Skocz do zawartości

obsada 450l.


adi19790

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli miałbym wybierać miedzy mapanga a mbamba, wolałbym zakupić mpange.

Hari co do red-red Ob to zmienia postać rzeczy.

Adi 19790 w pierwszym poście napisałeś że chcesz dwa gatunki nieterytorialne. Podałem trzy gatunki takowe. Red red raczej do takich nie należy a i mpanga nie należy do potulnych baranków. Musisz po prostu się określić czy chcesz ładne ryby czy mniej agresywne lub nieterytorialne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zostanie mi pewnie w akwarium z gatunku maingano jeden samiec chyba że będą miały mniejszy temperament.Myślę że obsady które mi zaproponowaliście będą dobre i ryby nie będą zdominowane,dlatego piszę tutaj na forum.Patrząc na doświadczenie harasimi można mu zaufać w ciemno i posłuchać jego rad.Mówiąc że chcę dwa gatunki mniej agresywne po prostu myślałem że inaczej nie można.Jeszcze się nie zdecydowałem co zrobię,może po prostu do tego co mam dodam Acei.Ważne żeby ryby nie były zdominowane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku ja z pełna świadomością podaje zarówno estherae jak i mpange jako ryby nieterytorialne. Nie są to gatunki takie jak socolofi, saulosi czy magunga. Co do ich agresji zarówno estherae jak i elongatusy uważam za ryby relatywnie łagodne. Jako najagresywniejsze z tej trójki uważam mbamby ale i im daleko do agresji tych najagresywniejszych. Wszystkie te gatunki miałem bądź u siebie bądź w zaprzyjaźnionych zbiornikach wielosamcowo. Dodatkowym atutem tych ryb jest również to, że są oderwane od substratu. Nie promuje acei ze wzgledu na to, że ta ryba nigdy mi się nie podobała ale obiektywnie pisze, że nie jest zły wyborem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat red-reda mam całkowicie inne zdanie jest to opisane w wątku który założyłem i kilku hodowców się wypowiedziało na temat "reda". Z wypowiedzie w większości wynika że to jednak ryba agresywna. Mpangi nie miałem ale obserwowałem i obserwuje ją w znajomego akwarium. I uważam że jak każdy elongatus oprócz neon spota ma zadatki na małego kilera. Ale tak to jest co kraj to obyczaj i tak samo jest z hodowcami. Każdy ma inne doświadczenia.

Ps

Red red mi osobiście się nie podoba i dlatego też mało go polecam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem agresywnego red reda ( choć polecam OB, których widziałem mniej ) jednak uważam, że w większości przypadków powoduje to zbyt mały zbiornik. Stanowił on jednak około 5% spotkanych przeze mnie samców więc tutaj Sławek nie dojdziemy do wspólnej oceny ;). Esterki to takie silne krowy o dużej wierze w swoją siłę ale nie do końca ją prezentujące ... IMHO of kors ;). Miałem 4 gatunki elongatusów ( neon spot, luhuchi - w tym odłów, mpanga i ornatus ) i zupełnie nie rozumiem skąd biorą się opinie o ich agresji. Tutaj także będę obstawał przy swoim, poza tym tak smukła i nie duża ryba jak mpanga jest zbyt delikatna aby była kilerem choćby nawet chciała ;). Dlatego biorę pełną odpowiedzialność za te dwa gatunki jako nieterytorialne ;) i co najwyżej średnioagresywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek myślę że trochę generalizujesz.

Tak masz racje nie zgodzimy się bo mamy inne doświadczenie a w/w rybami



Trudno by było abym się zgodził z Toba a Ty ze mną skoro mamy tak skrajnie inne doświadczenia, ja określając estherae jako rybę łagodną opieram się na swoich choć podkreślam, że istnieją inne doświadczenia z tym gatunkiem. Ze względu na jej popularność jest to jednak jeden z najczęściej spotykanych przeze mnie gatunków i nawet jutro mógłbym pojechać i w 3 zbiornikach sfocic wielosamcowość bo jest aktualna i trwa latami ( zbiorniki 150,160 i 200 cm ). Jednak dalsza dyskusja mija się z celem bo i tak jeden drugiego nie przekona ;).

-- dołączony post:

A co myślicie o próbie wielosamcowej dwóch gatunków w 450-tce?

melanochromis cyaneorhabdos "maingano" 3-8

msobo magunga 3-6




Próbę zawsze możesz podjąć i może się udać choć daje temu mniejsze niż większe szanse. Po prostu podejmij próbę a jak zostanie Ci 1 na 6 i 1 na 8 to pomyślisz o zmianach, korygując obsadę. Dla mnie zbyt monotonna obsada i ten trzeci gatunek to mus ;). Jednak ja to ja :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adi19790 -

Obsady 160X60X60


I. Mbuna:

Na podstawie własnych doświadczeń i przemyśleń:

- Metriaclima sp."msobo" Magunga 3+8

- Melanochromis cyaneorhabdos Maingano 3+5

Warunki wielosamcowości i „dziania się” w górnej partii zbiornika: dobrze wyrzeźbione tło 3D, wskazane wysokie rośliny i jakiś sprzęt wewnątrz akwarium (filtr i grzałka). Dla tych co lubią, by się coś działo, było kolorowo a nie pstrokato (przy nadmiarze gatunków), a nie mają uczulenia na sprzęt wewnątrz akwarium, obsada mbuna moim zdaniem idealna.


Twoje akwarium jest trochę mniejsze, ale conajmniej jeden gatunek utrzyma się kilkusamcowo. Jeżeli w przypadku drugiego by się nie udało, to można uzupełnić obsadę o trzeci gatunek. Ale spróbować naprawdę warto! Warunek wielosamcowości (zagracenie zbiornika kryjówkami) - potraktuj jako nieprzekraczalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno by było abym się zgodził z Toba a Ty ze mną skoro mamy tak skrajnie inne doświadczenia, ja określając estherae jako rybę łagodną opieram się na swoich choć podkreślam, że istnieją inne doświadczenia z tym gatunkiem

Nie wiem czy zauwaażyłeś że to nie tylko moje doświadczenie że red red jest pysiem agresywnym. Zgadzam się z Tobą ani Ty mnie nie przekonasz ani ja Ciebie.


Adi19790 sam musisz zdecydować co lepiej będzie pasowało i sam musisz się przekonać co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.