Jump to content

Żwir koralowy vs. piasek koralowy

Guban88

Recommended Posts

Witam wszystkich. Tak jak w temacie chciałbym poznać wasze opinię co do podłoża. Planuję dać do mojej 300 jakieś z tych dwóch.Bardziej przemawia za mną piasek ale jak było by u was?

http://www.akwarystyczny24.pl/piasek-koralowy-wapienny-1kg-naturalne-podloze-do-akwarium-morskiego-tanganika-malawi-p-1557.html

czy

http://www.akwarystyczny24.pl/zwir-koralowy-1kg-08-12mm-doskonale-podloze-do-akwarium-z-pielegnicami-afrykanskimi-p-1627.html

[102] Malawi

Kilka lat temu wydałem kilkaset złotych na drobny żwirek koralowy.

Pozytywny wpływ żwirku koralowego na parametry wody jest przeceniany.

Ryby kopią w nim tak jak w piasku.

Myślę, że rybom jest wszystko jedno czy piasek, czy drobny żwirek koralowy (chyba, że są grzebaczami (np. aulonocary i lethrinopsy) i potrzebują go przesiewać przez skrzela).

Ale mi nie jest wszystko jedno - piasek, który mam w drugim akwarium jest dużo ładniejszy!!

IMHO kupowanie żwirku koralowego jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Byłem zwolennikiem żwiru ( nie koralowego ), łatwiej mi się go czyściło i chyba byłem też do niego przyzwyczajony i ... przeszedłem na piasek, poczatkowo w każdym ze zbiorników miałem inne dno. Zachowanie ryb zarówno terytorialnych Mbuna jak i non - Mbuna które lubią poszukać tam karmy jest zdecydowanie inne. Wydaje mi się a wręcz mam pewność, ze jednak rybom nie jest wszystko jedno. W żwirze ryby kopią ale idzie im to gorzej i czynią to po to aby coś zbudować w piasku przed tarłem. Piasek to zupełnie inna sytuacja poza Copadichromisami grzebią tam jak kury i wg mnie fajnie to wygląda. Foty między innymi Pereza pokazują jak fajnie ryby z grupy Mbuna potrafią po przesiewać i pokopać. Słowem piasek i to drobny to super rozwiązanie. Przeciwko żwirowi koralowemu przemawia też to, ze lubi przyczernieć i wtedy wygląda fatalnie ... słowem już nigdy nie będę miał żwiru w baniaku z pyskami ;).