Jump to content

redukcja wymiana w akwa 240l


Recommended Posts

Witam

Dwa miesiące temu wpuściliśmy do naszego akwarium (panorama 240 (216) litrów) 10 szt. Pseudotropheus Saulowi. Ryby prawdopodobnie (wg zapewnień hodowcy) mają ok. 8 miesięcy. Najprawdopodobniej aż 8 z nich ma atrapy jajowe, a 3 spośród nich zaczęło się wybarwiać. Cała trójka posiada czarne zakończenie płetw grzbietowych i brzusznych oraz ciemniejsze pasy na czołach. Kilka kolejnych potencjalnych samców również posiada delikatne czarne brzegi płetw. W ostatnich dniach dwa największe samce zaczęły tańce wokół siebie połączone z przepychankami i podszczypywaniem. Wielkość ryb to mniej więcej 5-7 cm.

Drugim gatunkiem, wpuszczonym tydzień po Saulosi, był Melanochromis cyaneorhabdos - maingano. Wśród zakupionych 6 szt. wszystkie posiadają atrapy jajowe. Jeden z nich od samego początku został "szefem" stada. Jest ciemnogranatowy i robi porządek w całym akwarium. Drugi - różnie ładnie wybarwiony czasami wdaje się w przepychanki z "szefem". Pozostałe mają ubarwienie od niebieskiego do bladoniebieskiego i raczej schodzą obu rozbójnikom z drogi. Maigano różnią się wyraźnei wielkością: dwa najładniejsze SA największe - ok. 7 cm. Pozostałe mierzą od ok. 4,5 do 6 cm.

Ponieważ nastawialiśmy się na obsadę 3+7 (ewentualnie 2+6) Saulosi i 1+3 maingano trzeba chyba podjąć decyzje o wymianie/zakupie/redukcji. A może to za wcześnie?

Jakieś sugestie? Ile szt. Saulowi i maigano zostawić, a ile zakupić/wymienić biorąc pod uwagę, że nie wiadomo czy damy rade dobrać od razu samice?

Prosimy o podpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

JA bym poczekał bo atrapy nie są w tych gatunkach pewnym wyznacznikiem płci. Ewentualnie po tym jak uzyskacie pewność że u saulosi jest więcej niż 3 samce, można zredukować tą płeć i dorzucić młodych ryb. Ilość młodych powinna być zależna od ilości potencjalnych samic. U maingano na razie nie robiłbym nic. Nawet gdyby zostało 2+4 a samce się tolerowały to by było wręcz lepiej. Z czasem pokonanego samca moglibyście usunąć ... nie robiłbym u nich nic na silę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.