Jump to content

ściemnianie T8


Arit

Recommended Posts

Witam

To mój pierwszy post więc się przedstawię: Artur mieszkam na obrzeżach Łodzi. A teraz do rzeczy:

Już nie długo będę stawiał swój zbiornik 160x60x60. Będzie tam Malawi non-mbuna. Poczytałem trochę i wymyśliłem sobie takie światło.

Do standardowej obudowy 2xT8 36W założyłbym jedną świetlówkę Power-Glo:

http://www.allegromat.pl/aukcja149871

Do tego wymieniłbym stetecznik na taki:

http://www.allegromat.pl/aukcja149872 czyli z możliwością ściemniania - rozjaśniania

do tego taki timer:

http://www.allegromat.pl/aukcja149889

I miałbym dość prosto rozwiązane światło z symulacją zmierzchu i świtu w akwa. Jakie są wasze opinie i uwagi na temat takiego pomysłu? Czy te trzy rzeczy będą ze sobą współgrać?


Dodam może jeszcze że tył zbiornika bez tła, pomalowany tylko czarna matową farbą. Piach jasny oraz szare otoczaki. Całość akwarium ma być dość ciemna - rozmyślam przesłonięcie świetlówki paskiem folii aluminiowej.

Link to comment
Share on other sites

Link 3 nie działa.

Jeśli chcesz wydać aż 150zł na statecznik z dimmerem to może warto rozważyć powerledy? Tam masz "natywne" sciemnianie i sporo możliwości kombinacji z kolorystyką oświetlenia. Np. 3 rzędy diód czerwonych,białych 6500 i niebieskich, mieszanie ich w odpowiednich proporcjach da możliwość symulacji nie tylko zmierzchu i świtu ale wszelkich efektów plastycznych :) Koszt początkowy trochę wyższy niż w klasycznych rurkach ale zużycie prądu będzie mniejsze.

Link to comment
Share on other sites

3 link już poprawiony.

Z diodami będzie dużo więcej zabawy: chłodzenie plus do tego też jakiś sterownik. A potem jak ustawić właściwą barwę? Czy w trakcie dnia powinna się zmieniać barwa jeśli tak to czym to wysterować?

Koszt w tej chwili nie licząc pokrywy to: świetlówka 80 zł + statecznik 150 zł + sterownik 110 zł, czyli 350 zł miej więcej. Tylko pytanie czy to będzie współpracować? A może do zwykłych świetlówek dołożyć belkę z led. Świetlówki zapalać ze zwykłego zegara a ledy z takiego ze ściemniaczem? I np.: ledy godzinę wcześniej od zera do max a po godzinie power-glo a wieczorem odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

Chłodzenie może być pasywne, kawał aluminium czy radiatora z komputerra i już.Można i w ten sposób, ale tu ledki sa potraktowane po macoszemu ;) Liczyłem na większe zainteresowanie tematem bo potencjał jest ogromny. Jeśli morskie można puścić na diodach, to co dopiero takie "mało wymagające" malawi. Tu więcej o temacie

http://forum.klub-malawi.pl/ledy-t22216.html

Na forum można znaleźć przykłady akwariów,w których to naprawdę zdaje egzamin.Zawsze to jakaś alternatywa.

Link to comment
Share on other sites

Pokazany stecznik dziala poprawnie ze specialnym sciemniaczem (dimmer) 1-10V podpietym do osobnych zaciskow sterownika .

Symulator wschodow -zachodow slonca dziala z zarowymi zrodlami swiatla, lampami halogenowymi transformatorami elektronicznymi .... i swietlowkami ze specialnymi statecznikami EMC ściemnial-nych w technologii FlexDigit.(http://www.elika.com.pl/images/Image/Pliki_do_pobrania/technologia%20flexdigit.pdf)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki jjacek za konkretną odpowiedź. Widzę, że nie jest to powszechne rozwiązanie, nikt tego nie przetestował to raz, dwa to nie mogę znaleźć takiego statecznika pod T8 36W. Więc pójdę w kierunku power led. Ale tu też nie widzę prostego rozwiązania jeśli chodzi o ściemnianie i rozjaśnianie, z tego co widzę RAMPA w połączeniu z timerem będzie tylko rozjaśniała ledy bo po wyłączeniu zasilania przez timer oczywistym jest, że zgasną natychmiastowo. Ma ktoś rozwiązany ten problem?


Ok trochę jeszcze poczytałem i tak:

5 x cree XT-E Royal Blue 450-452nm: http://allegro.pl/dioda-led-5w-20mm-cree-xt-e-royal-blue-450-452nm-i3800898025.html

rampa do ściemniania i rozjaśniania: http://allegro.pl/rampa-miekki-start-do-tasma-led-soft-start-i3832950726.html

programator czasowy z osobnym obwodem: http://allegro.pl/programator-czasowy-wlacznik-wylacznik-timer-lcd-i3842836097.html

do tego driver: http://allegro.pl/sterownik-driver-led-cree-3-5-diody-x-3w-i3800899798.html

Jeżeli zasilacz będzie podłączony na stałe to będzie realizowana również opcja zmierzchu. I teraz tak: czy ten zasilacz jest ok do tych ledów? Czy ilość ledów jest wystarczająca na 160x60x60? Czy same diody royal blue dadzą barwę taką jak power-glo?

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko dopisze aby temat sciemniania swietlowek byl wyczerpany ze jezeli mamy wiecej niz jedna swietlowke to sciemniaczem 1-10V bedziemy sciemniac wszystkie swietlowki w ten sam sposob (czyli ustawiamy 20% jasnosci i wszystkie swieca z jasnoscia 20%).

Jezeli chcemy kombinowac ze wschodami i zachodami to raczej wskazane byloby sterowanie kazdej swietlowki niezaleznie i mozliwosc ustawienia scen.

Tego juz nie zrobimy sterownikiem 1-10V, tu juz potrzebujemy systemu DALI (Digital Addressable Lighting Interface) ktory tani nie jest (podobnie jak 1-10V).Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.