Jump to content

Co zostawić?


Recommended Posts

Niedawno przygarnąłem 240litrów z zupą z której pozbyłem sie juz Hongi 1+3, Flavusa 1+2, Socolofi 1+2 i samca Venustusa.

Zostały jeszcze:


Metriaclima estherae Red-Red 1+3

Psedotropheus Pulpican 1+1

Pseudotropheus Membe Deep 1+3

Pseudotropheus Elogantus Mpanga 3+2/4+1 (maluchy jeszcze, dopiero zaczynaja sie wybarwiac)


Chciałbym zostawić M. Deep i P.Elogantus Mpanga, co ciekawego mogę do nich ewetualnie dołożyć?

Link to comment
Share on other sites

Sławek samice membe mają daleko do żółci yello (doskonale o tym wiesz ;)) a maingano to podobny terytorialista jak pozostałe i IMHO w 240l może być za ciasno. Samiec membe bez rewiru i nie wybarwiony to paskudna ryba ;).

Link to comment
Share on other sites

Tak to jest jak faceci zaczynają rozmawiać o kolorach :-). Eljot niech i tak bedzie co do tego żółtego

Będziesz musiał troszkę pogodzić dietę 60 % zielska i 40 % mięcho.

Ale z tym to już całkowicie się nie zgodzę aby yellowa karmić 60%rośliny a 40% mieska, to już trochę hadrcorowe jest.

Sam dobrze wiesz że samczyk Membe Deep jest tak zawzięty że zawsze znajdzie sobie kawałek rewiru. A tym bardziej gdzie powierzchnia dna jest 120x40

Link to comment
Share on other sites

Akurat mój samczyk był dupa i przeganiał go zarówno chewere jak i fryeri, jedynie mniejszy i nie terytorialny perlmut schodził mu z drogi. Odnośnie yellow to ta ryba jest dość eleastyczna (raczej odłowu i f1 nie dostanie) i na takiej diecie nie zmarnieje, większa proporcja mięcha spowoduje że membki i mpangi będą okrąglutkie:) Miałem wszystkie te gatunki i wiem co piszę, fakt mpangę przez przypadek i krótko ale mam bardziej mięsożernego chewere i to dość długo.

-- dołączony post:

Sam dobrze wiesz że samczyk Membe Deep jest tak zawzięty że zawsze znajdzie sobie kawałek rewiru

Akurat mój samczyk był dupa i przeganiał go zarówno chewere jak i fryeri, jedynie mniejszy i nie terytorialny perlmut schodził mu z drogi. Odnośnie yellow to ta ryba jest dość eleastyczna (raczej odłowu i f1 nie dostanie) i na takiej diecie nie zmarnieje, większa proporcja mięcha spowoduje że membki i mpangi będą okrąglutkie Miałem wszystkie te gatunki i wiem co piszę, fakt mpangę przez przypadek i krótko ale mam bardziej mięsożernego chewere i to dość długo.

Link to comment
Share on other sites

Yellow`a nie chcę.

Co powiecie na:


Membe Deep 2+4/5

Elogantus Mpanga ?+? (te co pływają, nie wiem jaki dokładnie będzie układ, ale docelowo chciałbym 1/2+3/5

Maingano hmm, ale czy nie będzie za "niebiesko" ?

Co jeszcze można ewentualnie dołożyć?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tylko pytanie jak taki komin obsługiwać  U mnie po obu stronach są szyby, ale z jednej strony szyba jest o metr krótsza więc w tym rogu może być duży komin. Zrobię chyba podłogę pod akwarium bez wylewki. Dopytam się jeszcze szpeców jak oni to widzą. Zamiast ogrzewać podłogę, to zrobię sobie wężownice w komorze sumpa, zaoszczędzę 10cm i wtedy sump mógłby mieć 35-40cm i będzie do wszystkiego sensowny dostęp. Muszę sobie zaprojektować tego sumpa i policzyć ile zmieści się tam mediów. Jeżeli filtracja miałby być w kominie, to bez jakiegoś okna rewizyjnego nie ma opcji, bo jak coś w tracie się uszkodzi i nie będzie do tego dostępu, to będzie poważny problem.
  • Widać to dobrze po aktywności forumowej 2-3 lata wstecz. No i ciekawe, o ile finalnie większe będą rachunki za prąd od lipca, to będzie też ważny czynnik. Obyś miał rację.
  • Kilka myśli z rana.... Spiętrzenie na grzebieniu (powierzchnia spływu bez zębów) możesz oszacować tutaj: http://irrigation.wsu.edu/Content/Calculators/Water-Measurements/Rectangular-Contracted-Weir.php Grzebień można wyciąć laserem z pcv - u mnie jest 2mm ząb, 5 mm przerwy (żeby zmniejszyć spiętrzenie, firmowe bardziej podnoszą wodę). Aby uzyskać 4x przepływ (8000 l netto)x 4razy/h potrzeba przy takim grzebieniu i spiętrzeniu 2 cm...   231 cm bieżących grzebienia ! To komin narożny 115 na 115 cm. Zmieści się do niego kilka x więcej  medium niż do całego sumpa... Dla spiętrzenia  3 cm ... to komin 45x45 cm.... Jakieś 250 litrów mediów w kominie. (K1?).. tyle co wejdzie do sumpa uwzględniając spadki i rezerwę w komorze pompy na spływ i start po spływie, gdy poleci do kanalizacji. Nad sumpem musi być przestrzeń żeby wcisnąć pompę. Mniej potrzeba przy pompie na zewnątrz. Przepływ przez filtr warunkuje maksymalną skuteczność filtracji....
  • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
  • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
  • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
  • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
  • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
  • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
  • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.