Skocz do zawartości

Czy to wina wody ?


Ewcia30

Rekomendowane odpowiedzi

Skrót myślowy - silne napowietrzanei rzeczywiście pozwala na wytrącenie chloru z wody, a to miałoby ją uzdantnić do celów akwarystycznych. Niesterty, od lat zakłady wodociągów używają do odkażania chloraminy a tej substancji niełatwo się pozbyć ani przez napowietrzanie, ani węgiel aktywowany ani większością uzdatniaczy. Takie malawijskie voo-doo.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio startowałem ze zbiornikiem chyba nie typowo ale taką miałem potrzebę.

nabe ma rację wodociągi walą chloraminę test tego nie wykazuje a bakterie nie ruszą.

Ja zastosowałem AZOO CHLORINE & CHLORAMINE REMOVER więc chyba chloraminę usuwa skutecznie. Nie kupowałem rybki startowej ale Amoniak w sklepie spożywczym i zrobiłem bezpieczny start na sztuczną rybkę ustawiłem pH, twardość kH/GH, zmierzyłem NO3 wody kranowej było mało 2mg/l chodziło tak całą noc na następny dzień rozpuściłem w szklance amoniak NH3 i na chodzącym zbiorniku po kilku dolewkach i pomiarach JBL kropelki ustawiłem NH4 gdzieś 0,2-0,4 mg/l ( zielony kolor trudno ocenić) i od razu wlałem do wlotu kubełka całą porcję startową bakterii Azoo NitriPro i Nitraact potem wg instrukcji tylko tlenowe - przekonało mnie to że jedne są tlenowe drugie beztlenowe i obie z pożywką dla bakterii. Przez tydzień prawie nic się nie działo po dwu tygodniach wyrażnie zaczął spadać amoniak a pojawił się NO2 i rósł. codziennie dolewałem troszeczkę amoniaku by było stale 0,1-0,2 ppm tak gdzieś po 16 dniach również test NO3 ruszył w górę wtedy wpuściłem od razu całą obsadę i już nie dodawałem amoniaku. Nie wiem czy ktoś tak robił ale na pewno to bezpieczne dla żywych rybek bo jak coś nie zastartuje można od nowa bez przykrych konsekwencji. Pierwszy raz tak robiłem i co doświadczeni koledzy sądzicie o takim restarcie dla Ewy -glonojada się pozbyła i ma pusty baniak.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Używam od lat turbinki Aqua Clear działa bez awarii.

U mnie wodociągi podają ze woda z wodociągów przewyższa wodę źródlaną ,chlor 0,1 miligrama na litr żaden inny środek nie jest tak skuteczny i całkowicie pewny dla zdrowia. Z tego co wiem to chloraminę stosuje się na samym końcu.

Podawałem jak pozbyć się chloru a nie chloraminy, nabe super to wytłumaczył.

woda wodzie nierówna pozdrawiam.:???:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Oddałam dzisiaj glonk i jutro robię restart.


Wczoraj byłam w sklepie w Malwi i kupiłam filtr wewnętrzny Aquael turbo 1500 z ceramiką, 20 kg wapnia filipińskiego na początek który dzisiaj wygotowałam, bakterie Bactozym do filtrów, uzdatniacz esklarin 500 ml oraz 1kg grysu kolarowego do filtra i wszystkie wkłady do tetry 1200 oprócz ceramiki ( tu dam grys ) i nie mieli gąbki i tak się zastanawiam, czy mogę użyć starych, a jak tak, to jak najlepiej je wyczyścić aby mieć pewność, że nic na nich szkodliwego nie zostało?

Mam jeszcze takie pytanka:

1. Ile wypiekać piach w piekarniku?

2.Czy dać cały grys kolarowy, czy pół z tego?

3.Czy deszczownicę lepiej mieć na bocznej czy na tylniej szybie ?

4.Filtr wewnętrzny skierować też na szybę czy lepiej żeby leciał prosto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to że miałaś pewne problemy w akwarium, to akurat gąbki wymieniłbym na nowe. Mogą być nawet jakieś no-name kupione w pierwszym lepszym zoologicznym.


Pozostałe pytania:

1. Piasek wystarczy dobrze wypłukać, jak na mój gust wypiekanie nie jest niezbędne.

2. Ja bym dał cały

3. Daj na boczną szybę, tuż poniżej lustra wody, ale wyloty skieruj pod skosem w górę. ładnie wówczas załamuje się lustro wody co eliminuje powstawanie filmu na powierzchni

4. Filtr wewnętrzny daj po drugiej stronie od wylotu biologa i skieruj wzdłuż dłuższego boku, lub na skos. Na początku poobserwuj jak wygląda cyrkulacja wody, ewentualnie można skorygować.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ewciu:p

jeszcze raz przeczytałem cały temat od początku -nie posłuchałaś naszych rad z tą chloraminą. Esklarin usuwa tylko chlor ale nie usuwa chloru w chloraminie no i 500 ml to jest na 2500 l wody więc wystarczy na następne 10 restartów bezpieczniejszy byłby AZOO CHLORINE & CHLORAMINE REMOVER szczególnie potem jak będziesz robiła podmiany wody na uruchomionym zbiorniku bo nie wiesz co masz w kranie. Reszta uważam super - rozumiem że gąbki są od tetry 1200 więc nie mogą być jakieś nowe no name po prostu wystarczy stare zagotować w garnku - jeśli coś tam było to nie ebola od razu zginie. Piach też w piekarniku wystarczy powyżej 100 C z 5 minut. Grysy, wapień filipiński i co tam masz pakuj ile wejdzie od razu wszystko do obiegu - czym większa powierzchnia dla bakterii tym lepiej. Jak ci wszystko ruszy za 3 tygodnie to wtedy sobie urządzisz z gustem zawsze będziesz mogła coś wyjąć niż surowe dokładać. Z 5 minut spuść wodę z miedzianych rur i napełniaj zbiornik wlej esklarin wg instrukcji i uruchom pompy, grzanie, zaaplikuj bakterie ustaw wszystkie parametry wody pH, twardość niech pochodzi trochę ma kręcić wodą w całym zbiorniku. Masz odkażony zbiornik bez ryb więc radzę uruchamiać bez ryb zawsze to bezpieczniejsze a masz 3 tygodnie zastanawiania się nad obsadą. Opis restartu podałem wcześniej tu masz identyczny proponowany przez Apisto poczytaj całość.

http://www.apisto.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=416:cykl-azotowy-w-akwarium&catid=10:warunki-w-akwarium&Itemid=15


trzeba stale kontrolować i uzupełniać wysoki poziom amoniaku NH3 to jest podstawa czyli jedzenie dla bakterii nitryfikacyjnych resztę już im dałaś.

powodzenia

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, chlor a chloramina to nie to samo. Pierwszego pozbędziesz się poprzez np.: napowietrzanie wody, chloraminę usuniesz chemicznie ( Seachem Prime ). Jednak jak użyjesz anty chloru na chloraminę może powstać amoniak który jest szkodliwy tak jak pisał eljot. :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wcisnął za przeproszeniem kit.

A czy idzie jakiś sprawdzić czy mam tą chloramine w wodzie?

Czy dobrze rozumiem, że jak będzie obecna i zastosuję zwykły uzdatniacz to gwałtownie wzrośnie mi amoniak?

Czy te gąbki rzeczywiście mogę wygotować i czym najlepiej szyby wyczyścić w środku akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.