Jump to content

Filtr narurowy do akwarium 300L Projekt.


Recommended Posts

Witam,

Koledzy ponieważ domknąłem już temat stelaża do mojego nowego akwarium, przyszedł czas na pomyślenie o dobrej filtracji. Zależy mi na tym aby nic poza grzałką nie wrzucać do akwarium, dlatego też wybór padł na filtr narurowy. Jednak na etapie jego planowania pojawił się bardzo duży problem. Boję się, że owa konstrukcja nie wejdzie mi do szafki (stelaża) który ma długość 108cm a wg moich obliczeń długość narurowca to jakieś 115 cm. Nie chcę aby moje marzenie o narurowcu prysło. Koledzy proszę o rady i weryfikację projektu.

post-13076-14695714434954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

A po co ci trzy korpusy za pompą i to połączone szeregowo?


eljot dwa korpusy z lewej strony połączone równolegle to filtracja mechaniczna, zaś te trzy połączone szeregowo z dodatkowym bocznym obejściem to filtracja biologiczna. Korpusy połączone szeregowo + bypass moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie (optymalne) tak aby za bardzo nie obciążać pompy.


Kolego konradmk nie wiem jak chcesz na 0,5 zmieścić instalacje narurową?

Jeżeli masz doświadczenie w składaniu takich instalacji to proszę rozrysuj mi to a ja z chęcią się z tym zapoznam :D Jeżeli upchniesz 5 korpusów + pompę Grundfos na tym odcinku stawiam piwko :cool:

Link to comment
Share on other sites

eljot dwa korpusy z lewej strony połączone równolegle to filtracja mechaniczna, zaś te trzy połączone szeregowo z dodatkowym bocznym obejściem to filtracja biologiczna. Korpusy połączone szeregowo + bypass moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie (optymalne) tak aby za bardzo nie obciążać pompy.

To daj ten bypas równolegle (na rurce obejścia) do tych dwóch szeregowo, całość ci się skróci i zmieścisz w szafce. Dwa szeregowe zapchasz biologią (matrix) a do bypasa wsadzisz np. purigen.

Link to comment
Share on other sites

eljot dwa korpusy z lewej strony połączone równolegle to filtracja mechaniczna, zaś te trzy połączone szeregowo z dodatkowym bocznym obejściem to filtracja biologiczna. Korpusy połączone szeregowo + bypass moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie (optymalne) tak aby za bardzo nie obciążać pompy.


Po co Ci aż 3 korpusy na biologię? Ja w swoim 420l zbiorniku mam jeden korpus który wykorzystuje na biologa,3 korpusy służą jako mechanik i 1 korpus jako zapas. Jakie złoże planujesz wrzucić do biologa?.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem nie musi być wszystko na płasko przy tylniej ściance. Rurki zawsze można zawinąć kolankami i umieścic nawet instalacje w 0,5m2.


można ale ja mam bardzo złe doświadczenia z takiej kompresji...

Link to comment
Share on other sites

Krzyś tylko matrixa dawaj. W jeden korpus narurowy 10 cali wchodzi około 1000ml matrixu, a ta ilość na twoje akwarium wystarczy. Oczywiście jeżeli wodę przepuścisz w korpusie jak w fbf.

Jam mam podobnie zrobioną filtrację , ale biologia-nitryfikacyjna jest w kuble hw-302 , natomiast w trzech korpusach połączonych szeregowo jest biologia denitryfikacyjna(wypełnione denitrate seachemu) z purigenem w ostatnim korpusie.

Całość mojego narurowca wynosi 126cm więc takiej konstrukcji na pewno u siebie nie zmieścisz. Jedyna opcja to korpusy połączone równolegle przed i za pompą po 2 sztuki( tu popieram eliota). Za pompą dałbym w jednym korpusie matrix(1000ml), a w drugim purigen (500ml). Wywalenie dwóch korpusów z tych połączonych szeregowo i zrobienie tak jak Ci wyżej napisałem zaoszczędzi Ci dodatkowe 29cm, co dać finalnie długość narurowca około 100cm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.