Skocz do zawartości

Sinice i PO4


lufa555

Rekomendowane odpowiedzi

W oczekiwaniu na test seachem no3 dzisiaj zrobiłem pomiar dwoma testami no3 jakie posiadam. Pierwszy to tetra no3 a drugi zoolek. Jak tetra zawsze mi pokazuje coś w okolicy 20mg\l, czy to przed czy po podmianie tak zoolek, który zawsze miał tendencje do zawyżania pokazał wynik między 0 a 5 z tendencją spadkową ku 0. Test wyszedł nieoczekiwanie mały, że go powtórzyłem i wynik wyszedł taki sam.

Tetra w mojej opinii jest zła ponieważ niemożliwością jest ciągły poziom no3 na poziomie 20mg/l.

Jeżeli zoolek się nie myli to zapewne mam przyczynę wystąpienia sinic.

Jutro zrobię weryfikacje testem seachem.

Wszystko możliwe, że no3 jest u mnie na niskim poziomie, ponieważ regularnie wymieniam wkłady mechaniczne na nowe, dno jest ładnie ogarnięte a warunki w akwarium wręcz sterylne. Wychodzi na no, że chyba aż nadto.

Kiedyś nawet wyczytałem gdzieś w jakimś mądrym artykule, że sinice dotykają zbyt czyste zbiorniki. Oczywiście większość patrzy i bada parametr no3 a po4 zostawia w tyle.


Zastanawiam się jeszcze czy mój matrix seachem w korpusie nie zamienił się po części deni. Przepływ jest dość mały, a producent podaje, że matrix może służyć jako biolog do nitryfikacji i deni. Wszystko zależy od przepływu.


Mam nadzieje, że jutro dotrze do mnie nowy test i zweryfikuje dwa, które posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy mój matrix seachem w korpusie nie zamienił się po części deni. Przepływ jest dość mały, a producent podaje, że matrix może służyć jako biolog do nitryfikacji i deni. Wszystko zależy od przepływu.



Dokładnie tak się może stać, ale przepływ poniżej 200l/h ! Właśnie na takiej zasadzie działa denitrate seachemu. Jest to matrix ale najzwyczajniej w świecie po prostu drobniejszy(przez co trudniej wodzie jest prze niego przepływać i w ten sposób tworzą się strefy beztlenowe w środku tej ceramiki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciąg dalszy walki z sinicami.

Byłem na urlopie 10 dni. Przez ten czas ryby nie były karmione. W akwarium wszystko ok poza sinicami. Spore skupiska przy przedniej szybie i trochę w jednym miejscu na piachu. Dziś rano zrobiłem z tym porządek czyli odessałem cały ten shit.


Parametry wody:

PO4- 0-0,05mg/l

NO3- 20mg/l ( test tetra i seachem )


Nie mam pojęcia co mam robić? Wody nie podmieniałem już 3 tygodnie.

Mam absrobent PO4 (phosguard seachem ) ale chyba już nie działa jak należy.


W sieci znalazłem produkt Femanga Algen Stop Spezial, podobno działa dobrze na sinice.

Tylko, że lanie chemii jakoś mi nie pasuje.

Na kuracje antybiotykiem na razie się nie piszę.

Jakieś rady?


Dodam, że nie zauważyłem aby puszczały jakieś bąble ( sinice podobno to czynią ). Zlepiają piasek jak wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj polałem moje rzekome sinice wodą utlenioną. Na kamieniach prawie mam pewność, że to glon zielony, po polaniu wodą żadnych reakcji. O dziwo to samo na piachu. Przecież nie ma glonów zielonych co rosną na piachu?


Dodam, że wczoraj zauważyłem przy czyszczeniu szyby jak ten kożuch się oderwał a samica saulosi zrobiła sobie z tego kuchnię :eek:

===============================================================================


Po potraktowaniu wodą utlenioną sinic na piasku widzę zwrot akcji. Sinice się nie rozwijają i znikają. Zastosowałem 100ml wody utlenionej w podłoże i bezpośrednio do wody ( 50/50 ).


Wyczytałem w sieci, że skuteczna dawka przy większej ilości to 100ml na każde 100l wody lane do słupa wody.

Przy cenie 1,20zł za butelkę 100ml to chyba najtańsza opcja w pozbyciu się tego dziadostwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kontynuuje dalej wątek o sinicach.

Nie mam więcej pomysłów jak pozbyć się tego dziadostwa.

W niedziele dałem nowy absorber fosforanów. Do tej pory fosfor utrzymywał się na poziomie 0,1mg/l max 0.2mg/l do azotu 20-25mg/l. Bardziej obrazowo:

PO4- 0,1- 0,2 mg/l

NO3- 20-25mg/l.

To nie jest jakaś plaga. Po prostu na piachu bardzo powoli sobie rosną w kilku miejscach.

Woda utleniona działa ale po paru dniach temat wraca. Teraz PO4 mam prawie zerowe. Test nie jest w stanie zmierzyć fosforu.

Mam sporo glonu zielonego na kamieniach, które tworzą tło. Nie chcę stosować erytro. Nie chcę lać żadnej chemii do zbiornika.

Nosz kurka jakim cudem sinice występują przy takim stosunku NO3 do PO4? Czy ktoś ma wiedzę na ten temat?


BTW, po zastosowaniu nowego absorbera Phosquard seachem woda zrobiła się krystaliczna jak w potoku górskim. Zeszło lekkie zażółcenie wody a patrząc na przestrzał przez akwarium można czytać książkę, która jest z drugiej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.