Jump to content

Prośba o pomoc w podjęciu decyzji


akwa240l

Recommended Posts

Witam

Około tygodnia temu, w założonym 09.08.2013r. akwarium, pojawił się na kamieniach oraz tle okrzemek. "Uspokojony" przeczytanymi na forum informacjami postanowiliśmy "przeczekać" jego inwazję. Dziś zauważyliśmy, że na kamieniach oprócz okrzemka pojawił się inny rodzaj glonów. Przeszukując forum natrafiliśmy na kilka wątków dotyczących szantrasji. Nie mamy jednak pewności, czy to ten glon, czy jest to tylko jakaś "mutacja" okrzemka.A może jest to jeszcze coś innego? Prosimy o pomoc w identyfikacji i ewentualne radu dotyczące dalszego postępowania.

Akwarium panoramiczne 120x40x50, filtracja - dwa kubełki Tetra Tec TX 700, falownik JVP-101, oświetlenie 2x30W Sylvania Aquastar i Sylvania Gro-lux świecące codziennie od 15:00 do 22:00. Obsada: 10 szt. Pseudotropheus saulosi (4-5cm) oraz 6 szt. Melanochromis cyaneorhabdos (2,5-6cm). Parametry mierzone testami kropelkowymi JBL (trzymają się od początku na stałym poziomie): PH = 7,9, KH = 10, GH = 15, NO2 <0,01, NO - kolor pomiędzy 40 a 80 /kolorystyka bliższa 40/, NH4 <0,05.

Poniżej kilka zdjęć okrzemka sprzed tygodnia (1 i 3) i z dzisiaj (2, 4, 5, 6 i 7):

1.

_P8296870.jpg

2.

_P9036901.jpg

3.

_P8306880.jpg

4.

_P9036912.jpg

5.

_P9036909.jpg

6.

_P9036908a.jpg

7.

_P9036908.jpg


Z góry dziękujemy za pomoc

K&D

Link to comment
Share on other sites

Kolego to jest najprawdopodobniej szantrasja. Mam takie na kamieniach i nic z nimi nie robię. Ryby pięknie skubią te glony. Poza tym pięknie falują w prądzie wody i wygląda to całkiem nieźle. Ja na Twoim miejscu poczekał bym i nic nie robił. Zapewne to nie ostatni glon jaki pojawi się w Twoim akwarium. U mnie też mam okrzemki i szantrasje. Tam gdzie szantrasja opanowała cały kamień okrzemek ustąpił. Nie pozostaje Ci nic innego jak cierpliwość.

Chyba, że nie chcesz mieć glona w akwarium to wtedy długa walka bo szantrasji tak łatwo się nie pozbędziesz.

Na forach roślinnych używają do walki z krasnorostami węgla w płynie. Nie wpływa na parametry wody, nie obniża pH a idealnie zwalcza te glony. Tylko dawkowanie musi być większe lub bezpośrednio na glon ze strzykawki. Przedawkowanie węgla w płynie nie wpływa ujemnie na ryby w akwariach roślinnych z racji, że większość tego aldehydu pobierana jest przez rośliny. W akwarium malawi przedawkowanie może odbić się na rybach choć ja tego nie testowałem. Taka kuracja może potrwać do 14 dni codziennego dawkowania węgla bezpośrednio w glon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przeniosłem do właściwego działu.  Drugi, zdublowany temat usunąłem. Jeśli pomylisz się w tytule to nie dubluj tematów, a edytuj go i masz możliwość poprawienia treści jak i samego tytułu. 
  • Witam mam młode Aulonocara Stuartgranti USISYA 3-4cm . Lecz wszystkie mają ubarwienie dorosłych samców. Niby były Karolinę karmą ma wybarwienie i samicę mają spłowieć . Czy jest to możliwe czy kupiłem po prostu 10 samców ? 
  • Super tak też myślałem , w takim razie narazie nie kupuje cyrkulatora. 
  • Hej  Akurat mam te same filtry w bardzo podobnym litrażu  u mnie jest to klasyczne 450l czyli 150x50x60cm. Wszyscy doradzali mi od razu falownik 5000l/h. Kupiłem, włożyłem, okazało się że robi taki prąd (bez względu na ustawienie), że młode ryby nie chciały pływać tylko stały jak pstrągi w potoku. Kupiłem mniejszy, 3000l/h. Ryby niby pływały, ale tak sobie pomyślałem po co mi ten falownik skoro i tak odchodów nie widać? Wyjąłem go więc z akwarium. Taki stan rzeczy trwał przez ponad pół roku. Ryby podrosły, zaczęły się pojawiać jakieś odchody w niektórych miejscach o mniejszej cyrkulacji więc włożyłem ten większy model i teraz raz na dzień włączam go na kwadrans, żeby ruszył czym trzeba i z głowy. Podejrzewam, że gdybym miał mniej zagruzowaną aranżację to obyłoby się beż falownika. Wniosek taki: wg mnie na początku w takim baniaku nie potrzebujesz żadnego cyrkulatora  
  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.