Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi - 200l


Rosalka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich akwarystów.

Jesienią planuję założyć moje pierwsze poważne akwarium. Kompromis między estetyką i wygodą to w moim przypadku biotop Malawi. Zanim wydam górę pieniędzy i - co ważniejsze - wezmę odpowiedzialność za żywe stworzenia, chciałabym skonfrontować to, co zaplanowałam z doświadczeniem hodowców. Chcę podkreślić, że wszystko, co wiem na temat Malawi i co zaplanowałam sobie dla mojego zbiornika, wynika z kilku tygodni przeczesywania Internetu - główenie forów i blogów. Nigdy nie rozmawiałam z żadnym hodowcą, nie widziałam też jeszcze zbiornika Malawi na żywo. Oczywiście, przed zakupami zamierzam nadrobić te zaległości, ale już teraz chciałabym mieć wszystko poukładane, żeby później nie podejmować żadnych decyzji „na wariata”.

Oto mój planowany zbiorniczek:

1. akwarium 200l (długość 100 cm)

2. obsada: Pseudotropheus saulosi 2+6, Iodotropheus sprengerae 1+3

3. filtracja: biolog - JBL Greenline e901, mechanik - Aqua Medic PF-1000; zastanawiam się też nad prefiltrem narurowym do filtra biologicznego, ale z tego, co udało mi się ustalić taki prefiltr trzeba sobie zbudować samodzielnie, więc tę decyzję odkładam aż do momentu, kiedy będę miała w rękach cały sprzęt i zobaczę, co i jak.

4. pokrywa: aluminiowa Zoolight (http://www.zoolight.pl/product-pol-6-POKRYWA-ALUMINIOWA-CZARNA-100x40.html)

5. oświetlenie: jedna świetlówka T5 39W – NARVA T5 NATURE SUPERB 8000K

lub dwie (niezależnie włączane) – HAGEN POWER-GLO i AQUAMEDIC PLANT GROW

6. estetyka: piasek kwarcowy, serpentynit, tło czarne (okleina zewnętrzna na trzech ścianach)

7. rośliny: na pewno trochę nurzańca (może jeszcze coś, jeżeli poczucie estetyki na nurzańcu nie pozwoli poprzestać, ale z zielonym raczej skromnie)

Proszę o komentarz i odpowiedź na pytania, na które nie znalazłam satysfakcjonującej odpowiedzi:

a) Czy jest możliwe, że pokrywa i filtr (zwłaszcza zewnętrzny) nie będą do siebie fizycznie pasowały?

B) Bardziej podobają mi się akwaria nie prześwietlone i światło bardziej zbliżone do naturalnego niż jaskrawy niebieski. Czy jedna świetlówka (NARVA T5 NATURE SUPERB 8000K) wystarczy roślinom i rybom? Czy ktoś ma takie światło i może wypowiedzieć się na temat tego, czy daje ono ładny efekt w Malawi?

c) Czy na pokrywie, którą wybrałam (lub pod nią), da się zamontować (bez bardzo inwazyjnych przeróbek czegokolwiek) karmnik elektroniczny tak, żeby spełniał on dobrze swoją funkcję?

d) Czy z taką obsadą, jaką sobie wymyśliłam, mój zbiornik nie będzie przerybiony?

e) Szkieł jakich firm należy się wystrzegać? (Wyczytałam niedobre rzeczy np. o Wromaku.)

f) Zależy mi na tym, żeby do akwarium włożyć jak najmniej sprzętu. Czy można by – przy uzyskaniu sensownego efektu – zastosować mocniejszy filtr zewnętrzny z prefiltrem narurowym i jakiś mniejszy (dyskretniejszy) filtr wewnętrzny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Akwarium może być ale rozważ zbiornik 120x40 x 50 cm daje ono wiele większe możliwości w komponowaniu obsad.

2) Obasada do 200ki OK

3) filtracja może być ale ja bym nie dawał wewnętrznego a zamiast niego drugi kubełek wypełniony jak mechanik i traktowany jako mechanik

4) Pokrywa OK

5) oświetlenie za słabe na rośliny jeśli ma to być 1 rura przynajmniej te 78 W powinnaś mieć. Power glo z tyłu i NARVA T5 NATURE SUPER z przodu b wygląda super będzie wyglądać super

6) jeśli estetycznie ;) okleisz szyby i ładnie ułożysz kamienie to estetyka OK

7) jeśli dasz silniejsze światło tzn dwie rury i troszeczkę nawieziesz wodę to nurzaniec ma szanse się utrzymać ale czy będzie ładny ... no cóż u mnie nigdy nie był ładny ;)


ODP

ad1)

