Skocz do zawartości

Budowa 3m akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

pewnie wchodzi. ale jak miałby on unieść blat ?

inna spawa, że jak mam już betonowe nogi to fajnie by było jakby akwa na nich stało, a nie opierało się na czymś innym... :/

--

Z profilem nie wiem jak zrobić ale wymysliłem sobie, że zrobie na podłodze z wylewki cementowej taki nie duży stopień, a na nim umieszcze nogę z litego drewna 5x4cm. Noga podeprze blat na samym srodku i wypchnienie go o te 2-3 mm w góre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie kombinował tylko zwołał kilku chłopa, zdjął akwa i podłożył 2 cm miękki styropian, powinien te 3 mm zamortyzować.


Tylko, ilość roboty z tym związana jest przerażająca.

Dodatkowo, co znacznie ważniejsze, po bokach blat jest uszczelniony/wyrównany, i jednocześnie przyklejony taką żywicą i jest spora szansa, że podnosząc blat wyrwę go razem z tym postumentem z gazobetonu.


Stary blat nie chciał się ruszyc i dopiero po uzyciu mega siły poszedł w góre.... razem z wiszacymi na nim 3 bloczkami.... :/

--

W poście nr 65 widać, że blat jest łączony. Czy to jest stary blat, który wymieniłeś na nowy z jednego elementu?



To jest stary blat ktory aby zdjąć musiałem przeciąć w połowie. Bo ciezki, bo napuchł od wody. Bo chemia go mocno trzymała do podłoża.


Jak jest łączony blat do podpór? Opiera się luźno i klejony jest tylko do maskownic? Czy leży swobodnie?

Stoja sobie bloczki, na nie jest nałożony cement z grubsza wyrównujący poziomy (podłoga jest b.krzywa). Potem pomiedzy blat, a ten cement jest położona/wstrzyknięta jakaś żywica która uzupełnia luki i poziomuje blat już znacznie dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, co znacznie ważniejsze, po bokach blat jest uszczelniony/wyrównany, i jednocześnie przyklejony taką żywicą i jest spora szansa, że podnosząc blat wyrwę go razem z tym postumentem z gazobetonu.
Właśnie dlatego bym go nie podnosił, może okazać się że cały środek będzie się trzymał na tym drewnianym kołku. Z tego co widzę masz sporo miejsca więc będzie gdzie tego 3 metrowego klocka ;) odstawić. Później to już tylko położyć styro na blat, (proponuję go przykleić aby się nie przesuwał) wydłubać otwory i ustawić akwa.

-------------------

Jak całość siądzie po naporem wody, możesz uszczelnić silikonem, zamaskować listwą w kolorze szafki i bedzie piknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoja sobie bloczki, na nie jest nałożony cement z grubsza wyrównujący poziomy (podłoga jest b.krzywa). Potem pomiedzy blat, a ten cement jest położona/wstrzyknięta jakaś żywica która uzupełnia luki i poziomuje blat już znacznie dokładniej.


Według statyki ugięcie blatu w środkowym przęśle powinno być znacznie mniejsze niż w sąsiednich.


Żywica tak ściągnęła, że się wypaczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego bym go nie podnosił, może okazać się że cały środek będzie się trzymał na tym drewnianym kołku. Z tego co widzę masz sporo miejsca więc będzie gdzie tego 3 metrowego klocka ;) odstawić. Później to już tylko położyć styro na blat, (proponuję go przykleić aby się nie przesuwał) wydłubać otwory i ustawić akwa.

-------------------

Jak całość siądzie po naporem wody, możesz uszczelnić silikonem, zamaskować listwą w kolorze szafki i bedzie piknie :)



Czekaj, czekaj. Tobie chodzi aby te 3mm zniwelowac kładąc styro _NA_ blat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według statyki ugięcie blatu w środkowym przęśle powinno być znacznie mniejsze niż w sąsiednich.


Żywica tak ściągnęła, że się wypaczył?



Niestety to nie tak. Blat przyjechał już wygięty (firmy je składują na pionowo i sie lekko wyginaja) na około 6mm. Ja aby to zniwelować obciązyłem boki kamieniami, a nastepnie wypchnąłem od dołu środek w góre deską. Nastepnie wstrzyknąłem w szpary w srodkowych przęsłach żywicę. Potem dechę wyjąłem. Okazało się, że podniosłem za mało (wyrównałem tylko do poziomu) i bez deski środek poleciał 3mm (zamiast 6mm). Jakbym uniósł o 8-9mm to bez dechy było by pewnie idealnie równo...

--

Dokładnie


Kurcze. Mam juz wklejone 2 zawory ale mimo to jest to wykonalne. Nawet sam jestem wstanie unieść je z jednej strony więc teoretycznie druga osoba moze wsunąć styro pod baniak... (pomijając oczywiście drogę ze zdejmowaniem szkła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian wbrew pozorom ma jednak słabą strzałkę ugięcia . To ze dasz styropian nic tutaj nie zmieni ,środek będzie wisiał w powietrzu , w przypadku tak dużych akwarii taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Aby wyprostować blat do wystarczy od spodu w dwóch krańcach przykręcić profile od słupa do słupa .Czy najlepiej było wykorzystać do tego szpilki nawet 8mm aby podkładka była szersza ,co by się nie wrzynała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.