Skocz do zawartości

Czy to wina wody ?


Ewcia30

Rekomendowane odpowiedzi

stan ty jesteś moderatorem więc możesz obu nam zwrócić uwagę ale przeczytaj mój wpis skierowany do Ewci i odpowiedz sobie na pytanie:

1/ gdzie ja jej zaleciłem poziom NO3 - 0mg/l to nadinterpretacja nabego wprost przeciwnie pisałem o interwencji przy 40mg/l po to by nie wymieniała 30% wody przy 10 mg/l NO3 co nie znaczy że nie należy robić podmian wody.

2/ dlaczego nabe w każdym poście komentuje uszczypliwie każde moje zdanie czyżby nie miał własnego.

3/ zobacz co on wypisuje dzisiaj - proponuje wyłączanie oświetlenia baniaków na całe lato ? tylko po to by podtrzymać zastosowane przez niego wodne chłodzenie ledów czy to też rozumiesz i popierasz?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko odniosłem do tego co napisał nabe pisząc o no3=0mg !

Ad3 - powiem tak według mnie śmiało można wygasić światło do maksymalnego minimum czy do zera , ryba na pewno to nie będzie przeszkadzać. u mnie w tej chwili od 6.00-16.00 pracują moduły led blue o mocy 3W i nie zauważyłem negatywnego wpływu na ryby. No bo niby czemu skoro większość z naszych ryb żyje w jeziorze na dużych głębokościach. Jeżeli chodzi o kwestie wiatraków , chłodzenia itp. to sienie wypowiem bo nie mam na ten temat zielonego pojęcia.

P.S.

Krzysiu(nabe) to pokojowy koleś i on tylko i wyłącznie dyskutuje. zreszta podziękował Ci za przynajmniej jeden wpis więc nie zawsze nie zgadza się z TOBĄ ;-).

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


2/ dlaczego nabe w każdym poście komentuje uszczypliwie każde moje zdanie czyżby nie miał własnego


Ależ mam,tylko często zupełnie inne.Poza tym pozwoliłem sobie doprecyzować. Jeśli to wprowadziło jakieś niepotrzebne zamieszanie to tym gorzej,wskaż błąd.Ale miało być w pełni merytorycznie. Widać czasem warto przeczytać posta przed wysłaniem. Dzięki za czujność.


3/ zobacz co on wypisuje dzisiaj - proponuje wyłączanie oświetlenia baniaków na całe lato ? tylko po to by podtrzymać zastosowane przez niego wodne chłodzenie ledów czy to też rozumiesz i popierasz?


Chyba nie przeczytałeś tego do końca.Zresztą to z twoich wyliczeń wynikło,że zupełnie nie ma się czym przejmować (w przeciwieństwie do zamkniętych pokryw).Ale nie o tym wątek.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewciu my się nie kłócimy tylko " prowadzimy twórczą dyskusję" kolega nabe ma ogromne doświadczenie które doceniam co nie znaczy że on zawsze ma rację , ja się potrafię przyznać do błędu i przeprosić.


twoje ustalenia idą w dobrym kierunku podmieniaj 10% czyli nie więcej jak 30 litrów na tydzień i mierz NO3 przed i po wymianie jak będzie coraz większe przed wymianą nieco zwiększaj podmiany ale nie 30%!!!!. Masz wodę kranową z dość wysokim NO3 więc jak ryby urosną albo zwiększysz obsadę podmiany staną się duże pomyśl o rozwiązaniach alternatywnych do podmian wody.

Z tego szoku który zrobiłaś rybkom wnioskuję że pH wody kranowej też masz dalekie od pH 8 podobnie jak u mnie (pH 7,6) pamiętaj o Aquaguard bo nigdy nie wiadomo czy wodociąg właśnie nie wpuścił chloru lub chloraminy. Przy dużej różnicy pH wody kranowej i wody w akwarium a twardościach w normie ja do podmiany zanim wleję dodaję Azoo pH PLUS nakrętkę 20 ml na 30 litrów i wtedy wlewana woda od razu ma ok pH 8.


ja tyle kolega nabe na pewno doprecyzuje by było idealnie.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę mija 10 dzień od tej dużej podmiany, a moje pysie się dalej ocierają. Najczęściej i najmocniej Maingano ale yellowki też się ocierają i zrobiły się troszkę bardziej płochliwe.

Wczoraj zrobiłam 30l podmiany a dzisiaj sprawdziłam parametry:

ph=8

no2=0

no3=10/20

gh=9

kh=10

nh3/4=0

Z tego wynika , że parametry są ok, więc skąd może być te ocieranie?

Zauważyłam też, że maingano jaśnieje jak zapalam światło.

Poza tym rybcie wyglądają na zdrowe i z chęcią przyjmują pokarm.

Czy te ocieranie może być spowodowane np. zbyt intensywnym światłem, albo zbyt mocnym napowietrzeniem ( dość dużo drobnych pęcherzyków mi pływa w akwarium )


Na dole załączam zdjęcia jasności akwarium, filtra skierowanego na szybę oraz jak wyglądają maingano.

post-14370-1469571626527_thumb.jpg

post-14370-14695716265865_thumb.jpg

post-14370-14695716266181_thumb.jpg

post-14370-14695716266494_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo zbyt mocnym napowietrzeniem ( dość dużo drobnych pęcherzyków mi pływa w akwarium )

To może rybom przeszkadzać, do napowietrzania nie potrzebne są bąble wystarczy ruch tafli wody.

-----------

Na ostatniej fotce widać że nie oszczędzasz na pokarmie (wypchane brzuchy u maingano), to również może być powodem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


...

Czy te ocieranie może być spowodowane np. zbyt intensywnym światłem, albo zbyt mocnym napowietrzeniem ( dość dużo drobnych pęcherzyków mi pływa w akwarium )


Na dole załączam zdjęcia jasności akwarium, filtra skierowanego na szybę oraz jak wyglądają maingano.



za radą eljota usuń napowietrzacz i puść wodę z mechanika po powierzchni powinno ładnie łamać wodę i będzie o wiele ciszej. Może to wystarczy.

Zobacz czy jak w dzień zgasisz światło to po czasie zaczynają spokojnie pływać po całym baniaku.

Ze zdjęć wynika że się raczej ukrywają.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzicie, żebym całkiem zrezygnowała z filtra wewnętrznego, czy ustawić go na mniejszą siłę ( nie mam napowietrzacza )?

Jak światło się nie pali maingano są ciemniejsze.

Co do pływania rybek, to raz są bardziej aktywne a raz mniej, np. teraz jest zapalone i pływają normalnie.

Karmię je 2 lub 3 razy dziennie płatkami Tropical malawi, tropical cichlid , tabletka spiru tabin i co drugi dzień dostają troszkę mrożonki ( na zmianę: kryl, cyklops, mix - krewetki groszek spirulina i witaminy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzicie, żebym całkiem zrezygnowała z filtra wewnętrznego, czy ustawić go na mniejszą siłę ( nie mam napowietrzacza )?

Jak światło się nie pali maingano są ciemniejsze.

Co do pływania rybek, to raz są bardziej aktywne a raz mniej, np. teraz jest zapalone i pływają normalnie.

Karmię je 2 lub 3 razy dziennie płatkami Tropical malawi, tropical cichlid , tabletka spiru tabin i co drugi dzień dostają troszkę mrożonki ( na zmianę: kryl, cyklops, mix - krewetki groszek spirulina i witaminy ).



Nie z niczego nie rezygnuj.

A co ci robi te drobne bąbelki z prawej strony akwarium?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.