Mogą nie pasować ale raczej nie przy aluminiowych pokrywach tam masz otwory z tyłu przez które przepychasz rury


ad2

Tak jak wyżej pisałem nie wystarczy dla roślin, dla ryb od biedy ale na prawdę układ nature z przodu i niebieskie nie prześwietlające ryb a wspomagające kolor niebieski power glo to najlepszy układ dla żołtych i niebieskich ryb, rdzawe samce lepiej wypadają wg mnie z silniejszym światłem na przodzie ale więcej zysku będziesz miała stosując układ nature/power


ad3

nigdy nie stosowałem karmnika wiec nie pomogę ;)


ad4

hmm ja miałem szkło Wromaka i nie narzekałem


ad5

tak jak już wyżej sygnalizowałem najlepszy ale i drogi układ to dwa kubełki

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Harisimi, po Twoim poście wnioskuję, że jestem na dobrym tropie :) Filtr zewnętrzny w roli mechanika byłby świetnym rozwiązaniem z punktu widzenia estetyki ale martwi mnie to, że każdy wątek poświęcony filtracji mechanicznej za pomocą kubełka kończy się siarczystą krytyką. Gdybym miała zastosować dwa kubełki, to jakie poleciłbyś do mojego litrażu? Niestety, akwarium nie może być większe, ponieważ mam od dawna przewidziane miejsce na zbiornik nie dłuższy niż 100 cm - z jednej strony mam ścianę, z drugiej - szafę typu Komandor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego siarczystą krytyką ... ot są zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania ja stosowałem je w okresie od 1994 roku do postawiania obecnej wanienki. Np w 240 miałem Fluvala 304 i Eheima 2213 w 450 tce Fluvala 404 i Eheima 2213 i wszystko było super. Do Twojego baniaka dałbym np JBL Greenline e901 jako biolog i JBL CRISTALPROFI e700 jako mechanik. Biologa zasypujesz dodatkowo grysem i w sumie zmniejszasz przepływ a w mechaniku zostawiasz gąbkę oraz dodajesz watę, w najniższym koszyku możesz zostawić z pół koszyka ceramiki bo zawsze to taki biologiczny bufor bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że kubełek w funkcji filtra mechanicznego ma jednak więcej przeciwników niż zwolenników, ale nie ukrywam, że Twój głos w tej kwestii jest dla mnie pewnym pocieszeniem. Bardzo mi zależy, żeby nie zagracić akwarium, bo estetyka jest dla mnie prawie najważniejsza (zaraz po jakości życia zwierząt). Na forach pisze się o tym, że częste otwieranie kubełka jest niewygodne i sprzyja jego rozszczelnieniu. Często zdarza mi się wyjeżdżać na dwa-trzy dni i nie chciałabym żyć w strachu, że zaleję sąsiadów... A co z prefiltrem narurowym dla biologa w takim układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miała 2 kubły to prefiltr narurowy byłby nie potrzebny miałabyś na pewno wystarczająca filtracje mechaniczną.


Drugim rozwiązaniem mogłoby być wyeliminowanie optwierania baniaka w systemie takiego prefiltra ale na pewno nie pomogę ci w tym projekcie bo nie mam pojęcia jak takie coś zachowa się w praktyce. Zapewne prefiltr narurowy bardzo mocno zmniejszy przepływ w kuble i wyeliminuje odpowiedni strumień wody czyli ruch w baniaku a robienie na jednym kuble prefiltra a z drugiego mechanika to juz chyba przesada. Kubełek biologiczny czysciłem w zalezności od jego wielkości co 4-6 miesięcy a mechaniczny co 2-3. Miałem problemy z rozszczelnieniem tylko teraz właśnie w JBL ale w Klubie akwarystyki, gdzie pracuje jako biolog i jest czyszczony co 4-5 miesięcy. Na pewno więc nie jest to kwestioa czestszego rozszczelniania. Pod względem szczelnosci najlepiej wspominam Eheimy bo były niezawodne. Nie wiem jak teraz ale kiedyś był to mercedes wśród filtrów ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro jesteśmy przy temacie filtrów dopytam jeszcze o jedną rzecz. Czy nie sprawdziłby się zamiast filtra wewnętrznego (albo osobnego kubełka w funkcji mechanika) taki kubełkowy prefiltr jak np. ten:

FILTR PRZEPŁYWOWY / PREFILTR _____ 16/22mm (3514361303) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/35/14/36/13/3514361303@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@35/14/36/13@@AMEPARAM@@3514361303

wypełniony gąbką i podłączony do biologa o większej mocy?


Czy ktoś stosował takie rozwiązanie w praktyce w akwarium podobnym do tego, które planuję mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest do osoby która takie coś miała ;) ... mi osobiście wydaje się, że to zbyt mocno osłabiłoby przepływ a więc skasowało strumień wody pozbawiając kubełek waloru filtra mechanicznego. Różnice pomiędzy modelami są niewielkie no chyba że zastosowałabyś jakiegos super silnego monstera typu Fluval FX ale to ani taniej ani sensowniej. IMHO albo wiec tradycyjny ukłąd z saturatorem ( czytaj filtr wewnętrzny ;) ) albo 2 kubły bez jakichkolwiek prefiltrów. Może pomyśl o eheimie classicu jako mechaniku on na prawdę nie przecieknie chyba że pęknie. jedyną jego wada jest odpowietrzanie po czyszczeniu ale jak sie nabierze wprawy to idzie jak burza ;)


No chyba, że zrezygnujesz z kubełków i sama lub przy pomocy hydraulika stworzysz instalacje narurową z FBF ale o tą pytaj kogoś innego w dziale Woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.