Jump to content

atrapy jajowe


cbr600rr

Recommended Posts

Czy dojrzałość i gotowosc płciowa samca może mieć zależność od liczby atrap jajowych ? Chodzi mi o sytuację gdy jeden z samców oberwal przy walce i przeciwnik pozbawił go płetwy odbytowej. Przegrany samiec został w akwarium sam wraz z 3 samiczkami ale nie wykazuje ochoty do tarla. Wiem że podczas godow prezentuje samicy atrapy, czy ich brak powoduje jego źle samopoczucie? Oraz pasywne zachowanie ?

Link to comment
Share on other sites

Nie powoduje. Atrapy mają zmienną liczbę i zapewne się pojawią. Nie został pozbawiony męskości i jego słabsze samopoczucie może być spowodowane obrażeniami lub gorszą formą po przegranej walce. Swoją droga czemu zostawiłeś przegranego ?

Link to comment
Share on other sites

Zostawiłam dwóch chłopców, z tym że mają osobne akwaria. Ten pobity pływa sam od jakiegoś miesiąc, tzn wraz z dziewczynami - ale mimo że płetwa już mu prawie odrosła - pojawiają się zarysy artap - dalej nie jest zainteresowany samicami. Troszkę je przegania, ale nie robi im znaczącej krzywdy. zauważywłam że gdy schowa się w swojej grocie - jedna z samic przymuje domunujący kolory i tańczy przed innymi...Hmm:)

Link to comment
Share on other sites

Tańcząca samica to najprawdopodobniej zdominowany samiec nie ujawniający wcześniej, w obecności innych samców typowych samczych zachowań. Zmaltretowany osobnik, tak jak pisałem wcześniej dojdzie do siebie - czas leczy rany.

Link to comment
Share on other sites

Tańcząca samica to najprawdopodobniej zdominowany samiec nie ujawniający wcześniej, w obecności innych samców typowych samczych zachowań. Zmaltretowany osobnik, tak jak pisałem wcześniej dojdzie do siebie - czas leczy rany.[/quote


Też tak myślałam wcześniej, ale przy uważnej obserwcji dominantka nie różni się niczym innym od reszty samic. Jest identyczna - ciałem, kolorem, kształtem płetw, oczywiście poza okresem w ktróym tańczy ale i w tym czasie nie jest podobna do samca - nie ma jego kolorów. Cynotilapia afra limkoma, gdzieś w galerii Malawi jest zdjęcie dominującej samicy i jest identyczna tak jak moja.

Link to comment
Share on other sites

Czyli jednak popisująca się dominantka.Terytorializm u samic pysków to bardzo powszechne zjawisko , obserwuję to nawet u moich, uznanych przecież za bardzo pokojowe Aulonocar, chociaż w tym przypadku nie jest to typowy dla samców taniec, a raczej przepychanki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.