Jump to content

Pokrywa DIY do akwa 300 L


Guban88

Recommended Posts

Witam forumowiczów. Zgodnie z moimi zapowiedziami na początku jesieni miał powstać i powstaje właśnie nowy projekt 300 litowego akwa , który planuję zalać już w tym tygodniu - max na początku następnego. Na sam początek chcę wam przedstawić pokrywę własnej roboty.Pokrywa została wykonana z PCV spienionego w całości o jednej grubości 10 mm. Elementy jakie wykorzystałem do budowy pokrywy to:


500 x 100 x 10 - 2 szt.

1180 x 100 x 10 - 2 szt.

500 x 140 x 10 - 2 szt.

1220 x 140 x 10 - 2 szt.

1200 x 50 x 10 - 1 szt.

595 x 450 x 10 - 2 szt.

50 x 50 x 10 - 8 szt.

1180 x 40 x 10 - 3 szt. ( z tych kawałków miała powstać komora na różne okablowanie i zasilacze gdyby kiedyś naszła ochota na zmianę oświetlenia , ale w ostateczności zrezygnowałem z niej i wykorzystałem na inne elementy pokrywy).Do klejenia użyłem Cosmofen plus a do odtłuszczenia Cosmofen 20.


PCV:

2ms0uxe.jpg


Na samym początku zabrałem się za połączenie ze sobą elementów 1180 x 100 x 10 i 1220 x140 x 10 ze sobą oraz 500 x 100 x 10 i 500 x 140 x 10.


2aq2vq.jpg


2lmnqso.jpg


Do pomocy użyłem książek i pufy :D :


15wyu5v.jpg


Następnie już mając te 4 elementy musiałem je zacząć sklejać w jedną całość:


2cndit.jpg


2cn6y37.jpg


Jak widać jakiś poślizg w docinaniu nastąpił:


2cqh0nq.jpg


Ten wspornik na środku też z PCV jest tutaj tylko jak na razie do przytrzymania żeby nie zapadał się ten bok w dół.


2e2hrpv.jpg


A takich oto trójkątów użyłem do wklejenia od środka łącząc tym samym i wspierając ze sobą boki:


ivk2na.jpg


Tak wygląda przednia część od środka , ponieważ z tyłu dałem tylko od góry by od odłu mieć miejsce na otwory , którymi będą wychodzić węże od filtra i okablowanie.


263aogw.jpg


axjmsy.jpg


Tu już wspornik który będzie sklejony z bokami:


9tdcsn.jpg


qnlg90.jpg


rax076.jpg


Zawiasy które użyłem do otwierania i zamykania wieka:


sbr5tt.jpg


A tu takie wsporniki na których zamontowałem zawiasy. Miała tu iść przez całą długość pokrywy komora na osprzęt do oświetlenia jakbym kiedyś chciał zmienić je ale jednak odstąpiłem od tego i musiałem zastąpić ja takowymi wspornikami:


m7dzwg.jpg


29pz38m.jpg


Następnie nadszedł czas na oklejanie:


2cmt8hk.jpg


...zaginanie ,docinanie i tak o to czas minął i pokrywa oklejona..


tu mam przymiarkę wieka jednego i drugiego , oraz nie całą koronę pokrywy oklejoną:


20r2vzm.jpg


A tu już zdjęcia finału , w sumie nie do końca bo zostały takie detale jak zamontowanie oświetlenia nocnego i dziennego, uszczelki na około pokrywy żeby to sobie pyski za dużego bałaganu nie robiły.Muszę jeszcze zamówić podnośniki do wieka. Tylko nie wiem jakie może mi coś doradzicie. Na wieku będzie naświetlacz led dodatkowo także jakiś co by sobie z tym poradził. 40 N będzie ok ? Bo widziałem nawet 30 N na sklepach.


zj9p3o.jpg


e0k89.jpg


14abdeh.jpg


33o7jh0.jpg


21n4mdu.jpg


264i45f.jpg


2em3e6b.jpg


2v1k87b.jpg


28pn9u.jpg


wszelkie uwagi jak i komentarze mile widziane :)[102] Malawi

 • Dziękuję 3
Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajna relacja kolego, pogratulować ;)

Ja też niedługo startuje z nowym akwarium 300l i też będę kleił pokrywę z pcv. Mam już za sobą budowę pokrywy na moją 112 i nawet wyszło spoko.


Jakie mam uwagi do Twojego projektu. Hmm... chyba aby jedną. Nie myślałeś aby wieko było z jednego kawałka pcv, wówczas łatwiej było by zamontować siłowniki. Chyba, że chcesz zamontować dwa po bokach ale nie wiem czy to będzie dobrze funkcjonowało? Zastanawiam się też czy nie zacząć oklejać pcv jeszcze przed poskładaniem w całość? Zobaczymy wyjdzie w praniu.


Pozdrawiam i czekam jeszcze na kilka zdjęć.

Link to comment
Share on other sites

Zostało mi jeszcze trochę okleiny ,jak jej nie wykorzystam na nic może od środka ją okleję.

A co do funkcjonalności to racja. Wystarczy otworzyć wieko i można robić praktycznie wszystko bez zdejmowania jej :) Wolałem dwa wieka by uniknąć jakichkolwiek wygięć podczas otwierania. No zobaczymy jak będzie pracować kupie najsłabsze podnośniki jakie są.[102] Malawi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przeniosłem do właściwego działu.  Drugi, zdublowany temat usunąłem. Jeśli pomylisz się w tytule to nie dubluj tematów, a edytuj go i masz możliwość poprawienia treści jak i samego tytułu. 
  • Witam mam młode Aulonocara Stuartgranti USISYA 3-4cm . Lecz wszystkie mają ubarwienie dorosłych samców. Niby były Karolinę karmą ma wybarwienie i samicę mają spłowieć . Czy jest to możliwe czy kupiłem po prostu 10 samców ? 
  • Super tak też myślałem , w takim razie narazie nie kupuje cyrkulatora. 
  • Hej  Akurat mam te same filtry w bardzo podobnym litrażu  u mnie jest to klasyczne 450l czyli 150x50x60cm. Wszyscy doradzali mi od razu falownik 5000l/h. Kupiłem, włożyłem, okazało się że robi taki prąd (bez względu na ustawienie), że młode ryby nie chciały pływać tylko stały jak pstrągi w potoku. Kupiłem mniejszy, 3000l/h. Ryby niby pływały, ale tak sobie pomyślałem po co mi ten falownik skoro i tak odchodów nie widać? Wyjąłem go więc z akwarium. Taki stan rzeczy trwał przez ponad pół roku. Ryby podrosły, zaczęły się pojawiać jakieś odchody w niektórych miejscach o mniejszej cyrkulacji więc włożyłem ten większy model i teraz raz na dzień włączam go na kwadrans, żeby ruszył czym trzeba i z głowy. Podejrzewam, że gdybym miał mniej zagruzowaną aranżację to obyłoby się beż falownika. Wniosek taki: wg mnie na początku w takim baniaku nie potrzebujesz żadnego cyrkulatora  
  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.