoci.

Następna sprawa ocieplenie akwarium styropianem od spodu, z boku i z podskoku :)

Ma być w miarę duże ale i oszczędne :)

Link to comment
Share on other sites

Zalać bardzo prosto,jeśli ma pracować poniżej.Jakimś wężem czy butelką nalewasz do rur,można od drugiej strony.. nie wiem na czym miałaby polegać trudność. Ledy dadzą ci dokładnie takie same bliki jak hqi.Ocieplenie tej tony wody to będzie podstawowa sprawa jeśli chodzi o szczędność i jeśli masz możliwość to nawet z 5 stron ;)

Link to comment
Share on other sites

Ale dlaczego? Rurka zaciągająca przy dnie,

Woda wpadać będzie poprzez grzebień oraz wloty wywiercone poniżej tego grzebienia

Odnosiłem się do takiego rozwiązania, dodatkowo panel ma być na tylnej ścianie co utrudni odpowiednią cyrkulację.

Dlaczego nie robię narurowaca lub sump? Odpowiedzi jest kilka: Samo akwarium nie ma dziur a ja nie mam w promieniu swojej miejscowości, kogoś kto zrobiłby odpowiednie dziury w szkle, a wożenie tego gdzieś mija się z celem.

Do narurowca nie są ci potrzebne dziury w baniaku.

Link to comment
Share on other sites

a czy przy filtracji narurowej, tak ja myślę, nie ma dużej straty przepływu, jeśli chodzi o pompę? Tak patrzę ile tam kolanek itd, długą drogę ma do przebycia woda przez te wszystkie załamania. Proszę jeśli źle myślę wyprowadźcie mnie z błędu. Tak myślałem o tym panelu nawet na bocznej ścianie co dałoby około 98 litrów filtracji, co uważam za dużą powierzchnię jak na filtr na pozostałe 950 litrów wody, a w przeciwległym rogu mały panel z filtracją jeszcze mechaniczną, z zaciągającym cyrkulatorem AQUAEL 1100L. Plus jakiś falownik żeby gówienka leciały ładnie do oczekujących na nie wlotów.

Jeszcze raz zapytam o te diody Samsung, czy to się opłaca na mój litraż? Mieliście z tym styczność?

Link to comment
Share on other sites

Im bardziej rozbudowany układ tym straty większe, ale pompy CO mają spory zapas mocy aby sobie z tym poradzić (masz mnóstwo tematów o narurowcach).

Panel z boku jest lepszym rozwiązaniem niż tylny (łatwiej ustawić cyrkulację). Możesz rozdzielić obieg z pompy na biologię w panelu i dwa korpusy na mechanikę. Rurkę od mechaniki dajesz po stronie panelu (zasys przy dnie) potem dwa korpusy równolegle, do tego dołączasz wylot z panelu trójnik i do pompy. Wyjście z pompy ciągniesz na drugą stronę baniaka (wyjście przy tafli aby napowietrzało wodę) całość wspomagasz falownikami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.