Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam pytanie odnośnie wkładów do kubełka. Mam akwa 240l. Kubełek Unimax 250 i sndartowe wkłady Bio-Gabka,ZeoWonder,BioCeraMax Pro,CarboMax, Co z tego wymienić?? Wydaje mi się że Carbo max(wegiel aktywny) i zasypać te miejsce dodatkowa ceraika. Dobrze myśle? aha i wewnętrzny mechanik obecnie chińczyk 1000l/h ale za kilka dni będzie jakiś aquaell 2000.

Opublikowano

Nikt ogólnie nie da odpowiedzi bo nie wiadomo czy startujesz czy zbiornik już działa ileś tam czasu, czy jakis wkład jest potrzebny bo woda jest nie wystarczająca itd. musisz więcej napisać o wodzie to wtedy zawsze ktos Ci podpowie co użyć a czego nie w zależności od potrzeb wody. A tak można jedynie postrzelać ale to mija się z celem.

Opublikowano

Zbiornik Świerzy założony 4 tyg temu. Dokładne parametry wody podam jak zakupię nowe testy bo moje paskowe jednak się nie sprawdziły-nie są dokładne. Ale głównie chodzi mi o ten węgiel aktywny. Czy rzeczywiście stosować go tylko po leczeniu? Bo spotkałem się z opiniami ludzi którzy mają go cały czas i zachwalają gdyż jak go stosują to mają bardziej klarowną wodę.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Węgiel jest bardzo ciekawym medium filtracyjnym, jednym z najbardziej niezbadanych. Poza swymi świetnymi właściwościami absorpcji związków metali ciężkich jak np.ołów, kadm stanowi także świetne podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych. U nas się tak tylko utarło, że węgiel jest tylko używany po leczeniu... A zauważ ile akwariów ma założony węgiel np. w filtrach narurowych na stałe.

Pamiętaj też, że nitryfikacja rozwija się nie tylko w kubełku, sumpie czy gąbce filtra wewnętrznego ( tą płuczemy w odlanej wodzie z akwa podczas podmianek, by nie zabić bakterii ), ale także na piasku i skałach.

Zawsze byłem przeciwnikiem wkładów typu np.matrix , na dowód swych tez miałem 450l. odpalone tylko na niewielkiej hydroponice ;).

Opublikowano
Węgiel jest bardzo ciekawym medium filtracyjnym, jednym z najbardziej niezbadanych. QUOTE]



A ja ze swojego doświadczenia już pewnie mocno ponad dwudziestoletniego powiem, że w normalnie funkcjonującym zbiorniku, przy odpowiednim przygotowaniu wody węgiel jest zbyteczny, nieekonomiczny itp. itd. Jeśli ja u siebie mam materiałów filtracyjnych ok 20 litrów to policzcie ile by taki materiał na starcie kosztował. Do tego jego porowatość czyli ostoja dla nitryfikacji jest znacznie mniejsza niż ceramiki czy najtańszego medium jakim jest keramzyt. Przy tak niewymagających rybach jak pyszczaki nie ma sensu kombinowana i marnowania pieniędzy.

Węgiel po leczeniu niezastąpiony, węgiel stosowany na co dzień absolutnie odpada.

Opublikowano

20l mediów - to jest dopiero ogromna przesada :) ale ty masz bardzo dużo ryb. Jeśli to sam keramzyt to jeszcze zrozumiałe,jeśli ceramika to zupełnie nie rozumiem czemu aż tyle jeśli kilka litrów zupełnie dałoby sobie radę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.