Jump to content

Filtracja narurowa zgrzewana-MAŁE FAQ


JEFFIK

Recommended Posts

X. Jak się montuje korpus z wkładem biologicznym? Montujemy zawsze odwrotnie do kierunku strzałek na korpusie. Zakładamy rurkę spasowaną na średnicę i długość korpusu i wiercimy od dołu odpowiednią ilość dziur. Mocując odwrotnie korpus woda idzie z góry rurką i wychodzi dołem prze wywiercone otwory tak aby wszystkie złoża miały cyrkulację wody.

Mała uwaga - nie przyjmowałbym tego jako pewnik. Przy stosowaniu puszek na złoża montujemy korpusy zgodnie z kierunkiem przepływu wody/zgodnie ze strzałkami.

Link to comment
Share on other sites

Witam


III. Jaka pompa do filtracji


Moim zdaniem najlepszą opcją "w tej chwili" jeśli chodzi o jakość/cena/wydajność są pompy grundfos Alpha2. Osławione są długą żywotnością i bardzo niskim poborem prądu.

Ja mam filtrację opartą na pompie 25-40 w baniaku 375l i sądzę, że ten litraż jest maximum jej możliwości filtracyjnych. Przy większych baniakach polecałbym większą.Alpha 2 - super pompa tu się zgodzę, jednak u mnie pracuje w 420l i daje radę.

Link to comment
Share on other sites

kilkakrotnie droższy i więcej miejsca zajmuje od reszty, złączki zawężają przeloty wew rur
Tu bym się nie do końca zgodził bo:

-dzięki temu że nie trzeba mieć tylu kolanek, zmniejsza się koszt (więc to kilkukrotnie to lekka przesada ;))

-jak wiadomo na kolankach sporo spada przepływ, więc może się okazać że bilans w rozbudowanych układach wyjdzie na zero ;)

- miejsca chyba zajmuje mniej, cieńsza średnica zewnętrzna rur i możliwość dowolnego ich wyginania ułatwia montaż na małej powierzchni (klejonych czy zgrzewanych za nic nie wcisnąłbym do mojej szafki :)).

Link to comment
Share on other sites

Dodam od siebie, że po dwóch latach użytkowania pompy 25-40 300l to max.

U mnie narurowiec to tylko mechanik (wata oveta-pompa- wkład sznurkowy 50m)

Dodatkowo wspomagam się cyrkulatorem jvp 101 i filtrem 650l/h(minikani)

Każdy ma inne ustawienie kamieni i dekoracji. Oczywiście każdy z Nas ma swoje pojęcie daje rade ;)

Link to comment
Share on other sites

Jw, z tym,że spokojnie ogarnia 700l akwarium. 2 równoległe gąbki+wata i do tego fbf. Oczywiście osobny cyrlkulator do zamiatania zgodnie ze wskazówkami zegara...poza tym fajne zestawienie :). To powinno trafić do FAQ. TRAFIŁO :)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję i cieszę się, że jest zainteresowanie tematem ze względu nawet na nowych naszych kolegów, którzy mają zamiar zbudować to "cudo";) Dla większości są to banalne pytania a czasem nawet aż za "prosto" napisane, ale chciałem to przedstawić tak jak ja bym to czytał będąc bardziej "zielonym" niż jestem:D


Pisząc post opierałem się jedynie na własnych doświadczeniach kilkudniowych.

Jak pisałem, że pompa nadaje się w granicach 300l to szczerze mówiąc sugerowałem się siłą wylotu wody która, jak to mówią u mnie na 3biegu pralki nie robi a jest porównywalna z aquael turbo 2000l:D


Aarset właśnie zapomniałem dopisać, że jest możliwość włożenia do niego puszki gdzie strzałki idą tak jak piszesz. Akurat tu sugerowałem ustawienie w moim przypadku.


Czy jest możliwość dopisywania do swojego tematu? chodzi bardziej o wzbogacenie tego o większą treść edukacyjną:D


Eljot hm nie wiem jak liczysz, że mniej kolanek pójdzie chyba że da się tak wygiąć tą rurkę, że nie trzeba ich stosować:D Ale nawet jak wygniesz to kolanko jest kolankiem i nie dosyć że to spowalnia to jeszcze mniejsza średnica rur w Alupexie.... chyba, że się mylę;)

Link to comment
Share on other sites

Jak pisałem, że pompa nadaje się w granicach 300l to szczerze mówiąc sugerowałem się siłą wylotu wody która, jak to mówią u mnie na 3biegu pralki nie robi a jest porównywalna z aquael turbo 2000lA jaki masz wylot ? Znaczy średnica ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przeniosłem do właściwego działu.  Drugi, zdublowany temat usunąłem. Jeśli pomylisz się w tytule to nie dubluj tematów, a edytuj go i masz możliwość poprawienia treści jak i samego tytułu. 
  • Witam mam młode Aulonocara Stuartgranti USISYA 3-4cm . Lecz wszystkie mają ubarwienie dorosłych samców. Niby były Karolinę karmą ma wybarwienie i samicę mają spłowieć . Czy jest to możliwe czy kupiłem po prostu 10 samców ? 
  • Super tak też myślałem , w takim razie narazie nie kupuje cyrkulatora. 
  • Hej  Akurat mam te same filtry w bardzo podobnym litrażu  u mnie jest to klasyczne 450l czyli 150x50x60cm. Wszyscy doradzali mi od razu falownik 5000l/h. Kupiłem, włożyłem, okazało się że robi taki prąd (bez względu na ustawienie), że młode ryby nie chciały pływać tylko stały jak pstrągi w potoku. Kupiłem mniejszy, 3000l/h. Ryby niby pływały, ale tak sobie pomyślałem po co mi ten falownik skoro i tak odchodów nie widać? Wyjąłem go więc z akwarium. Taki stan rzeczy trwał przez ponad pół roku. Ryby podrosły, zaczęły się pojawiać jakieś odchody w niektórych miejscach o mniejszej cyrkulacji więc włożyłem ten większy model i teraz raz na dzień włączam go na kwadrans, żeby ruszył czym trzeba i z głowy. Podejrzewam, że gdybym miał mniej zagruzowaną aranżację to obyłoby się beż falownika. Wniosek taki: wg mnie na początku w takim baniaku nie potrzebujesz żadnego cyrkulatora  
  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.