Jump to content

Czym poziomować szafkę?


Recommended Posts

Witam wszystkich! Szukam kogoś kto ma własne doświadczenia w zastosowaniu do szafki pod akwarium nóżek seryjnie produkowanych przeznaczonych do "różnych" mebli. Aktualnie jestem na etapie budowy szafki pod akwarium 500 litrów i zastanawiam się nad zastosowaniem do tej szafki nóżek Wurtha (wybaczcie jeśli przekręciłem trochę nazwę producenta). W opisie produktu czytam, że nośność do 500 kg. Produkt wygląda dość solidnie, ale mam wątpliwości czy gwint (jednak z tworzywa sztucznego) wytrzyma obciążenie. Szafka ma wymiary 180 cm na 60 cm i jest niewysoka bo tylko 38 cm. Myślałem o zastosowaniu pod szafkę 8 szt takich nóżek. Z szacunkowego rachunku wynikałoby, że na jedną będzie około 100 kg obciążenia. Załączam fotografię nóżki. Będę wdzięczny za uwagi i ew. sugestie.

post-10108-14695715252557_thumb.jpg

post-10108-14695715254382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Heya


Ja mam tej firmy nóżki, kupowałem w Leroy Merlin i tak jak piszesz producent zapewnia, że obciążenie na jedną może wynieść 500kg. Mam je 8szt w komodzie na której stoi 375l gdzie swego czasu było ok 150kg kambula.


Mam je od około 5miechów i póki co wszystko jest ok pomimo, że stoją na panelach.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Cześć kolego;) Przede wszystkim zorientuj się, czy po postawieniu szafki na swoje miejsce trzeba ją będzie dużo poziomować. Ja powiem szczerze, że do takich plastikowych cudeniek nie mam zaufania. Kolega Jeffik pisze że takie ma założone i od 5 miesięcy nic się nie dzieje. W sumie 5 miesięcy to nie jest za długi okres, do tego jak by nie patrzeć baniak ciut mniejszy. Najlepiej było by gdyby, spód szafki był całkowicie płaski. W takiej sytuacji, jeżeli do poziomu dużo nie brakuje, jednym z lepszych sposobów na wypoziomowanie, jest ten sprzedany mi przez kolegę z naszego forum. Mianowicie podkładanie płyt kompaktowych, proste i skuteczne;) ale przy dużych różnicach raczej już nie polecane. Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Piszesz, że jesteś na etapie budowy szafki ale nie ma wzmianki z czego ta szafka. Czy sama płyta, czy może stelaż metalowy. Jeśli stelaż, to polecam dospawać nóżki ze śrub 12-stek z talerzowymi podkładkami przyspawanymi do łbów. Mam takich 10 u siebie przy wadze ok. 1tony. Pewniak.:P

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Po 2gim zdjęciu myślę, że kolega ma szafkę całą z płyt drewnianych. No chyba, że to tak ładnie obudowany stelaż ;)


robertj1 jeżeli jest tak jak myślę to możesz pomyśleć o prostokątnej konstrukcji z profili alu pod spód szafki, do której to możesz przyspawać nakrętki i użyć np. takich oto gotowych nóżek:


3668889049


Na alledrogo kosztują 1,40zł/szt i dałbym wtedy takich 10szt. Jeżeli nie masz ogromnej różnicy w poziomie to zrobiłbym jak radzi Luk. Te plastikowe nóżki jakoś do mnie nie przemawiają mimo, że u Krzycha (jeffik) spełniają swoją rolę.


jaro13 u siebie mam 8 nóg takich jak Twoje z tym, że na pręcie gwintowanym 10 (małe akwarium). Solidna konstrukcja i polecam też takie rozwiązanie.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i podzielenie się swoimi uwagami. Pomysł z płytami CD - niczego sobie, ale u mnie raczej nieprzydatny. Szafka jest z płyty/sklejki wodoodpornej. Problem polega na tym, że całość ma stać na wykładzinie dywanowej pod którą jest jeszcze piana superfloor. Chodzi się po tym super, ale pod dużym, punktowym ciężarem mocno się wgniata. Całość i tak ma stać na płycie z OSB lub ze sklejki położonej na podłodze, ale zastanawiam się czy mimo tego poziomy nie będą się zmieniać w miarę i w zależności od ułożenia kamieni w akwarium. Zastanawiam się też czy po prostu szafki nie położyć na podłodze bez żadnych nóg - szafka położona teraz w miejscu docelowym trzyma poziom, ale czy tak będzie po zalaniu zbiornika i ułożeniu kamieni? Może się okazać, że trzeba będzie trochę skorygować.

Uwagi posiadaczy zbiorników na dywanach mile widziane :) Pozdrawiam!

PS. dołączam fotki szafki w trakcie budowy.

post-10108-14695715267587_thumb.jpg

post-10108-14695715268306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kolego popieram zdanie nabe, że najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie tego bezpośrednio na podłodze. Jeżeli natomiast, byłby problem z otwieraniem drzwiczek, to proponuję pod spód szafki dać jeszcze jedną formatkę z płyty meblowej. Podniesie to trochę konstrukcję. I jeszcze jedno kolego pokombinuj może uda się coś zrobić z tym dywanem i postawić to bezpośrednio na podłodze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.